1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. RUM TARAFI AYAK SÜRÜMEYE DEVAM EDERSE...
RUM TARAFI AYAK SÜRÜMEYE DEVAM EDERSE...

RUM TARAFI AYAK SÜRÜMEYE DEVAM EDERSE...

RUM TARAFI AYAK SÜRÜMEYE DEVAM EDERSE...

A+A-

BAĞIMSIZ CUMHURBAŞKANI ADAYI EROĞLU: “RUM TARAFI AYAK SÜRÜMEYE DEVAM EDERSE HALKIMIZA MÜZAKERELERE DEVAM EDİP ETMEMEYİ SORACAĞIM”

Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Dr. Derviş Eroğlu, “Rum tarafının ayak sürümesi ve ucu açık bir şekilde müzakereleri sürdürmede ısrar etmesi halinde Kıbrıs Türk halkına müzakerelere devam edip etmemeyi soracağını” söyledi.

Eroğlu, “Biz ortaya bir takvim koyduk. Bunu BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’ye de ilettik. Masaya hesapsız kitapsız oturma düşüncesinde değiliz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve bağımsız aday Derviş Eroğlu dün, Kıbrıs TV’de yayınlanan “Seçim Konseyi” programına katılarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Eroğlu, “Neden aday olduğunun” sorulması üzerine “UBP ve DP UG’den gelen ‘adayımız sen olmalısın’ telkinleri ve halktan gelen destek ile adaylığa karar verdiğini, ancak bunda müzakere masasının yarım kalmasının da önemli rol oynadığını” söyledi.

“Tabii Ki Eroğlu” sloganın ne anlama geldiğinin de sorulması üzerine de Eroğlu, “Kıbrıs sorununu bilen, KKTC’ye inanan, güvenilir ve tecrübeli olmam nedeniyle böyle bir slogan tercih edildi” dedi.

“EİDE 2015 YILINI HEDEF GÖSTERDİ”

Kıbrıs görüşmelerinin, seçimlerin hemen sonrasında başlayıp başlayamayacağı yönündeki bir soruya ise Eroğlu, şu şekilde yanıt verdi:

“Eide bizimle görüşmesinde bizim halen müzakere masasında olduğumuzu söyledi. Dedi ki; ‘aylar değil, haftalar değil günler içerisinde müzakereler başlayabilir.’ Eide, Rum liderin ön koşulsuz masaya döneceğini düşünüyor. Zaten Barbaros Hayrettin Paşa gemisini iyi niyet göstergesi olarak Mağusa Limanı’nda tuttuk.  Gemi, hükümetimizin verdiği yetkiyle araştırma yapıyordu. Anastasiadis, kısa bir sürede bu işi çözelim diye bir mesaj yollamadı. Ama Eide, AB ülkelerinin ‘bölünmüş bir ülkenin birlik içerisinde olmasından sıkıntı duyduklarını’ ifade etti. Dolayısıyla kısa bir zaman limiti içerisinde anlaşmaya varılması gerekmektedir. Bunun içindir ki 2015 yılını hedef gösterdi.”

“HER İSTEDİKLERİNE EVET DİYECEK DEĞİLİM”

Eroğlu “Siz barış ve çözüm için ne yapacaksınız?” yönündeki soruya verdiği yanıtta, Kıbrıs’ta yaşayabileceğine inandığı bir çözüm için uğraştığını söyledi. “Ama Rum’un da her istediğine evet diyecek değilim” diye konuşan Derviş Eroğlu, Anastasiadis’in ayaklarının yere basması halinde müzakere masasından bir anlaşmayla kalkılabileceğini söyledi.

6 başlıkla ilgili önerilerinin masada olduğunu ifade eden Derviş Eroğlu, keza Rumların da bu konularda önerilerinin bulunduğunu kaydetti. Eroğlu, aradan geçen 40 yılın yok sayılamayacağını belirterek, “yıllarca halklarına yalan söylediler” diye konuştu.

“HALKIMIZLA TARTIŞACAĞIZ”

Eroğlu, “Bir zaman süreci koyacağız ve o süre zarfında bir sonuca varamayacağınızı anladığımız anda halkımıza gidip bir referandum yapacağız dediniz. O referanduma halka sorulacak soru nedir?” şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

“Biz ortaya bir takvim koyduk. Bunu Eide’ye de ilettik. Masaya hesapsız kitapsız oturma düşüncesinde değiliz. Bir yere varamazsak ve Rum tarafının kararı ucu açık müzakerelere devam edeceğiz şeklinde sürerse, halkımıza müzakerelere devam edip etmeyeceğimizi soracağız. Tanınmadan bahsetmiyorum. Zaten müzakereler devam ettiği sürece seni kimse tanımaz. O zaman oturup tartışacağız. Şu an tanınmış değiliz. KKTC çatısı altında yaşıyoruz. Seçimlerimiz yapılıyor. Çarklar dönüyor. Demek ki, halkımız uygun görürse çarkları döndürmeye devam edeceğiz.”

TAK

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.