1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “RUM ULUSAL KONSEYİ KARARI BM PARAMETRELERİNE AYKIRI”
“RUM ULUSAL KONSEYİ KARARI BM PARAMETRELERİNE AYKIRI”

“RUM ULUSAL KONSEYİ KARARI BM PARAMETRELERİNE AYKIRI”

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin evrimleşerek federal bir devlete dönüşeceği kararı BM parametrelerine aykırı ...

A+A-

 

Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, Rum Ulusal Konseyi’nin almış olduğu ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin evrimleşerek federal bir devlete dönüşeceği kararının BM parametrelerine aykırı olduğunu söyledi.

Eroğlu, 11 Şubat’ta imzalanan ortak açıklama metninde, oluşturulacak federal yapının eşit statüde iki kurucu devletten neşet edeceğinin açıkça yazılı olduğunu belirtti.

Önümüzdeki 2 yılda ve bir zaman limiti içerisinde müzakereleri bir sonuca bağlayacağını ifade eden Eroğlu, “Müzakereler 47 yıldır sürüyor. Halkımızın artık sabrı kalmamıştır” dedi.

Derviş Eroğlu, dün Baf Türk Birliği ve Emekli Astsubaylar Derneği’ni ziyaret etti. Eroğlu’na ziyaretleri sırasında UBP Lefkoşa İlçe Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu ile UBP Lefkoşa Milletvekilleri Zorlu Töre ile Ersin Tatar eşlik etti.

“BAŞLATTIĞIM İŞİ BİTİRECEĞİM”

İlk ziyaretini Baf Türk Birliği’ne gerçekleştiren Eroğlu, burada Birlik Başkanı Mehmet Yulaf ve birlik yöneticileri tarafından karşılandı.

Eroğlu’nu görmekten memnuniyet duyduklarını söyleyen Yulaf, seçimlerde kendisine başarılar diledi.

Derviş Eroğlu da “Aday olmamın nedeni, başlatmış olduğum müzakereler vardı. Güneyin iki lideriyle masada bulundum. Hrisyofyasla bayağı yoğunlaştırılmış müzakereler yaptım. Hatta 5 de zirve toplantısı yaptım” diye sözlerine başlayarak, hedefinin önümüzdeki dönemde müzakereleri tamamlamak olduğunu söyledi.

Hristofyas ile gerçekleştirdikleri son zirve toplantısında, Rum Ulusal Konseyi’nden çıkarttığı 5 hayır nedeniyle bir sonuç çıkamadığına dikkat çeken Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanı olduktan sonra müzakerelerin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi başkanlık seçimlerine kadar durduğunu anımsattı.

“SÜREKLİ BAHANELER ÜRETTİ”

Daha sonra Anastasiadis’in göreve geldiğini de söyleyen Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Seçilince kendisini aradım da. 10 yıllardır devam eden bu sorunu çözmek için görüşmelere başlayalım dedim. Kendisinin ekonomik sorunları olduğunu belirtti ve bunların üstesinden gelmek için biraz zaman istedi. Bir kaç ay sonra eşlerimizin de katıldığı bir yemek yedik. O toplantıda Ekim’de müzakerelere başlama kararı aldık. Eylül ayı gelince, ortak açıklama önkoşulunu önümüze koydu. O dönem BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı olan Downer’e, bir ortak metin hazırlamasını söyledik. Downer yarım sayfalık bir metin hazırladı. Ben kabul ettim, Anastasiadis reddetti. Bir sürü kağıt gidip geldi. En son kabul ettiler. Müzakerelere başladık. Zaten geciktik, müzakere heyetleri ve liderler ayda ikişer kez görüşsün dedik. Onu da kabul etmedi. Adamın anlaşma niyeti yok. Eide yeni geldiğinde üçlü yemek yedik. Ertesi gün masaya oturma kararı aldık. Uzun tartışmalardan sonra üçüncü safha dediğimiz, karşılıklı pazarlıkların başlayacağı aşamaya geçmeyi Anastasiadis’e kabul ettirdik.”

ÖMÜRLÜ: “DEVLETİ SAVUNANIN YANINDAYIZ”

Daha sonra Emekli Astsubaylar Derneği’ne giden Eroğlu, burada dernek yönetim kurulu tarafından karşılandı.

İlk sözü alan Dernek Başkanı Esen Ömürlü, derneğin her zaman devletin bekası için var olduğunu ve bundan sonra da bu tutumlarını sürdüreceklerini, devleti savunanın yanında olduklarını söyledi.

EROĞLU: “DEVLETE İNANDIM, İNANMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Sözlerine, dernek yetkililerine teşekkür ederek başlayan Eroğlu, bir kamuoyu yoklamasında cumhurbaşkanı olacak kişinin hangi özellikleri taşıması gerektiğinin sorulduğunu anımsatarak “çıkan sonuçlarda, KKTC’ye sahip çıkması, güvenilir ve tecrübeli olması gerektiği belirtildi” dedi.

Üç özelliğin de kendisinde olduğunu ifade eden Eroğlu KKTC’ye bugüne kadar inandığı gibi bundan sonra da inanmaya devam edeceğini söyledi.

KKTC’nin kuruluşunda var olan ve devletin yaşatılmasında da katkıları olan bir kişi olarak KKTC’ye sahip çıktığını belirten Derviş Eroğlu, “ben bu devletin milletvekilliğini, bakanlığını, başbakanlığını yaptım. Şimdi de cumhurbaşkanlığını yapıyorum” dedi.

Bir anlaşma arayışı içinde olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“SAYIN TALAT CUMHURBAŞKANI İKEN NE DEMİŞTİ?”

“11 Şubat ortak açıklamasına iki kelime daha eklettik. Federal cumhuriyeti eşit statüdeki iki kurucu devlet oluşturacaktır maddesini koydurduk. Buna Anastasiadis’in evet demiş olmasına rağmen geçenlerde yaptıkları Ulusal Konsey toplantılarında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devam edeceği kararını aldılar. Yani adamın bizimle anlaşma niyeti yoktur. Ben bunu söylediğimde Eroğlu anlaşma istemez derler. Ama bunu geçmişte Sayın Talat da söylemişti. Ne demişti? Ne yapayım, kendimi gidip Atatürk Meydanı’nda asayım mı? Bu sözler Sayın Talat’a ait. Bunları söylerken, şimdi döndü Eroğlu anlaşma istemez diyor. Onun düşüncesini savunan bazı arkadaşlar da Eroğlu anlaşma istemez diyorlar. Sanki karşımdaki anlaşmaya imza atmaya hazır da kaçan benim. Maalesef bu devletin çatısı altında yaşayan arkadaşlar beni suçluyor.”

“ANAYASAL YETKİLERİ BİLMEYEN YENİ ADAYLAR VAR”

Cumhurbaşkanının Anayasal yetkilerini bilmeyen yeni adayların da olduğuna dikkat çeken Derviş Eroğlu, “sanki hükümet başkanı olacaklarmış gibi vaatlerde bulunuyorlar” diye konuştu.

Zaman zaman Bakanlar Kurulu’na başkanlık ederek görüş ve düşüncelerini aktardığını hatırlatan Eroğlu, günün sonunda yürütmenin başının hükümet, yasama yetkisinin de Meclis’e ait olduğunun altını çizdi.

“HALKIMIZIN SABRI KALMADI”

47 yıldır görüşmelerin sürdüğünü söyleyen Eroğlu, şimdiye kadar masaya gelen belge ve planların hep Kıbrıslı Rumlar tarafından reddedildiğini belirtti.

“Dünya, şimdiye kadar masaya koyduğumuz belgeleri reddetti. Türkleri masada daha ne kadar tutacağız demesi gerekir” diye konuşan Eroğlu, dünyanın yıllardır masada müzakereleri seyrettiğini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının artık sabrının kalmadığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, önümüzdeki 2 yıl ve bir zaman limiti içerisinde müzakereleri bir sonuca bağlamayı hedeflediğini belirtti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.