1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. RUM YÖNETİMİ, DOĞALGAZLA İLGİLİ YOL HARİTASINI AÇIKLADI
RUM YÖNETİMİ, DOĞALGAZLA İLGİLİ YOL HARİTASINI AÇIKLADI

RUM YÖNETİMİ, DOĞALGAZLA İLGİLİ YOL HARİTASINI AÇIKLADI

12’İNCİ PARSELDEKİ TEYİT SONDAJI BUGÜN BAŞLIYOR…

A+A-

Rum Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotripis, Afrodit olarak bilinen 12’inci parseldeki teyit sondajıyla başlayıp 2019 yılı sonunda doğal gaz ihraç edilmesiyle tamamlanacak “sözde Rum MEB”indeki doğal gaz yataklarının değerlendirilmesiyle ilgili yol haritasını dün basına tanıttı.

Haberi “Doğal Gazla İlgili Yol Haritası” başlığıyla yayımlayan Alithia, Enerji Bakanı Lakkotripis’in, Noble Energy şirketinin 12’inci parselle ilgili tamamlanması beklenen değerlendirme programına da değindi.

12’inci parselde bugün başlayacak ve “A-2” (Afrodit 2) olarak adlandırılan teyit sondajının, sürecin tümünün bir parçasını teşkil ettiğini yazan gazete, çalışmaların 3-4 ay sürmesinin beklendiğini anımsattı.

ENSCO 5006 platformu tarafından yapılacak teyit sondajının, 5 bin 607 metreye kadar ineceğini kaydeden gazete, bahse konu noktada, denizin derinliğinin bin 731 metre olduğunu ekledi.

Bakanın söylediklerine dayanarak, bunu, doğal gaz yatağının bağımsız şirketler tarafından yapılacak olan sertifikasyon sürecinin takip edeceğini kaydeden gazete, Lakkotripis’in, Noble Energy ve 12’inci parselde işbirliğinde bulunmakta olan diğer iki şirketle, sıvılaştırma terminaliyle ilgili müzakere çerçevesini ortaya koyacak olan karşılıklı anlayış memorandumu imzalanmasına ilişkin görüşmeler yapıldığını söylediğini aktardı.

Lakkotripis, Noble Energy şirketi ile sıvılaştırma terminalinin müzakere çerçevesini ortaya koyacak olan karşılıklı anlayış memorandumunun imzalanmasının, 2013 yılının son çeyreğinde tamamlanmasının beklendiğini de ifade etti.

Müzakerenin, sıvılaştırma terminalinin ticari, ekonomik ve yasal yapısını şekillendireceğini dile getiren Lakkotripis, 12’inci parseldeki teyit sondajıyla alakalı olarak da, bir izleme grubu tayin edildiğini sözlerine ekledi.

Enerji Bakanlığı’nda gerçekleştirilen sunumda, Lakkotripis’in, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB’inin belirlenmesiyle ilgili tarihçeye kısaca değindiğini kaydeden gazete, Rum bakanın, Rum Yönetimi’nin 2003 yılında Mısır, 2007 yılında Lübnan, 2010 yılında da İsrail ile imzaladığı anlaşmaları anımsattığını iletti.

Lakkotripis’in sunumunda, 12 numaralı parsel dışındaki diğer parseller için çıkılan 2’inci tur izinlere de değindiğini belirten gazete, Rum bakana dayanarak, 12’inci parselde şu an Noble Energy (yüzde 70), Delek Drilling (yüzde 15) ve Avner Oil Exploration (yüzde 15); 2, 3 ve 9 numaralı parsellerde ise Eni (yüzde 80) ve Kogas (yüzde 20) şirketlerinin işbirliği yapmakta olduğunu; 10 ve 11 numaralı parsellerde de Fransız Total şirketinin faaliyet göstereceğini anlattı.

“DÖNÜM NOKTALARI”

Gazete, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB’indeki doğal gaz yataklarının değerlendirilmesiyle ilgili yol haritasını çözümleyen Rum bakanın, basın mensuplarına aşağıdaki şu noktaları da aktardı:

“1- Sıvılaştırma Terminali projesiyle alakalı olarak, Noble Energy şirketiyle karşılıklı anlayış memorandumu ve anlaşma: Projeyle alakalı olarak, 2013 yılının 4’üncü çeyreğinde, müzakereler yapılması ve anlaşma imzalanması.

2- Noble Energy şirketinin 12’inci parselle ilgili değerlendirme programı: Şu an gelişme aşamasında bulunan sürecin, 2014 yılının 3’üncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Bugün başlayacak olan teyit sondajı, tüm değerlendirme sürecinin bir parçasıdır.

3- Sıvılaştırılmış doğal gazın satışına ilişkin anlaşmalar: Uzun vadelidir. 2014 yılının 3’üncü veya 4’üncü çeyreği.

4- Sıvılaştırma terminaliyle ilgili nihai yatırım kararı: 2015 yılının 3’ünü çeyreği.

5- 12’inci parseldeki ilk doğal gaz miktarlarının Kıbrıs’a gelişi: 2018 yılının 3’üncü çeyreği.

6- 12’inci parseldeki sıvılaştırılmış doğal gazın ilk ihracatının yapılması: 2019 yılının 3’üncü çeyreği.

7- Geriye kalan parsellerdeki olası hidrokarbon yatakları: İlk göstergeler 2014 yılı içerisinde…”

“SONRAKİ ADIMLAR…”

Gazeteye göre, Rum Yönetimi’nin doğal gaz sıvılaştırma terminali inşaatıyla ilgili atacağı adımlara da değinen Rum bakan, tesisi biçimlendirecek olan ticari ve mülkiyet modeliyle ilgili karar alınması gerektiğini, aynı zamanda danışmanlar işe alınması için programlama yapılması gerektiğini söyledi.

Simerini gazetesi ise “Havadar Adımlar… Enerji Bakanı Doğal Gazla İlgili Planlamaları Açıkladı” başlığıyla yayımladığı haberinde, sıvılaştırılmış doğal gazın satışıyla ilgili anlaşmaların 2014 yılının 3’üncü veya 4’üncü çeyreğinde yapılacağını, sıvılaştırma terminaliyle ilgili nihai yatırım kararının da 2015 yılı ortasında alınacağını yazdı.

Haberde, Noble Energy şirketinin, 12’inci parseldeki teyit sondajına bugün başlayacağı da vurgulandı.

Politis gazetesi ise habere “Birçok Şey Bugün Başlayacak Olan Sondajın Göstereceği Gelişmeye Bağlı” başlığıyla yer verirken, Fileleftheros “Enerjiyle İlgili Yol Haritası… Teyit Sondajı Bugün Başlıyor, 2018’de Kendi Doğal Gazımız, 2020’de de İhracat” başlıklı haberinde, Eni-Kogas ve Total şirketlerinin gerçekleştireceği sondajların 2014 yılı içerisinde başlayacağını haber verdi.

PLATFORMUN SABİTLENMESİYLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR DÜN DE DEVAM ETTİ

Haberinin devamında, 12’inci parseldeki teyit sondajını yapacak platformun sabitlenmesiyle ilgili çalışmaların, İngiliz bayraklı “FD UNTOUCHABLE” isimli özel geminin de yardımıyla, dün geç saatlere kadar devam ettiğini kaydeden gazete, sondaj çalışmalarının bugün geç saatlerde başlamasının beklendiğini kaydetti.

NORVEÇ GEMİSİ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

Gazete ayrıca, Rum bayraklı “EDT Argonot” ve “Flying Enterprises” isimli gemilerin refakatinde, Rum Yönetimi hesabına araştırma yapan Singapur bayraklı “Ramform Sovereign” isimli Norveç sismoloji gemisi tarafından yapılan sismografik araştırmalarla ilgili çalışmaların, dün de devam ettiğini haber verdi.

Dün 12’inci parselde bulunan “Ramform Sovereign” gemisinin, 8 ve 9 numaralı parsellere de geçmesinin beklendiğini kaydeden gazete, geminin,  Rum MEB’indeki yaklaşık 200 deniz mili alanı üç boyutlu şekilde taradığını ekledi.

Gazete, geminin geçen Salı akşamı geç saatlerde Türk gemileri tarafından taciz edildiğine dair iddiaların akabinde, başka bir olay yaşanmadığını da savundu.

Doğal gaz konulu haberler, Haravgi gazetesinde ise “Doğal Gazın Değerlendirilmesiyle İlgili Yol Haritası” başlığıyla yer aldı.

“MEB’DEKİ TÜRK TEHDİTLERİYLE İLGİLİ BAKANLAR TOPLANTISI… BÖLGEDE GERİLİM YAŞANMASI BEKLENİYOR”

Fileleftheros gazetesinde yer alan başka bir haberde ise, tek yanlı ilan edilen sözde Rum MEB’indeki “Türk tehditleriyle” alakalı olarak, bakanlıkların ve hükümetin olabildiğince iyi bir şekilde koordine olabilmesi için yarın Dışişleri, Savunma ve Enerji bakanlarının da katılacağı bir toplantı ayarlandığı kaydedildi.

Rum kesiminin faaliyetlerinin daha ileri bir şekilde koordine edilmesinin, geçen Salı akşamı geç saatlerde Rum MEB’inde yaşandığı iddia edilen olayın ardından gerekli görüldüğünü yazan gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın, Türklerin “yeni kışkırtıcı faaliyetiyle” ilgili olarak BM nezdinde girişimlerde bulunduklarını, aynı zamanda AB’nin de konu hakkında bilgilendirildiğini belirtti.

Bakanlar arasındaki toplantıda tüm verilerin ortaya konacağını ve yeni bir olay yaşanması durumunda, Rum kesiminin buna tepki gösterme şekillerinin gözden geçirileceğini kaydeden gazete, üç bakanlığın da, 12’inci parseldeki teyit sondajı ışığında, bölgede gerilim yaşanmasını beklediklerini ekledi.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.