1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. RUMLAR TEPKİLİ
RUMLAR TEPKİLİ

RUMLAR TEPKİLİ

Rumlar tepkili

A+A-

Uluslararası Kriz Grubu (International Crisis Group/ICG) tarafından hazırlanan “Bölünmüş Kıbrıs: Sorunlu Bir Gerçeği Göğüslerken” başlıklı raporda, Kıbrıs müzakerelerinde yeni bir başarısızlıktan kaçınılması için yeni fikirler üzerinde durulmasını, buna bağlı olarak Kıbrıslı Türklerin bağımsızlaşmasının ve AB’ye girmesinin de tartışılmasını önerdi.
 

Politis’in “International Crisis Group Kıbrıs Sorununun En Büyük Tabusuna Dokundu... Taksim de var” başlıklı haberine göre ICG tarafından yayınlanan raporda, bu tür fikirlerin incelenmesinin, Kıbrıslı Türklerin özgür iradesinin çok zayıf olacağından; tarafları bir federasyonu tercihe ikna edebileceği görüşünün ortaya konulduğunu belirten gazete şöyle devam etti:
 

“Buna karşın ICG, Kıbrıs Türk özgür iradesinin (self determinasyon)/bağımsızlığının tanınmasının, daha çok bir tabu konusu olduğunu teslim etmesine karşın on yıllardır ‘binlerce görüşmenin’ sadece ‘fiili taksimin kusurlu normalleşmesine’ götürdüğünü vurguluyor.

 

Kötümser bir tablo
Rapor kötümser bir tablo çizerek yeni müzakerelerin hedefinin ‘gevşek bir federasyon’ olduğuna, Atina ve Ankara’ya yapılan tarihi ziyaretlere karşın ‘çok kötümser alametler’ bulunduğuna, ilerlemenin ağır olduğuna, kamuoyunda kuşku bulunduğuna ve önerilen güven yaratıcı önlemlerin ‘söndüğüne’ işaret ediyor.
  

Fiili durumun ‘sağlamlığı ve huzuru’ teşkil ettiği belirtilen raporda, Kıbrıslı Türklerin 2010’da, toplumun özerkliğine sıcak bakan bir lideri seçtiğine, çoğu Rumun da taksime açık göründüğüne vurgu yapılıyor.
  

Karşılıklı uzlaşılmış bir bağımsızlığı kazanmak için Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin Maraş, askerlerin çekilmesi, garantilerin terk edilmesi ve tazminatlar, Avrupa müktesebatından sapmalarla ilgili taleplerini geri çekmek ve doğal gaz yatakları bulunduğu bilinen kara sularının ‘tam Rum denetiminde olmasını’ kabul etmek gibi pek çok şey vermesi gerekeceğine işaret ediliyor. Gerçekten de bu olmadan, uzlaşılmamış taksim sürtüşmesi sadece devam edecek.”
 

Kıbrıs Türk Devleti senaryosu

Fileleftheros haberi “Uluslararası Kriz Grubu... Tercih AB Üyesi Kıbrıs Türk Devleti Senaryosu” başlığı altında özetledi.
 

Gazete ICG tarafından dün yayınlanan raporda, AB üyesi bağımsız bir Kıbrıs Türk Devleti senaryosunu, olası senaryo olarak gördüğünü yazdı.
  

“Türk politikalarını ifade eden düşünce kuruluşu” olarak lanse ettiği ICG’nin, yeni tur müzakerelerin başarısız olması halinde, hemen ardından uluslararası toplumun, Kıbrıslı Türklerin tam bağımsızlığı ve Kuzey Kıbrıs’ın AB üyeliği senaryosunu incelemesini istediğini yazan gazete bu senaryoyu “gerçek dışı” olarak niteledi.
 

Diyalog

 

 

 

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.