1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. RÜYALAR HAKKINDAKİ İLGİNÇ GERÇEKLER
RÜYALAR HAKKINDAKİ İLGİNÇ GERÇEKLER

RÜYALAR HAKKINDAKİ İLGİNÇ GERÇEKLER

Hayatımızın üçte birini uykuda geçirdiğimizi düşünürsek rüyaların önemini daha iyi kavrayabiliriz.

A+A-

Rüyalar yaşattıkları binbir çeşit paralel evrenle bizim ikinci hayatımız bile sayılabilir. Rüya görmek sağlıklı bir akıl için şarttır, bazı sorunlarımızın çözümünü dahi rüya görürken buluruz. Peki ama rüyalar hakkında gerçekten ne biliyoruz. İşte sizler için araştırdığımız rüyalar hakkındaki ilginç gerçekler...

1- Rüyalarımızın %90'ını unutuyoruz.
Uyandıktan sonraki 5 dakika içinde gece gördüğümüz rüyaların %50'sini unutuyoruz. 10 dakika içindeyse %90'ını!

2- Rüyamızda sadece bildiğimiz yüzleri görürüz
Daha önce hiç tanışmadığınız biriyle aksiyon dolu bir rüya yaşamış olabilirsiniz. Ama emin olmayın. Beynimiz daha önce görmediği bir şeyi yaratmaz. Ancak daha önce gördüklerini birleştirip ortaya özgün parçalar çıkartabilir. Zaten günlük hayatta, sokakta, evde, internette, tvde binlerce insan yüzü görüyoruz, rüyanızda gördüğünüz yabancı onlardan biri olabilir.

3- Körler de rüya görüyor
Özellikle görme yeteneği ile doğup sonradan kaybedenler aynı görenler gibi rüya görmeye devam ediyor. Ancak doğuştan kör olanlar imajlar içeren rüyalar görmüyorlar. Onların rüyaları ses, koku ve his üzerine kurulu ve en az bizimkiler kadar çarpıcı!

4- Herkes rüya görür
Ben hiç rüya görmem diyen biriyle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Oysa bu bilimsel olarak mümkün değil tabii ağır bir psikolojik rahatsızlığı yoksa. Herkes rüya görür ancak görmüyorum diyenler en çabuk unutanlar.

ruya1.jpg


5- Herkes rüyalarını renkli görmez
İnsanların %12si rüyalarını siyah beyaz görüyor. 1960'lara kadar bu oran çok daha yüksekmiş ancak renkli televizyonun hayatımıza girmesiyle hızla düşmüş. Şu an 25 yaşın altında siyah beyaz rüya görme oranı %4.4

6- Rüyalar semboliktir.
Rüyalar sırasında bilinçaltımız konuşur ve bilinçaltımız oldukça derin konuşmayı sever. Rüyanızda gördüğünüz şey ile ifade ettiği şey son derece farklı olabilir.

7- Duygular
Günlük hayatınızda çok neşeli, mutlu bir insan olabilirsiniz ama rüyalar genellikle stres içerikli olur. Rüyalarda negatif duygular pozitiflere göre çok daha fazla alan işgal eder bu yüzden sürekli kovalanıyor ve ağlamaklı anlar yaşıyorsanız endişelenmeyin bu çok normal.

8- Bir gecede maksimum 7 rüya görebilirsiniz
Ortalama bir gecede göreceğiniz rüya sayısı 4 ile 7 arasında değişebilir ve bu da toplam 2 saati kapsar.

ruya2.jpg

9- Hayvanlar da rüya görür
Pek çok hayvan üzerinde yapılan deneyler gösteriyor ki hayvanlar uyku esnasında insanlar ile aynı beyin dalgalarını yayıyor. Zaten bir evcil hayvan beslediyseniz rüya gördüklerini çok iyi bilirsiniz.

10- Uyku felci
Derin uykuya geçtiğimizde beynimizdeki bir sistem harekete geçer ve vücudumuzun hareket etmesini engeller. Başka türlü rüyamızda yaptığımız hareketleri gerçek hayatta da yapmaya çalışırdık. Ancak bu sistem bazen biz uyansak da devreden çıkmaz işte o zamanlar da uyku felci dediğimiz şey yaşanır ve yaşayanı bayağı korkutur.

11- Rüyalar işbirliği yapar
Rüyalarımız işbirlikçidir, gerçek hayatla paralel çalışır. Mesela siz uyurken dışarıda birisi keman çalıyorsa rüyanızda kendinizi klasik müzik konserinde sanabilirsiniz.

12- Kadınlar ve erkekler farklı şekillerde rüya görür
Erkekler daha çok erkekler hakkında rüya görür. Yani bir erkeğin rüyasında gördüğü kişilerin %70'ini erkekler oluşturur. Kadınlarda ise bu oran eşittir. Erkekler daha agresif rüyalar görürken kadınların rüyaları daha sakindir.

ruya3.jpg

13- Gelecekten haber veren rüyalar
İnsanların %38'i rüyalarının en az bir kere çıktığını ifade ediyor. Bu konuda hiç bir bilimsel veri olmasa da rüyaların gelecekten haber verdiğine inananların oranı %68.

14- Horluyorsanız rüya görmezsiniz
Bu internette oldukça dolaşan bir konu ancak bilimsel bir kanıt yok. Horlarken belki rüya görebilirsiniz ama yanınızdakinin göremeyeceği kesin.

15- Rüyada orgazm olabilirsiniz
Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki fiziksel olarak hiç bir aktiviteniz olmasa bile rüyanızda gerçek yaşamda olduğu gibi orgazm olabilirsiniz.

Onedio

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.