1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SAHTE PARACILAR CEZAEVİ'NE GÖNDERİLDİ!
SAHTE PARACILAR CEZAEVİ'NE GÖNDERİLDİ!

SAHTE PARACILAR CEZAEVİ'NE GÖNDERİLDİ!

Sahte 36 bin TL ile Girne’de yakalanan,

A+A-

Sahte paracılar cezaevine gönderildi

Beraberlerinde getirdikleri sahte 36 bin TL ile Girne’de yakalanan İzzet Dinçer, Kübra Şen, Hacere Kapsgay ve Gülcay Akbaş, dün yeniden yargı huzuruna çıkarılarak yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi.

Abbas ELMAS

Türkiye’den beraberlerinde getirdikleri sahte 36 bin TL’yi adaya geldikleri andan itibaren tedavüle sürmeye başlayan İzzet Dinçer, Kübra Şen, Hacere Kapsğay ve KKTC vatandaşı Gülcay Akbaş hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Mahkemede olayla ilgili bulguları aktaran Girne Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görevli polis memuru Halil Acaroğlu, zanlı İzzet Dinçer, Kübra Şen, Hacere Kapsğay ve Gülcay Akbaş’ın Girne bölgesinde 12-13 Kasım tarihinde meydana gelen “Sahte para tasarrufu”, “Sahte parayı tedavüle sürme” ve “Sahtekarlıkla para temini” suçlarından methaldar olduklarını söyledi.

Acaroğlu, zanlı İzzet Dinçer, Kübra Şen ve Hacere Kapsğay’ın 12 Kasım tarihinde saat 19.00 sıralarında İzmir’den gelerek Ercan Havalimanı’ndan tasarruflarında bulunan ancak miktarı henüz tespit edilemeyen sahte 200, 100 ve 50 TL’lik sahte banknotlarla giriş yaparak, Girne’de henüz tespit edilemeyen mağazalardan alışveriş yaparak tedavüle sürdüklerini ve sahtekarlıkla para temin ettiklerini söyledi.

13 Kasım tarihinde saat 01.00 sıralarında zanlı İzzet Dinçer’in Girne Gordonboyu bölgesinde tasarrufundaki 2 bin 95 TL ile tespit edildiğini açıklayan Halil Acaroğlu, zanlıdan yapılan soruşturmada Gülcay Akbaş’ın ikametgahında zanlı Kübra Şen ve Hacere Kapsğay’ın tasarrufunda çok miktarda daha sahte para oldu öğrenildiğini kaydetti.

Acaroğlu, mahkeme emriyle zanlı Gülcay Akbaş’ın ikametgahında yapılan aramada ise zanlı Hacere Kapsgay’ın tasarrufunda 27 bin 600 TL sahte banknot, Gülcay Akbaş’ın tasarrufunda da 6 bin 675 TL sahte banknotlar bulunarak emare alındığını belirtti.

Halil Acaroğlu, zanlıların ilk etapta Lefkoşa’da Erülkü Süper Market, Girne’de Starling ve Bektaş Market’te sahte 200 TL’lik banknotları tedavüle sürerek sahtekarlıkla para temin ettiklerinin tespit edildiğini açıkladı.

Zanlılar aleyhindeki soruşturmanın tamamlandığını ifade eden Acaroğlu, zanlı İzzet Dinçer, Kübra Şen, Hacere Kapsğay’ın TC vatandaşı, zanlı Gülcay Akbaş’ın ise KKTC vatandaşı olduğuna değinerek tüm zanlıların da davalarında hazır bulunabilmesi maksadı ile mahkemenin uygun göreceği teminat şartlarına bağlanmasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Girne Kaza Mahkemesi Yargıcı Füge Ulutekin, zanlıların işlediği suçun ciddiyetine ve ilerde hapis cezası almalarının kuvvetle muhtemel olmasını göz önünde bulundurarak zanlı İzzet Dinçer, Kübra Şen, Hacere Kapsğay’ın 2 ayı aşmayacak bir süre ile cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak kalmalarını emretti. Ulutekin, KKTC vatandaşı olan zanlı Gülcay Akbaş’ın ise yurt dışına çıkışının yasaklanması, 5 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTV vatandaşı muteber bir kişinin yüz bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna İspat-I Vücut yapması şartıyla tutuksuz yargılanmasını emretti. İlk etapta teminat şartlarını yerine getiremeyen Gülcay Akbaş’da cezaevine gönderildi.

22222-002.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.