1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SERAKINCI, İTALYA SAĞLIK BAKANLIĞINA BİLİMSEL DANIŞMANLIK YAPACAK
SERAKINCI, İTALYA SAĞLIK BAKANLIĞINA BİLİMSEL DANIŞMANLIK YAPACAK

SERAKINCI, İTALYA SAĞLIK BAKANLIĞINA BİLİMSEL DANIŞMANLIK YAPACAK

SERAKINCI, İTALYA SAĞLIK BAKANLIĞINA BİLİMSEL DANIŞMANLIK YAPACAK

A+A-

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Centre Of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı İtalya Sağlık Bakanlığı’na bilimsel danışmanlık yapacak.

 

Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence Başkanı ve Center of Excellence’a bağlı Kanser Tanı ve Araştırma Araştırma Merkezi’nin kurucu başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı alanında dünya literatürüne geçen başarılı çalışmaları nedeniyle İtalya Sağlık Bakanlığı tarafından İtalya’da klinik ve biyomedikal araştırmaları geliştirmek ve yürütmek üzere Bakanlık bünyesinde “Scientific Excellence” danışmanlığı yapması için davet edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İtalya Sağlık Bakanlığı’nın resmi davetini olumlu yanıtlayan Serakıncı, klinik ve biyomedikal araştırmalar alanında İtalya genelindeki sağlık politikasını oluşturacak ve yönlendirecek bilim insanlarından oluşan danışmanlar topluluğunun bir üyesi olacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence’in kurulduğu 2013 yılından beri Başkanı olan Serakıncı 2011 yılından beri YDÜ Tıp Fakültesi bünyesinde eğitim veren Tıbbi Genetik Anabilim Dalının ve 2014 yılında  Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde eğitim vermeye  başlayan Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nün kurucu başkanlığını yapıyor.

Aynı zamanda YDÜ Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalının da kurucusu olan Prof. Dr. Serakıncı’nın kök hücre, kanser, yaşlanma ve telomeraz alanlarında uluslararası literatüre girmiş ve bu alanlardaki önemli çalışmalarda atıflanan 25’in üzerinde uluslararası yayını ve yedi kitap bölümü bulunuyor.

Dünya çapında kanser kök hücre ve genetik alanında gerçekleştirdiği önemli çalışmalarla bu alandaki önemli bilim insanları arasında yer alan Prof. Dr. Serakıncı, 2004, 2006, 2010 ve 2014 yıllarında dört kez dünya literatüründe ilk 10’a girmiş ve 2014 yılında dünya literatüründe bu alanda en çok okunan ilk on makalenin yazarı olma vasfını taşıyor.

İtalya Sağlık Bakanlığı'nın Serakıncı’ya göndermiş olduğu davet yazısında “mükemmel bir yeteneğe sahip kusursuz bir bilim insanı” olarak tanımladığı Prof. Dr. Serakıncı’nın bakanlığın konuyla ilgili bilimsel çalışmalarına sağlayacağı katkının önemini vurguladı.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Prof. Dr. Serakıncı, İtalya Sağlık Bakanlığı tarafından böyle prestijli bir bilimsel göreve davet edilmenin kendisini fazlasıyla mutlu ettiğini belirtirken, bu davetin YDÜ ailesinin bir ferdi olarak ürettiği bilimsel çalışmalara dünya çapında gösterilen takdirin özel ve önemli bir örneği olduğunu ifade etti.

TAK

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.