1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 'SURİYE VE MISIR'A GİTMEYİN'
'SURİYE VE MISIR'A GİTMEYİN'

'SURİYE VE MISIR'A GİTMEYİN'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, KKTC vatandaşlarını elzem durumlar dışında Suriye ve Mısır’a seyahat etmemeleri, hali hazırda bu ülkelerde bulunan yurttaşların ise mümkün olan en kısa sürede bu ülkelerden ayrılmaları yönünde uyar

A+A-

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, KKTC VATANDAŞLARINI ELZEM DURUMLAR DIŞINDA SURİYE VE MISIR’A SEYAHAT ETMEMELERİ, HALİ HAZIRDA BU ÜLKELERDE BULUNAN YURTTAŞLARI İSE MÜMKÜN OLAN EN KISA SÜREDE BU ÜLKELERDEN AYRILMALARI YÖNÜNDE UYARDI

“İNGİLİZ ÜSLERİ KULLANILARAK ADA’NIN BİR SIÇRAMA TAHTASI OLARAK KULLANILMASINI KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, KKTC vatandaşlarını elzem durumlar dışında Suriye ve Mısır’a seyahat etmemeleri, hali hazırda bu ülkelerde bulunan yurttaşların ise mümkün olan en kısa sürede bu ülkelerden ayrılmaları yönünde uyardı.

Yapılacak bir müdahalede  adadaki İngiliz Üsleri’nin kullanılmasının da gündemde olduğuna dikkat çeken Dışişleri Bakanlığı “Bölgedeki mevcut çatışma ortamını daha da körükleme tehlikesi taşıyan böylesi girişimlerde Ada’nın bir sıçrama tahtası olarak kullanılmasını kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye ve Mısır’da son dönemde ciddi boyutlara varan iç çatışmaları üzüntü ve endişeyle yakından takip etmekte olduğunu bildirdi.

“Bu çerçevede Bakanlığımız, KKTC vatandaşlarının elzem durumlar dışında Suriye ve Mısır’a seyahat etmemeleri, hali hazırda bu ülkelerde bulunan yurttaşlarımızın ise mümkün olan en kısa sürede bu ülkelerden ayrılmaları yönünde uyarı yapma ihtiyacı hissetmiştir” denilen açıklamada, “Ayrıca, Suriye ve Mısır’da halen iş ve yatırım imkanlarını değerlendiren veya ticari ilişkiler kurmayı öngören iş insanlarımızın da bu bölgenin yüksek riskli olduğunun bilinciyle, temkinli davranmaları isabetli olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Suriye ve Mısır’da hayatını kaybeden insan sayısının gün geçtikçe artması ve özellikle çocukların da hayatlarını kaybetmeleri, yaşanmakta olan olayların vehametini artırmakta olduğu, Suriye’deki iç çatışmalarda son dönemde kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddiaların da ciddi endişe yarattığına dikkat çekilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şöyle denildi:
“Hal böyleyken, bu ülkelere dıştan müdahale yapılması olasılığı da gün geçtikçe güçlenmektedir. Suriye ve Mısır’daki yönetimlerin ülkelerinde iç huzur ve barışın sağlanması için barışçıl bir yol izlemeleri ve gerekli adımları ivedilikle atmaları, dıştan yapılacak olası bir müdahaleyi bertaraf edecek isabetli bir yaklaşım olacaktır.

Ayrıca, son günlerde Ada’da bulunan İngiliz üslerinin Suriye’ye yapılacak bir müdahale çerçevesinde kullanılabileceği konusu gündeme gelmiştir. Barış ve istikrar prensiplerini benimsemiş ve Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözümü hedef almış bir yönetim olarak, bölgedeki mevcut çatışma ortamını daha da körükleme tehlikesi taşıyan böylesi girişimlerde Ada’nın bir sıçrama tahtası olarak kullanılmasını kabul etmemiz mümkün değildir. 
Suriye’ye dış müdahalenin elzem olması halinde bu müdahalenin uluslararası kurallar çerçevesinde Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında yapılmasının en doğru yaklaşım olacağı değerlendirilmektedir.”

TAK

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.