1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SUYUN MALİYETİ YARIYA İNECEK
SUYUN MALİYETİ YARIYA İNECEK

SUYUN MALİYETİ YARIYA İNECEK

Gelecek suyun yönetiminin devlet elinde olacağını bildirdi

A+A-

 

CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk;

Mert Özdeş’in sunduğu Analiz programının konuğu CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk oldu. Erk, Siber’in cumhurbaşkanlığı adaylığının parti içerisinde ortak bir kararla verildiğini açıkladı ve kazanmaya odaklandıklarını, bunun için ön çalışmalara en kısa zamanda başlayacaklarını ifade etti. Su ve elektrik konularına da değinen Erk, gelecek suyun yönetiminin devlet elinde olacağını bildirdi.

Elektrik konusunda ise enterkonnekte sistemin mevcut internetten çok daha uygun olacağını iddia eden Erk, enterkonnekte sistemiyle KW başı ödenecek tutarın yarı yarıya ineceğini söyledi.

“ADAYIMIZ KESİNLEŞTİ, KAZANMAYA ODAKLANDIK”
Nisan ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CTP adayının Sibel Siber olmasını değerlendiren Erk, şunları kaydetti: “CTP olarak kendi iç örgüt ve üyelerimizle beraber bir aday belirleme çalışması yaptık ve elde ettiğimiz tüm sonuçları parti meclisiyle paylaştık. Parti meclisimiz tek başvuruda bulunan Sayın Sibel Siber’i CTP’nin Nisan 2015’de yapılacak seçimler için cumhurbaşkanlığı adaylığını onayladı.

Adayımız kesinleşti, bundan dolayı artık önümüzdeki hedeflere bakıyoruz. Kazanmaya odaklandık, artık seçimlerle ilgili ön çalışmalarımızı yapmaya başlayacağız.”Parti içerisinde birden fazla ismin konuşulduğunu ifade eden Erk, parti meclisinde yapılan toplantılarla bir adaya karar verildiğini belirtti ve “ adaylarla birebir görüştük, düşünceleri ve eğilimlerini gördük” dedi.

“BAZI YORUMLARA SADECE GÜLÜNÜR”
Sibel Siber’in oy birliği ile seçilmesini sosyal medya hesabından eleştiren doğuş Derya’ya ise “Bazı yorumlara sadece gülünür” dedi ve ardından şu sözleri ekledi: “ Bizim için o parti içerisinde değerlendirilecek bir konudur, ama tekrarlıyayım salonda olmayanın oyu sayılmaz. Oy salona girilerek, oylama sırasında özgür irade ile belirtilip, ifade edilir. Oy birliği var mıydı, yok muydu diye yapılan yoruma ise gülünür.”

“SEÇİMDE KUTUPLAŞMA OLMAMALI”
Biz felsefesi, ideolojisi olan sosyalist bir partiyiz diyen Erk, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde insanların taraf olmayacağını, insanların doğruyu seçeceklerine inandığını kaydetti: “Cumhurbaşkanlığı seçiminde sağ ve sol olarak kutuplaşmamak gerekli. Bu seçimde ilericiler çözüm içerisinde ellerinden geleni yapacaklar ve sağın içerisinden de bize destek verenler olacak. O yüzden sağ ve sol diye bir ayrım olmamalı. Çözümsüzlük çözümdür diyen mantığın sürmesini mi istiyorsunuz yoksa biran önce barış diyen bir düşüncenin egemen olmasını mı istiyorsunuz?”

“BİLİNENLERİN DIŞINDA BİR ŞEY SÖYLEMEDİLER”
Kutlay Erk, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun KKTC’ye gelişinin yalnızca bir protokol olduğunu şu sözlerle ifade etti: “ Bir protokol ziyareteydi, her zaman söylenen şeyler söylenecekti ve neticenin de öyle olduğunu düşünüyorum. İkisi de bilinenlerin dışında bir şey söylenmedi. Tavır aynıdır, çözüm sürecini destekliyorlar. Katkılarını koymakta hazır olduklarını söylüyorlar.”

“EN BÜYÜK BAŞARI EKONOMİYİ TOPARLAMAKTIR”
Başarılı projelerin ekonomiden geçtiğini belirten Erk, en büyük başarının KKTC ekonomisini düzenlemek olduğunu belirtti: “Bizim için en büyük başarı içerideki ekonomiyi toparlamaktır. Bununla ilgili ekonomiyi tetikleyecek projeleri üretmektir. Demokrasimizin kalitesini geliştirmeye ihtiyacımız vardır. Anayasa değişikliği de o yönde bir başlangıç olacaktır. İnsan haklarının tam kullanılabilmesi için yapısal değişikliklere ihtiyacımız vardır. Aç insana tüm demokrasiyi ve insan haklarını verseniz dahi onun için önemli olan açlığıdır. Karnının doyması içinde her türlü zulme razı olacakları anlamına gelmiyor. “

“BİZİM İÇİN SU STRATEJİK BİR KONU”
Adaya gelecek suyun da değerlendirmesini yapan Erk, suyun yalnızca özel sektörün elinde olamayacağını söyledi.

Kutlay Erk şöyle dedi:
“Biz parti olarak özellikle bu konu üzerinde çalışıyoruz, hükümetinde çalışmaları vardır. İki çalışmayı birleştirme gibi bir amacımız vardır. Suyun özelleşmesine karşıyız. Suyun belediye depolarına kadar gelişini devlet ve özel ortak bir çalışmayla sağlayabilir. Bize bu konuda gelen iki düşünce var.

Birinci düşünce su kayıpları fazladır, bu oranın fazla yüksek olmadığı veri tabanına sahibiz kırsal kesim dahil olmak üzere boru hatları yenilenmiştir. Su kaçakları abartıldığı kadar fazla değildir, ancak sıfırda değildir. Kayıt dışı su kullanımı olduğunu biliyoruz. Gelecek suyun maliyeti mesafeye göre değişebiliyor. Ona göre çıkarılmış bir maliyet planı vardır. Bu maliyetlerde güncel olacak belki mevcuttan biraz daha pahalı olabilir. Ama deniz arıtmasından daha düşük bir fiyata olacaktır. Bizim için su stratejik bir unsurdur. Su konusunda hassasız belediyelerimiz dağıtacak ve yönetecek. Tarım Bakanlığımız tarımın çeşitlendirilmesinin ne olacağına ve tarımda suyun nasıl kullanılacağına dair bir projelendirmesi olacak. Bizim bu konularda Türk uzmanlardan yararlanmamız tabiki mümkündür. Ancak yönetime gelince suyun yönetimi bizim hassasiyetimiz ve suyun yönetimi bizim bakanlığımızda olacak. Başkalarının birikimlerine, uzmanlıklarına ihtiyacımız olabilir ama bu bizim yönetemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Biz aklı almasını biliriz, aldığımız aklı kullanmasını da uygulamasını da biliriz.”

“ELEKTRİK FATURALARI YARI YARIYA DÜŞER”
Erk, aydınlatma ücretlerinin su ve elektrik faturalarına yansıtılmasını ise şu sözlerle yorumladı: “Elektrik faturalarının tahsisi elektrik kurumlarına verildi. Aydınlatma ücretlerinin belediyelere geri verilmesi lazım bu daha iyi yürütülebilecek bir sistemdir.” CTP-BG Genel Serketeri Kutlay Erk, enterkonnekte sisteminin denizaltı kabloları ile adaya bağlanmasının faturalardaki tutarın yarı yarıya düşeceğini iddia etti. Erk, “Bizim için önemli olan Kıbrıs’ın enterkonnekte sistemi denizaltı kablo ile bağlanmasıdır. Enterkonnekte sistemi ile diğer ülkelere dahil olmayı amaçlamamız gerek.

Burada elektriğimizi tüm kapasiteyi kullanarak üreteceğiz, enterkonnekteye vereceğiz ve enterkonnekten aldığımız ile verdiğimiz elektrik arasında ödeşeceğiz. Bu yatırım yapılabilir. Enterkonnekteye bağlandığımız zaman elektrik çok daha ucuza gelir. 1KW’ın şuan i maliyeti 35-40 kuruştur bu enterkonnekte sistemiyle yarıya inecektir” dedi.

Star Kıbrıs

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.