1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TDP EDEK’İ ZİYARET ETTİ
TDP EDEK’İ ZİYARET ETTİ

TDP EDEK’İ ZİYARET ETTİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit,...

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, çözümsüzlük nedeniyle Ada’nın her iki tarafında ciddi sıkıntı ve sorunlar yaşandığını belirterek, Kıbrıs’ta erken, adil ve kalıcı barışa biran önce ulaşılmasının elzem bir gereklilik olduğunu belirtti.

Özyiğit, tıkanan müzakere sürecinin önü açılarak, müzakerelerin biran önce başlamasını istediklerini ifade ederek, erken çözümün ancak, her iki taraftaki barış güçlerinin ortak mücadelesiyle sağlanabileceğine kaydetti.

Cemal Özyiğit Başkanlığı’ndaki TDP heyeti, bugün, Yiannakis Omirou Başkanlığındaki EDEK heyeti ile görüştü.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmede EDEK’in Güney Lefkoşa’daki Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmede, Dışilişkiler Sekreteri Deniz Birinci ile Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Cemal Varoğlu da hazır bulundu.

ÖZYİĞİT

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit görüşmeden sonra düzenlenen basın açıklamasındaki konuşmasında,  Kıbrıs Sorunu açısından farklılıklar olsa da, çözüme ulaşmak adına birlikte çalışmak gerektiğine inandıklarını söyledi.

Özyiğit, 4 Mart 1964’ten 2014’e 50 yıldır ortada yaşanan bir sorun olduğunu, soruna biran önce  çözüm üretmek gerektiğini kaydederek, “Bu sorunun biran önce kalıcı bir barışa ulaşılması gerektiğine inanmaktayız” dedi.

Cemal Özyiğit, çözümün şeklinin de 1977-79 doruk anlaşmalarında ifade edilen, iki toplumlu, iki bölgeli siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözüm olduğunu; tek egemenlik, tek vatandaşlık ve uluslararası tek kimlik olgusunu desteklediklerini kaydetti.

TDP’nin 14 Aralık 2013’te Kıbrıs Türk tarafının, Rum tarafına sunduğu öneri paketini desteklediklerini de belirten Özyiğit, o önerinin tek egemenlik olgusunu içerdiğini vurguladı.

Tıkanıklık yaşanan ve bir türlü başlayamayan müzakerelere önem verdiklerini söyleyen Özyiğit, ortak açıklama üzerinde biran önce uzlaşılarak müzakere sürecinin başlatılması gerektiğini kaydetti. Özyiğit, varılacak çözüme her iki taraftaki barış güçlerinin ortak mücadelesiyle sağlanabileceğine inandığını bildirdi.

Cemal Özyiğit, Kıbrıs AB’ye girmiş olmasına rağmen, adadaki çözümsüzlük nedeniyle AB müktesebatının Kıbrıs’ın Kuzey’inde uygulanamadığına dikkat çekerek, bunun her iki tarafa sıkıntılar getirdiğini, bunların aşılması için de anlaşmanın kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Garantiler konusunun görüşme sürecinin sonuna bırakıldığını kaydeden Özyiğit, garantiler konusunun varılacak anlaşmanın sonunda, mevcut garantörler ve diğer ilgili taraflarla birlikte değerlendirileceğini belirtti.

Görüşmede Maraş konusunu da gündeme getirdiklerini belirten Özyiğit, TDP’nin Maraş’ın BM kontrolünde yasal sahiplerine devrine karşılık, Mağusa Limanı’nın serbest ticarete, Ercan Havalimanı’nın da direkt uçuşlara açılması yönünde görüşleri olduğunu yineledi.

Maraş’ın da, Kıbrıs Sorunu gibi kanayan bir yara olduğunu dile getiren Özyiğit, Maraş’ın ‘bütünlüklü çözümün parçasıdır’ söylemi arkasına saklanmaktan vazgeçilerek, hayalet kent olmaktan kurtarılması gerektiğini söyledi.

TDP Genel Başkanı Özyiğit, Mayıs ayında yapılacak olan AP seçimlerinin önemine de dikkat çekerek, Kıbrıs (RUM) Cumhuriyeti’nin kuruluş anlaşmasında da ifade edildiği gibi, Kıbrıslı Türk temsilcilerin Kıbrıslı Türkler tarafından ayrı seçimle belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

Kıbrıs Konusu bağlamında bazı farklılıkları olsa da, evrensel değerlerde, sosyal demokrasiye, en temel insan haklarına inanan ve savunan iki sosyal demokrat parti olarak bundan sonra işbirliğinin artırılması için karşılıklı temsilci atama kararı aldıklarını belirten Özyiğit, görüşmeye olanak tanıyan EDEK Başkanı ve heyetine teşekkür etti.

OMİROU

EDEK Başkanı Yiannakis Omirou ise konuşmasında, TDP heyeti ile Kıbrıs Sorununa yönelik yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Görüşmede, Kıbrıs Sorunu’nun “40 yıldır” süren çözümsüzlüğünden duydukları endişeleri ve sıkıntıları dile getirdiklerini belirten Omirou, müzakerelerin başlamasıyla ilgili sürecin de yolunda gitmediğine dikkat çekti.

Omirou, EDEK olarak, iki liderin müzakerelerde sadece iç sorunları görüşmesi, adadaki Türk askerlerinin durumu, Türkiye’den gelen göçmenler ile garantiler konularının ise görüşmelerden ayrı tutularak, ABD, İngiltere, Türkiye Yunanistan ve iki tarafın bir arada olacağı uluslararası bir konferansta konuşulması yönünde görüşleri olduğunu söyledi. 

Omirou, TDP’nin 1977-79 Denktaş- Kiprianou Doruk anlaşmalarına verdiği destek ile Kıbrıs Sorununa bulunacak çözümde, tek egemenlik, tek uluslararası kimlik ve tek vatandaşlık olgusuna destek vermesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

“DİREK UÇUŞLARA SICAK BAKMIYORUZ”

TDP’nin Maraş’ın BM kontrolünde yasal sahiplerine devredilmesi, bunun karşılığında ise Mağusa Limanı’nın serbest ticarete, Ercan’ın da uluslararası ticarete açılması yönündeki önerilerinin güven artırıcı önlem çerçevesinde değerlendirilebileceğini belirten Omirou, ancak, Ercan’ın direkt uçuşlara açılmasına sıcak bakmadıklarını kaydetti.

İki sosyal demokrat parti olarak ilişkileri daha ileri götürmek konusunda görüş birliğine vardıklarını söyleyen Omirou, bu çerçevede birer temsilci atayacaklarını ifade etti.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.