1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TDP İLE BKP YETKİLİLERİ BARAKA’YI ZİYARET ETTİ
TDP İLE BKP YETKİLİLERİ BARAKA’YI ZİYARET ETTİ

TDP İLE BKP YETKİLİLERİ BARAKA’YI ZİYARET ETTİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) yetkilileri, “Kıbrıs sorununun çözümü ile birlikte birleşik bir Kıbrıs’a ulaşılması...

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) yetkilileri, “Kıbrıs sorununun çözümü ile birlikte birleşik bir Kıbrıs’a ulaşılması, sivil-demokratik bir düzen kurulması, Kıbrıs Türk halkının kendi evinin efendisi olması ve kendi ayakları üzerinde durabilen ekonomik bir yapı oluşturulması adına, işbirliği ve güç birliğini genişletmek” amacıyla, sendika ve sivil toplum örgütlerine başlattığı ziyaretler çerçevesinde Baraka Kültür Merkezi’ni ziyaret etti.

ÖZYİĞİT

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, ziyarette konuşan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, yarım asrı aşkın bir süredir devam eden Kıbrıs sorununun artık tarihe karışması için mücadele verdiklerini belirterek, “Artık bu ülke barışın ve güzelliklerin adası olsun” dedi.

“Kıbrıs’ın Kuzeyinde halen sivil-demokratik bir düzen kurulmadı” iddiasında bulunan Özyiğit, “Gerek Kıbrıs sorununun çözümü, gerekse sivil-demokratik bir düzen yaratabilmek için çözüm ve demokrasi güçleri işbirliği ve güçbirliği yapmalı” şeklinde konuştu.

29 Haziran yerel seçimlerinin bu işbirliğinin adımlarının atılması ve ülkede değişimi başlatmak adına önemli olduğunu belirten Özyiğit, “TDP Parti Meclisi’nin bize verdiği yetki doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, BKP ve ilerici sivil toplum örgütleri ile bir işbirliği zemini olduğunu tespit ettik, bu süreci ilerletmek ve sonuçlandırmak için de yola çıktık” dedi.

İşbirliğinin, barış ve demokrasiye inanan, emek mücadelesi veren her örgüte açık olduğunu dile getiren Özyiğit, bu örgütlere, birlikte hareket etme çağrısında bulundu. Baraka’ya ziyaretlerinin de bu çerçevede olduğunu belirten Özyiğit, Baraka Kültür Merkezi’nin zaten en başından beri bu sürecin içinde olduğunu ve birlikte yürüyeceklerini kaydetti.

İZCAN

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan da, Baraka’nın, oluşturulan işbirliğinin içinde olduğunu belirterek, “Biz buraya bize katılın demeye değil, önümüzdeki süreci konuşmaya geldik” dedi. 

Ülkedeki barış ve demokrasi güçlerinin birlikteliğine ihtiyaç olduğunu, işbirliğinin kısa sürede geniş cepheye yayılmasının da bundan dolayı olduğunu belirten İzcan, mevcut rejimi benimsemeyen kesimlerin bir cephede buluşmasının kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu savundu.

İzcan, barış, demokrasi ve emek mücadelesi veren kesimler olarak en geniş birlikteliği sağlayıp, toplumun önüne güçlü bir alternatif koyacaklarını kaydetti. İzzet İzcan, barış ve çözüm yanlısı sendika, sivil toplum örgütü ve bireylere “bize katılın, gelin birlikte mücadele verelim” çağrısında bulundu.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.