1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “TEK İSTEDİĞİM DEVLETİN TEK HAVAALANININ YİNE DEVLETTE KALMASIDIR”
“TEK İSTEDİĞİM DEVLETİN TEK HAVAALANININ YİNE DEVLETTE KALMASIDIR”

“TEK İSTEDİĞİM DEVLETİN TEK HAVAALANININ YİNE DEVLETTE KALMASIDIR”

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, geçici statüdeki çalışanları işten durdurma gibi bir yaklaşımları bulunmadığını, ancak geçicilerin yaptıkları görevle ilgili yeniden bir sınavdan geçirilerek kadrolanmaları gerek

A+A-

“HER HALÜKARDA MİLLİ HAVA YOLUMUZ OLACAK”

“SEÇİM VE HALK OYLAMASI, MECLİS İÇ TÜZÜĞÜ VE MAZBATA KONULARI ÜÇ AY İÇERİSİNDE ÇÖZÜMLENECEK”

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, geçici statüdeki çalışanları işten durdurma gibi bir yaklaşımları bulunmadığını, ancak geçicilerin yaptıkları görevle ilgili yeniden bir sınavdan geçirilerek kadrolanmaları  gerektiğini söyledi.

Partisinden verilen bilgiye göre, Kıbrıs Genç TV’de önceki gece yer alan Er Meydanı isimli programa konuk olan Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, hükümet programı ve son gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

Geçici memurlarla ilgili konuşan Serdar Denktaş, şöyle dedi:

“İşten çıkarma gibi bir yaklaşımız yok. Konu mutabakata vardığımız ‘Amme Hizmeti Komisyonu’nun yapısının yeniden düzenlenmesi ile ilgilidir. Görev alanlarının yeniden yapılandırılması ile ilgilidir. Devlette çok sayıda geçici var ve bu geçici statüde devlette görev yapan insanlarımızın yetki ve sorumlulukları yok. Çünkü işe alınma şekilleri o yetki ve sorumlulukları gerektiren bir mevki değil. İşten çıkarma gibi bir yaklaşımımız olmamakla birlikte, öngördüğümüz yıllardan beri çalışan bu vatandaşlarımızın yaptıkları görevle ilgili yeniden bir sınavdan geçirmek suretiyle kadrolayıp yetki ve sorumluluğu da devretmemiz lazım.

Kamu reformunun içerisinde de bunlar olacak. Yine aynı şekilde öyle insanlarımız var ki, uzmanlık alanı bambaşka ama hiç ilgisi olmayan alakasız bir yerde sadece vakit geçirmektedir. Bu yüzden kendisi memnun değil, iş tatmini yok, verimi yok ve hizmet alan vatandaş da memnun değil. Bu tür arkadaşları uzmanlık alanlarına göre görevlendirebileceğimiz başka daireler olabilir. Ancak devlette maaş çekip işe gelmeyenler olduğu söylentisi her tarafta yaygın. Bu da çok yakından takip edilecektir. Böylesi varsa da devlet boşa para vermeyecektir.”

MALİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ’NÜN REZİVE EDİLMESİ

Hükümetin, TC-KKTC arasında imzalanan Ekonomik-Mali İşbirliği Protokolü’nün revize edilmesi konusunda kararlı olduğuna dikkat çeken Denktaş, “TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da ülkeye ziyaretinde revizyona açık olduklarını söylemişti. Dolayısıyla ‘olduğu şekliyle kalsın ısrarları’ yok” dedi.

Mali işbirliği protokolle ilgili yaklaşımı ileriki günlerde anlatacaklarını ifade eden Denktaş, değişikliklerle ilgili çalışmalarını her iki partinin yaptığını ve bunların birleştirilmesi gerektiğini anlattı.

“TEK İSTEDİĞİM DEVLETİN TEK HAVAALANININ YİNE DEVLETTE KALMASI”

Seçim öncesi halka söz verdiği şekliyle Ercan Havaalanı ihalesinin reddedilmesi gerektiğini yineleyen Serdar Denktaş “Şu anda bir ön temas yaptık, bir görüşme talebinde bulundum… Tek istediğim devletin tek havaalanının yine devlette kalmasıdır” şeklinde konuştu.

“KIBRIS TÜRK HALKI YENİDEN MİLLİ HAVA YOLUNA KAVUŞACAK”

Yeni bir milli havayolu da kurulacağını belirten Denktaş; “KTHY  de yeniden kurulacak. İsmi KTHY olmayabilir. Cyprus Turkish Airlines International diye bir şirketti hedeflediğimiz, ama başka bir isim olur mu? Olur, ancak her halükarda milli hava yolumuz olacak” dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Eğitim Bakanlığını DP Ulusal Güçler olarak özellikle kendilerinin talep ettiğini ifade eden Denktaş, “Eğitimi yalnız bıraktık. Çünkü ‘okul öncesinden, üniversite’ mezuniyetine kadar ve hatta ‘yaşam boyu eğitimi’ de bunun içerisine katarak ortaya bir program koyuyoruz” şeklinde devam etti.

Denktaş konu hakkında sendikalarla, ilgili paydaş sivil toplum örgütleri ile de görüşeceklerini söyledi.

Yeni Eğitim-Öğretim Yılı arifesinde öğretmen eksikliği, nakiller ve tamiri tamamlanmamış okullar sıkıntısı ile karşı karşıya kaldıklarının da farkında olduklarının altını çizen Denktaş, “Ne devraldığımızı bilerek girdik bu yola, onun için mazeret yok.  İki haftaya kadar okul zilleri çalmaya başlayacak. Önceliğimiz var olan sorunları en kısa sürede gidermek bu konuda Sayın Bakan Mustafa Arabacıoğlu da bakanlıktaki mevcut ekibiyle bu konuları konuşup, tartışmakta. Sendikalarla da görüşmesini talep ettik. Bir iki gün içerisinde var olan sorunların aşılması hususunda bir karar üretilecek” dedi.

EK BÜTÜNLEME

Ek bütünleme sınavlarının yapılıp yapılmayacağı konusunda ise Denktaş; “Bu yıl yapılacak, gelecek yıl yapılıp yapılmaması konusu da bu yıldan açıklanacak ki herkes bilsin. Ama bu yıl ki sınav bu önümüzdeki kısa süre içerisinde, okullar açılmadan yetiştirilebiliyorsa mevcut tüzük çerçevesinde yapılacak” ifadelerini kullandı.

SOYER, KALYONCU VE ÖZGÜRGÜN

CTP-BG Milletvekilleri Ferdi Sabit Soyer ve Ömer Kalyoncu ile UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün; CTP-BG/ DP-UG koalisyon hükümetinin ömrünü uzun görülmediği yöndeki açıklamaları hakkında ise Serdar Denktaş, “Üçünün de açıklamasını okuduktan sonra kendimi gülümserken buldum” dedi.

Bu yöndeki açıklamaların tek kaynaklı ve tek merkezli olduğunu düşündüğünü ifade eden Serdar Denktaş, şunları söyledi:  “CTP içinden bir bölüm ve UBP, tek kaynaklı tek merkezli bir yerden saldırıya geçti. Bu tek merkeze benden selam olsun. Bu küçücük ülkede böyle oyunlara girişmesinler. O tek merkez kendini bilir.”

Denktaş, Ömer Kalyoncu ve Ferdi Sabit Soyer’e yönelik “İnanılmaz bir önyargı koymaya çalışıyorlar. Yine yıllar sonra Serdar Denktaş’a yönelik bir karakter katli girişimi olduğunun da farkındayım” dedi.

Serdar Denktaş; “bana öyle geliyor ki bu tutumun iki nedeni olabilir. Birincisi hedefte ben gibi görünüyor ama hedef ben değilim. İkincisi ise bu hükümeti bozmak istiyorlar ve zemin hazırlıyorlar” ifadelerini kullandı.

“BU HÜKÜMET İŞ YAPAR”

“Kalyoncu ve Soyer’in söylemleri koalisyonda sıkıntıya neden olur mu” sorusuna karşılık Denktaş,  “Ben hükümette o uyumu ilk bakanlar kurulu toplantısında tüm bakanların tutumundan bunu gördüm. Her bakan birbirinin söylediğine gayet olumlu bir şekilde yanaşıp, katkı koyuyor. Ancak önemli olan sürdürülebilir olması tabi. Bu anlamda da sorumluluk Özkan Yorgancıoğlu ve benim üstümde. Tabi daha fazla Özkan beyin üzerinde, ben yardımcısıyım. Ve bu ilişkinin böyle devam etmesi içinde yardımcı olmaya devam edeceğim. Bu ilişki bozulmadığı takdirde bu hükümet iş yapar” dedi.

“MEHMET ZAFER’İ İKAZ ETTİM. ANCAK YANGINDAN MAL KAÇIRIRCASINA BİR UĞRAŞ İÇERİSİNE GİRDİ. BUNUN HESABI SORULACAK”

Lefke Avrupa Üniversitesi’ne yeni rektör ataması konusunda da Serdar Denktaş, LAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Zafer’i telefon ile arayarak; ‘Sayın Başkan şu anda bu atama etik ve hukuksal olarak tamam değil, yapmayın. Yeni atayacağınız rektör ile ilgili en ufak bir bilgim yok, karşısında değilim, taraftarı da değilim ama bırakın yeni mütevelli heyeti incelesin. Şayet hakikaten faydalı bir rektör olarak görüyorsa sözleşmesini imzalar ve onaylar. Değilse ve tazminat doğar bu tazminatı LAÜ’ye ödettirmem, imzalayan mütevelli heyetlerinden karşılarım’ dedim…Ancak tüm bu ikazlarımıza rağmen Mehmet Zafer yangından mal kaçırırcasına bir uğraş içerisine girdi. Bunun hesabı sorulacak” dedi.

“SPOR AMBARGOSU KONUSUNU ZORLAYACAĞIZ…”

Kıbrıs Türk halkına uluslararası camianın haksız bir biçimde uyguladığı spor ambargosuna karşın nasıl bir politika izleyeceğinin de sorulması üzerine Serdar Denktaş, “Alt yapımız yok, motivasyon eksikliği var, dolayısıyla Turizm ve Sporu da birleştirirken onu düşündük. Biz ‘Spor Turizmi’ni eğer ülkemize çekebilirsek, yani antrenman maçı, eğitim seminerleri vs tüm bunları ülkemize getirebilirsek gençlerimizi bu olayla buluşturmaya başlarız diye düşünüyoruz” diye devam etti.

Bireysel spor dallarında Kıbrıs Türkünün önünün açık olduğunu kaydeden Denktaş, “Bizim Türkiye’den talep etmemiz gereken şu; ‘Güney’de bir spor etkinliğine mi katılacaksın? Ercan’dan gelin, şu kapıyı bir zorlayalım’ demeliyiz. Rum izin vermediğinde dünyaya da Rum’un gencimize nasıl eziyet çektirdiğini gösterelim. Bu örnekleri çoğaltabiliriz” dedi.

Serdar Denktaş yeni dönemde hedeflerinin sporla ilgili bireysel branşları ön plana çıkarırken, alt yapı ve eğitim eksikliklerini gidermek ve kapıları devlet imkânlarını da kullanarak zorlamak, her türlü irtibatı sağlayarak gençlerin önünü açmak olacağını söyledi.

“SEÇİM VE HALK OYLAMASI, MECLİS İÇ TÜZÜĞÜ VE MAZBATA’ KONULARI ÜÇ AY İÇERİSİNDE ÇÖZÜMLENECEK…”

Seçim ve Halk Oylaması Yasası, Meclis İç Tüzüğü ve mazbatalarla ilgili olarak Denktaş, önümüzdeki üç ay içerisinde bu üç konunun çözümleneceğini söyledi.

KADIN BAKAN

Kabine de kadın bakan olmaması ile ilgili yapılan yorumlara karşılık Serdar Denktaş;  “Biz parti kararı doğrultusunda milletvekili içerisinde bakan ataması kararı aldık.  Seçimlerde ise kadın milletvekili adayımız olmasına rağmen, bize oy verenler kadın adaylarımızı seçmedi. Dolayısıyla kadın bakanım da olamadı” dedi.

YURTDIŞINDA YAŞAYAN KIBRISLI TÜRKLERİN OY KULLANMASI

Yurtdışında yaşan Kıbrıslı Türklerin ülkeye dönmesi ve oy kullanabilme haklarını teslim etmeleri konusunda çalışma öngördüklerinin altını çizen Serdar Denktaş; şöyle konuştu:

“Anayasa değişikliği gündemimizde ve hedeflediğimiz hiç değilse 2014 seçimlerine kadar Anayasa’nın hangi maddelerinin Mecliste özel oy çokluğuyla değişebileceğine imkân verecek bir maddeyi geçirip referanduma sunmayı düşünüyoruz. Bu konuda şu an için CTP ile aramızda net bir görüş birliği yok. Ancak yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza oy hakkını verme konusunu tartışmaya açacağız. Yurt dışında yaşayan insanımızın ülkeye bağlarını öncelikle güçlendirmek gerekir.  Bu gelişmeyle insanımızın örgütlenmesinin önünü de açmış olacağız.  Askerlikle ilgili bir takım sıkıntılarını oldukça kolaylaştırmıştık. Bunun daha da bir yaygın hale gelmesi lazım.”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.