1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "TEK KİMLİK VE TEK VATANDAŞLIĞIN GARANTİ ALTINA ALINMASI GEREKİYOR"
"TEK KİMLİK VE TEK VATANDAŞLIĞIN GARANTİ ALTINA ALINMASI GEREKİYOR"

"TEK KİMLİK VE TEK VATANDAŞLIĞIN GARANTİ ALTINA ALINMASI GEREKİYOR"

ANASTASİADİS ATİNA’DA SİYASİ PARTİ LİDERLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

A+A-

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Başkanı Nikos Anastasiadis, Atina ziyareti kapsamında siyasi partilerin liderleriyle bir araya gelerek Kıbrıs meselesi hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Yunanistan anamuhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) Lideri Alexis Çipras, Anastasiadis ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, SYRIZA'nın Lefkoşa'nın Kıbrıs meselesinin çözüm yönündeki çabalarını istikrarlı şekilde desteklediğini belirterek, "Başkan Anastasiadis'le müzakere konusundaki gelişmeleri ele aldık. Biz kendisine adil ve kalıcı bir çözüm yönündeki çabaları desteklediğimizi ifade ettik ancak ne var ki Kıbrıs Türk tarafının ve özellikle Türkiye'nin uzlaşmazlığından endişe duyuyorum" şeklinde konuştu.

Kıbrıs meselesinin "işgal ve istila" meselesi olduğunu savunan Çipras, "çözümün BM kararları çerçevesinde iki bölgeli ve iki toplumlu bir federasyon temelinde olması gerektiğini" kaydetti. Çipras, Yunanistan'daki tüm siyasi güçlerin Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki çabalarını desteklediğini de belirtti.

Gazze olaylarına da değinen Çipras, geniş bölgede büyük bir belirsizlik ve jeopolitik istikrarsızlığın yaşandığını belirterek, "Bu jeopolitik istikrarsızlık Gazze'de soykırım haline geliyor" diye konuştu.

"KIBRIS MESELESİ ULUSLARARASI BİR SORUNDUR"

Kıbrıs meselesinin uluslararası bir sorun olduğunu savunan Dışişleri Bakanı ve PASOK Partisi Lideri Evangelos Venizelos, "Türkiye'nin sorumluluğu ile adadaki işgal ve istilanın devam ettiğini" öne sürdü.

Atina'nın, Anastasiadis'in çözüm müzakerelerindeki tezlerini desteklediğini belirten Venizelos, bu tezlerin AB müktesebatı, BM kararları ve Anastasiadis ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun çözüm müzakereleriyle ilgili ortak bildirisini temel aldığını kaydetti. Venizelos, Anastasiadis'in güven artırıcı önlemlerle ilgili tekliflerini ise "adil, işler ve kalıcı bir çözüm yönünde yardımcı olabileceği" şeklinde değerlendirdi.

"TEK KİMLİK VE TEK VATANDAŞLIĞIN GARANTİ ALTINA ALINMASI GEREKİYOR"

Demokratik Sol (DHMAR) Lideri Fotis Kuvelis ise tek uluslararası kimliğin ve tek vatandaşlığın garanti altına alınarak, tek egemenlik temelinde adil ve işler bir çözüm gerekliliğinden söz etti. Kuvelis, Kıbrıs çözüm müzakerelerinde yaşanan sorunlara da değinerek bunların KKTC'nin iç siyasi meselelerinden kaynaklandığını iddia etti.

Kıbrıs müzakerelerinin Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin izledikleri tutumdan dolayı geciktiğini savunan ANEL (Bağımsız Yunanlılar) Lideri Panos Kammenos, Atina ve Lefkoşa'nin bölgede istikrar ve güvenlik unsuru olarak sorunların işbirliği ile barışçıl yönden çözümlenmelerinden yana olduğunu kaydetti.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Lideri Kuçumbas, Ada'daki deniz hidrokarbonlarının Kıbrıs sorunun çözümü için araç teşkil etmediğini vurguladı. Kuçumbas, "Türk uzlaşmazlığı ve saldırganlığı devam ettiği sürece, GKRY'nin AB üyeliğinin ve AB müktesebatının, Kıbrıs meselesinin çözümüne yardım etmediğini gözler önüne serecek" dedi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.