1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TURİZM SEKTÖRÜ İNİSİYATİFİ’DEN AÇIKLAMA
TURİZM SEKTÖRÜ İNİSİYATİFİ’DEN AÇIKLAMA

TURİZM SEKTÖRÜ İNİSİYATİFİ’DEN AÇIKLAMA

Turizm Sektörü İnisiyatifi, ülkede sürdürülebilir turizm politikasına ve özerk bir turizm yapısına ihtiyaç olduğunu belirterek,

A+A-

TURİZMDE SÜRDÜRÜLEBİLİR POLİTİKA VE ÖZERK YAPI TALEP ETTİLER

“SORUNLARIN BÜTÜNLÜKLÜ ÇÖZÜMÜNÜ DESTEKLİYORUZ ANCAK BAKANLIĞIN İŞBİRLİĞİ YAPILACAĞI SÖZÜNE KARŞIN BİZİ DIŞLAMASI KABUL EDİLEMEZ…”

Turizm Sektörü İnisiyatifi, ülkede sürdürülebilir turizm politikasına ve özerk bir turizm yapısına ihtiyaç olduğunu belirterek, ilgili bakanlığı sektördeki sıkıntıların giderilmesi için verdiği sözleri tutmamakla suçladı.

Turizm Sektörü İnisiyatifi’ni temsil eden Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ile Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) bugün ortak bir basın açıklaması yayınlayarak, ilgili bakanlığın sektörle işbirliği yapmadığını iddia etti.

“YASA TASARISI YASALLAŞACAK SÖZÜ VERİLDİ…”

Sektörün sorunlarının ve yol haritasının geçtiğimiz ay kamuoyuna aktarıldığının anımsatıldığı ortak açıklamada, turizmin devlet politikası olması, özerk bir yapı altında yürütülmesi, turizm teşvik sisteminin revize edilmesi, turizm tanıtım stratejisinin hazırlanması ve imaj yatırımlarının fonla yeterli düzeyde desteklenmesi konularında detaylı öneriler hazırlandığı hatırlatıldı.

Turizm Bakanlığı’nın Turizm Örgüt Yasa Tasarısı’ndaki sıkıntının aşılacağı, tasarının yakın zamanda yasallaşacağı yönünde sözler verdiğini iddia eden İnisiyatif, Otelcilik Okulu konusunda da kendilerine işbirliği sözü verildiğini ancak bu sözün tutulmadığını öne sürdü.

SORUNLARA BÜTÜNLÜKLÜ ÇÖZÜM İSTİYORUZ…

İlgili bakanlığın eko turizm konusunda da işbirliği yapmadığını savunan İnisiyatif’in açıklamasında, “Eko turizm işletmelerimizin sorunları büyüktür. İşletmeciler borç yükü altındadır. Pazarlama sıkıntısı vardır. Bizler de bu sorunların bütünlüklü çözümünü destekliyoruz. Ancak Bakanlık tarafından işbirliği yapılacağının belirtilmesine karşın sektörün bu konuda da dışlanması kabul edilemez” ifadesine yer verdi.

“FONUN ETKİN KULLANIMI SEKTÖR İÇİN ÖNEMLİ…”

Açıklamasında kırsal turizm tesislerinin sürdürülebilir turizm yapısına kavuşturulmasının önemli olduğunu vurgulayan İnisiyatif, “Bakanlığın sektörle işbirliği yapmadan yeni oluşumlara gitmesi yanlış projelerin de Turizm Fonu’ndan finanse edilmesini beraberinde getirecek. Fon’un etkin kullanılması sektör için hayati önem taşıyor” diye belirtti.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.