1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TÜRKİYE'DEN KIBRISLI LİDERLERE ÇAPRAZ GÖRÜŞME TEKLİFİ
TÜRKİYE'DEN KIBRISLI LİDERLERE ÇAPRAZ GÖRÜŞME TEKLİFİ

TÜRKİYE'DEN KIBRISLI LİDERLERE ÇAPRAZ GÖRÜŞME TEKLİFİ

Türkiye'den Kıbrıslı Liderlere Çapraz Görüşme Teklifi

A+A-

Türkiye, Kıbrıslı liderlere çapraz görüşme teklifi yaptı. Teklif Rum lider Anastasiadis'in  Türkiye'de Erdoğan'la, Türk lider Akıncı'nın da  Yunanistan'da Çipras'la buluşmasını öngörüyor.
Türkiye Başbakanı  Binali Yıldırım, ilk yurtdışı ziyareti çerçevesinde Kuzey  Kıbrıs'a gerçekleştirdiği ziyarette,  Kıbrıs müzakerelerine ilişkin yeni bir öneride bulundu. Başbakan Yıldırım, Kıbrıslı liderlere garantör ülkelerin başkentlerinde üst düzey görüşmeler için çapraz ziyaretler yapmalarını teklif etti.

Başbakan Yıldırım, Rum lider Anastasiadis'i  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan ve kendisiyle görüşmek üzere  Türkiye'ye davet etti. Çapraz görüşmeler çerçevesinde Türk lider  Mustafa Akıncı'nın da  Yunanistan'da Başbakan  Aleksis Çipras'la biraraya gelmesini önerdi.

Binali Yıldırım, ilk yurtdışı ziyareti çerçevesinde gittiği Kuzey  Kıbrıs'ta Kıbrıslı Türk lider  Mustafa Akıncı'yla ortak basın toplantısı düzenledi.  Kıbrıs müzakerelerini değerlendiren Yıldırım, diyaloğu güçlendirmek ve sürece ivme kazandırmak için çapraz görüşme önerisini yaptı.

Anastasiades zirveyi terk etmişti

Rum lider Anastasiades,  İstanbul'da katıldığı BM İnsani Zirvesi sırasında Türk lider  Mustafa Akıncı'nın  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen akşam yemeğine katılmasını protesto ederek önce zirveyi terketmiş, ardından da  Kıbrıs'ta sürdürülen müzakerelerin önceden kararlaştırılmış bir oturumuna katılmama kararı almıştı.

Anastasiadis'in patlak veren kriz üzerine, bir yıldır kesintisiz süren  Kıbrıs müzakereleri ilk kez sekteye uğramıştı. Akıncı Rum liderin tepkisinin aşırı ve gereksiz olduğunu belirterek halefini suni kriz yaratmakla suçlamıştı.

Yıldırım'ın açıklaması

Başbakan  Binali Yıldırım, Lefkoşa'da liderlere yaptığı çapraz görüşme önerisini şu sözlerle dile getirdi:

"Kıbrıs'ta müzakere yapılıyor, eğer biz gelecekte kardeşçe yan yana yaşamaya karar vermişsek o zaman detaylara takılmamamız lazım. 'Kim nerede kiminle görüştü' gibi biçimsel konularla uğraşmaya kalkarsak kalıcı ve adil bir çözüme ulaşmak kolay olmaz. Rum yönetimi lideri, sayın Cumhurbaşkanımızla görüşebilir, bizimle de görüşebilir.  Cumhurbaşkanı Akıncı da Çipras'la görüşebilir. Bunlar tarafların samimiyeti açısından dünyaya ve iki topluma güzel bir mesaj olur."

Çapraz görüşmeler geçmişte liderlerin müzakerecileri düzeyinde sadece bir kez gerçekleşmiş ancak bu sürecin devamı gelmemişti. Başbakan  Binali Yıldırım'ın teklifi, çapraz görüşmelerin doğrudan liderler düzeyine yükseltilmesini öngörüyor.  Kıbrıs Türk tarafınca benimsenen öneriye Rum lider  Nikos Anastasiadis'in vereceği yanıt merakla bekleniyor. Rumlar öteden beri  Türkiye'yle doğrudan temas kurmak istediklerini dile getiriyordu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.