1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. UBP MİLLETVEKİLİ ERTUĞRULOĞLU ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ
UBP MİLLETVEKİLİ ERTUĞRULOĞLU ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

UBP MİLLETVEKİLİ ERTUĞRULOĞLU ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu kendisine yapılan eleştirilere yanıt verdi.

A+A-

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu kendisine yapılan eleştirilere yanıt vererek, “Bizler gibi, Rum-Yunan ikilisinin faşizmine ve sizin gibi destekçilerine karşı direnen ve mücadele eden insanlara faşist değil, olsa olsa özgürlük savaşçıları denir” dedi.

Ertuğruloğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Sekreteri Kutlay Erk’in açıklamalarına verdiği yazılı yanıtta, “Siyaset yaşamımı KKTC Meclisindeki yeminime bağlı kalarak sürdürüyorum. Sadece dün, bugün olduğu gibi değil nefes aldığım sürece de devletime, halkıma hizmet temelinde olduğuna inandığım siyasette hep inandığım doğruları savunmaya devam edeceğim. Hiç kimse, hele devletin önemli makamında görev üstlenmişse, bedelini çocuklarımızın ödeyeceği hatalar yapamaz, böyle bir hakka sahip olamaz” ifadelerini kullandı.

“Kıbrıs Türk halkının haklarını savunmak faşistlikse, evet faşistim” diyen Ertuğruloğlu, “Devletini inkar etmek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni çözümün önünde tek engel olarak görmek ve bu uğurda siyaset yapmak acaba nedir?” şeklinde devam etti.

“Sayın Bakan, ben çözüm istiyorum ama hemen şimdi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni çözümün önünde tek engel olarak görüyorum” dediği için on yıl kadar önce Erk’i Dışişleri Bakanı makam odasından kovduğunu ileri süren Ertuğruloğlu, şunları söyledi:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni çözüm önünde tek engel görerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Yarım asırdır çözümün öncülüğünü yaptıklarını iddia ederken, Kutlay Bey, Kıbrıs Türkü’nün kendi devletine sahip olma hakkını yarım asırdır ortadan kaldırmaya çalıştıklarının itirafını yapmıştır.

Milli kimliği oluşmamış, egemenlik iddiası olmayan, Türk kimliğine karşı ırkçılığa varacak kadar düşmanlık besleyen, başkalarının hegemonyasına boyun eğmeği çağdaşlık sayan bir zihniyetin sahiplerinin, Kıbrıs Türkünün yıllardır verdiği onurlu özgürlük, eşitlik ve varoluş mücadelesine faydası ya da katkısı asla olamaz. Olsa olsa, nitekim de öyle oluyor, sadece zarar üstüne zarar verir.”

Kıbrıs’ta “eğer olacaksa”, yeni bir ortaklığın temelinin, 1974 yılında atıldığını söyleyen Ertuğruloğlu, “Bu temel üzerine bir şeyler inşa edilecekse, bizler varız. Kutlay Bey ve onun gibi düşünenlerse, aynen Rum komşularımız gibi, 1974’ü ortadan kaldıracak bir yapıya ulaşmaya çalışmaktadırlar. 1974 temelinde bir yapıyı savunanların mı, yoksa 1974 temelini ortadan kaldırmaya çalışanların mı ruh hali sorgulanacak? Hep birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“BİZİM GİBİLERE OLSA OLSA ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI DENİR”

“Faşist” suçlamalarına da yanıt veren Ertuğruloğlu, faşist tanımlamasının kendi ırkını diğer ırklardan daha üstün gören veya tek üstün ırk olarak kabul edenler için kullanıldığını belirterek,  “Bizler gibi, Rum-Yunan ikilisinin faşizmine ve sizin gibi destekçilerine karşı direnen ve mücadele eden insanlara faşist değil, olsa olsa özgürlük savaşçıları denir. Sosyalist geçinen ve gerçek sosyalistlere de büyük haksızlık eden sizlere de olsa olsa kırmızıdan dönen yeşil faşistler denir” dedi.

Ertuğruloğlu açıklamasının sonunda şu görüşlere yer verdi:

“Sonuç itibarıyla, bu konudaki günahlarınızı gizleyerek ve mağduru oynamakla bir yere varamazsınız Kutlay Bey. Annan Planı sürecinde yanılttığınız Kıbrıs Türkünü tekrar aldatabilmek adına, yine aynı anlayışla figüranlığa soyunarak, sahneye çıkmış bulunmaktasınız.

Gerçek şu ki, bu artık son tangodur. Neticesini hep birlikte göreceğiz.

Milletine, egemenliğine ve devletine sahip çıkma mücadelesi vermek faşistlikse, biz faşistiz Kutlay Bey. Bu değerlere sahip çıkmayan, bunları başka güçlere peşkeş çekmeye çalışan sizler nesiniz acaba?”

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.