1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “ÜLKEDE HER ALANDA BİR KAOS YAŞANIYOR”
“ÜLKEDE HER ALANDA BİR KAOS YAŞANIYOR”

“ÜLKEDE HER ALANDA BİR KAOS YAŞANIYOR”

Türkiye’deki gelişmeler, CTP-UBP hükümetinin icraatları ve TDP’nin çalışmaları... “Acı Ve Gözyaşı Durdurulmalı”

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Suphi Hüdaoğlu, ülkede her alanda bir kaos yaşandığını, özellikle sağlık, eğitim ve çevre alanında ciddi sorunların olduğunu, ülkenin adalet ve eşitlikten uzak bir yönetim anlayışı ile yönetilmeye çalışıldığını iddia etti.

Hüdaoğlu, CTP-UBP hükümetinin çok uzun ömürlü olamayacağını savundu ve 1 yıl içinde seçim öngördüklerini söyledi.

Hüdaoğlu, ülkeyi son 3 gündür etkisi altına alan tuz bulutuna yönelik değerlendirmelerde bulunarak, yoğun toz bulutunun birçok hastalığa yol açabileceği uyarısında bulundu.

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Genel Sekreter Suphi Hüdaoğlu, katıldığı bir televizyon programında Türkiye’deki gelişmeler, CTP-UBP hükümetinin icraatları ve TDP’nin çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“ACI VE GÖZYAŞI DURDURULMALI”

Hüdaoğlu, Türkiye’de adı konmamış bir iç savaş yaşandığını, Türkiye halklarının birbirine düşman edildiği, ötekileştirme ve kamplaşmayı pekiştirici söylem ve icraatların olduğunu savundu. Hüdaoğlu, “Bu olaylar, kimseye bir şey kazandırmadığı gibi, daha demokratik bir Türkiye’nin oluşmasını da engellemektedir” ifadesini kullandı.

Yaşanan olayların Türkiye’yi çok uzun yıllar geriye götürecek potansiyelde olduğunu; acı, gözyaşı ve kanın bir an önce durdurulması gerektiğini, bunda herkese görev düştüğünü belirten Hüdaoğlu, aksi takdirde çok daha olumsuz boyuta ulaşma tehlikesi olduğu uyarısında bulundu. 

“KAOS YAŞANIYOR”

Bir soru üzerine hükümet icraatlarını da değerlendiren Hüdaoğlu, ülkede her alanda bir kaos yaşandığını, özellikle sağlık, eğitim ve çevre alanında ciddi sorunların olduğunu, ülkenin adalet ve eşitlikten uzak bir yönetim anlayışı ile yönetilmeye çalışıldığını iddia etti.

Hüdaoğlu, bir tarafta vergi dahi ödemeyen kesimler lüks içinde yaşarken, diğer yandan borç içinde yaşam mücadelesi veren geniş kesimler olduğunu ifade etti.

Ülkenin içinde bulunduğu  “kötü durumdan” kötü yönetimler kadar, dayatma paketlerin de etkisi olduğuna dikkat çeken Hüdaoğlu, 2016-2018 dönemini kapsayan ekonomik programın bugüne kadar olduğu gibi, dayatmalarla değil, Kuzey Kıbrıs’ta en geniş katılımla yerel özellikler dikkate alınarak hazırlanması gerektiğini söyledi.

Geçmiş protokollerde öngörülen birçok uygulamanın toplum yararına olmadığının açık ve net bir şekilde ortada olduğunu söyleyen Hüdaoğlu, halkın kurumlarının özelleştirme adı altında peş keş çekilmesi yerine, özerkleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

“HÜKÜMET UZUN ÖMÜRLÜ OLMAYACAK”

Hüdaoğlu, CTP-UBP hükümetinin çok uzun ömürlü olamayacağını savundu ve 1 yıl içinde seçim öngördüklerini söyledi.

CTP-UBP hükümetinin CTP-DP hükümetinin devamı gibi durduğunu, anlayış olarak hiçbir değişikliğin olmadığını söyleyen Hüdaoğlu, “Geçmişte olduğu gibi, şimdi de maalesef halk yararına yeterli icraat yok” dedi.

Üçüncü ülkelerde okuyan öğrencilere de burs verilmesi kararının olumlu ancak eksik olduğunu belirten Hüdaoğlu, kararın Güney’deki öğrencileri de kapsaması gerektiğini kaydetti.

 “TDP, HÜKÜMETİ OLUŞTURAN PARTİ OLACAKTIR”

TDP Genel Sekreteri Suphi Hüdaoğlu, TDP’nin ilk seçimlerde birinci parti olmak hedefinde olduğunu belirterek, “TDP hükümeti oluşturan parti olacaktır” dedi.

Toplumun artık CTP, UBP ve DP’den beklentisi kalmadığını, buna karşın TDP’ye yönelik büyük bir ilgi ve destek olduğunu savunan Hüdaoğlu, MYK’da her hafta onlarca üyelik onayladıklarını, birçok yerde örgüt kurduklarını, kurmaya da devam edeceklerini söyledi.

Kasım ayı içerisinde İlçe kongreleri ve Gençlik Örgütü Kongresini, 6 Aralık Pazar Günü ise Kurultay yapacaklarını anlatan Hüdaoğlu, “TDP açısından süreç olumlu ilerlemektedir. Partinin organları yeniden şekillenecek ve yolumuza çok daha güçlü bir şekilde devam edeceğiz” dedi.

“SUYUN YÖNETİMİNİN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞIYIZ”

TDP Genel Sekreteri Suphi Hüdaoğlu, Türkiye’den gelecek olan su konusunda hükümetin tavrını net bir şekilde ortaya koyması gerektiğini söyledi.

Dünyada kabul gören ‘Su, ticari bir meta olarak kullanılmamalı” anlayışı yerine bizde tam tersine suyun özelleştirilmesi yönünde baskı uygulandığını ileri süren Hüdaoğlu, TDP olarak suyun yönetiminin özelleştirilmesine kesinlikle karşı olduklarını, buna karşın Belediyeler Birliği’nin projesine tam destek verdiklerini açıkladı.

CTP-UBP hükümetine, suyun özelleştirilmesine karşı ortaya bir irade koyma çağrısında bulunan Hüdaoğlu, bunun yapılması halinde TDP olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

 “TOZ BULUTU BİRÇOK HASTALIĞA NEDEN OLABİLİR”

Ülkeyi son 3 gündür etkisi altına alan tuz bulutuna yönelik değerlendirmelerde de bulunan Hüdaoğlu, yoğun toz bulutunun birçok hastalığa yol açabileceği uyarısında bulundu.

Özellikle alerjik bireyler ile bağışıklığı zayıf olan kişilerin ciddi risk altında olduğu uyarısında bulunan, sağlıklı insanlarda bile olumsuz etkileri olabileceğini belirten Hüdaoğlu, toz bulutunun ses tellerinde tıkanmaya bağlı öksürük, nefes darlığı, burun akıntısı, ishal-kusma, gözlerde sulanma, astım ve bronşit gibi alerjilere neden olabildiğini belirtti.

Önlem olarak özellikle maske kullanımının önemine vurgu yapan Hüdaoğlu; “Mümkün olduğunca kapalı ortamlarda kalınmalı, dışarıya çıkılacaksa da mutlaka maske takılmalıdır. Araç kullanırken de camların kapalı olup, iç havayı düzenleyen havalandırma kullanılmalı, kapalı ortamlarda ise camlar mümkün olduğunca kapalı olmalıdır. Klima kullanılmasında ise sakınca yoktur” dedi.

Toz zerrelerinin en önemli savunma mekanizmalarının başında ağaçların geldiğine dikkat çeken Hüdaoğlu, ülkemizde mutlaka ağaçlandırma seferberliği başlatılması gerektiğini kaydetti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.