1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “ÜRETİCİ YOK OLMA NOKTASINDA”
“ÜRETİCİ YOK OLMA NOKTASINDA”

“ÜRETİCİ YOK OLMA NOKTASINDA”

“ÜRETİCİ YOK OLMA NOKTASINDA”

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit partisinden  bir heyetle Beyramudu’nu ziyaret ederek hayvan üreticileriyle görüştü.

TDP Basın Bürosu aracılığıyla ziyaretin ardından bir açıklama yapan TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli,  hayvan üreticilerinin çok büyük sıkıntılar çektiğini hükümetin kararları ve uygulamalarıyla üreticiyi yok etme noktasına getirdiğini iddia etti.

Sorunların çözümünde bütünlüklü bir tarım politikası oluşturulması gerektiğini belirten Angolemli, Beyarmudu bölgesindeki hayvancıların bölgeye özgü ek başka sorunlarla da boğuştuklarını ifade etti.

Angolemli, 1974’ten sonra, güvenlik sorunu oluşmaması ve Rumların bölgeden uzak tutulması amacıyla, Kıbrıslı Türklerin, hayvancılığı BM kontrolündeki ara bölgede ve İngiliz Üsler Bölgesi’nde yapılması adına teşvik edildiğini, bundan dolayı ara bölgenin kısa zamanda modern ağıllarla donatıldığını anımsattı.

Angolemli, dönemin yetkililerinin gerekli yardım ve teşviklerin yapılacağı teminatı ile, Beyarmudu Kooperatifi’ni devreye sokarak kısa zamanda ağılların yapılmasını ve hayvanların alınmasını sağladığını, ancak söz verildiği gibi hibe veya düşük faiz değil, bankacılık kurallarına göre  yüksek faizler uygulandığını, zamanına göre bu oranın %100’ün üzerinde bile olduğunu ifade etti.

Angolemli,  üreticilerin 2 milyon TL’lik kredi borçlarının  yüksek faizlerle birlikte 10 milyon TL’lere ulaştığını üreticilerin tüm varlıklarını satsalar bile  bu borcu  ödeyemez durumda olduklarını kaydetti.

Angolemli,  göreve gelen hükümetlerin Beyarmudu’ndaki özel durumu   bilmelerine rağmen ısrarla gerekli kararları üretmediklerini,  olayı basit bir borç alacak-verecek şekline getirerek kişiselleştirmeye çalıştıklarını savundu.

Angolemli “Sorunun çözümü için mahkeme yolu kullanılarak insanları süründürüyorlar. Bu da bölgede büyük bir huzursuzluk kaynağı oluşturmaktadır. Köylülere haciz konmuştur. Sorunun sürüncemede kalması, hem köylümüze, hem Beyarmudu Kooperatifi’ne zarar vermektedir” dedi. 

TDP Milletvekili Angolemli, hükümetin bölge üreticilerine açılan davaları geri çekerek, sorun daha fazla büyümeden çözüm için gereken çalışmayı yapması gerektiğini kaydetti.

Angolemli, hükümetin  faizsiz arpa kredisi kararının da göstermelik olduğunu,  bu kararın uygulanmasının pratikte mümkün olmadığını belirtti.
Toprak Ürünleri Kurumu’nun, kendisine borcu olanlara, çekleri dönenlere arpa, balya ve yem katkı maddesi vermediğini belirten Angolemli, “Bu durumda çeki dönmeyen kaç hayvancı vardır?” diye sordu.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.