1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. UYARILARIN DİKKATE ALINMASI GEREK...
UYARILARIN DİKKATE ALINMASI GEREK...

UYARILARIN DİKKATE ALINMASI GEREK...

Akıncı’dan destek istendi;

A+A-

 

DERNEK YETKİLİLERİ DEVLET POLİTİKASI OLUŞTURULMASI GEREKTİĞİNİ VURGULADI; AKINCI’DAN DESTEK İSTEDİ

AKINCI DA CUMHURBAŞKANLIĞI OLARAK HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIR OLDUKLARINI SÖYLEDİ

Diyabet Derneği yetkilileri Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyaret ederek, diyabetli oranının yüksekliğine ve diyabet sorununa dikkat çekti ve diyabetin önlenebilmesi için devlet politikası oluşturulması gerektiğini vurguladı. Dernek yetkilileri, Akıncı’dan destek istedi.

Derneğin uyarılarının dikkate alınması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı ise, Cumhurbaşkanlığı olarak farkındalığın artması ve ülkede diyabetle ilgili bilincin yerleşmesi için her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

Kıbrıs Türk Diyabet Derneği heyeti, bugün saat 09.30’da Cumhurbaşkanı Akıncı’ya yaptıkları ziyarette diyabet sorunu ve diyabetlilerle ilgili bilgiler aktardı ve tedbir alınması gerektiği üzerinde durdu.

Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Mustafa Oymacı, yaptığı konuşmada, diyabetin tüm dünyada son derece hızlı bir şekilde yayıldığına dikkat çekti. Oymacı,  2008 yılında KKTC’de yapılan taramada yüzde 11.3 diyabetli, yüzde 18 de gizli diyabetli olduğunun tespit edildiğini, bu rakamların şimdi daha da artmış olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Bunun toplumun nerdeyse 3’te birini oluşturan yüksel bir rakam olduğunu kaydeden Oymacı, önüne geçmek için bir şeyler yapılması, diyabetin önlenebilmesi için mutlaka bir devlet politikası oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Diyabetin, en büyük nedenlerinden birinin hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmeden kaynaklanan obezite olduğunu dile getiren Oymacı, diyabetin kontrol altına alınmadığı takdirde insana büyük zararlar verdiğini belirtti ve bunları sıraladı.

Erken teşhisin önemine işaret eden Oymacı, erken teşhis için politikalar oluşturulması, çağrılar yapılması gerektiğini kaydetti.

Derneğin bu doğrultuda sürekli çalışmalar yapıp eğitimler düzenlediğini anlatan Oymacı, 2010 yılında  Cumhurbaşkanlığı  himayelerinde 5 yıllık bir süre için “Diyabet Önlenebilir” kampanyasının başlatıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı’nın bugüne kadarki desteklerinden dolayı teşekkür eden Oymacı, çalışmaların devamında, bu konuda hassas olduğunu bildikleri  Cumhurbaşkanı Akıncı’nın desteğini arzu ettiklerini vurguladı.

AKINCI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Derneğin çalışmalarını eskiden beri takip ettiğini, özellikle toplumda bir farkındalık yaratma açısından Diyabet Derneği’nin yaptığı çalışmaların önemli olduğunu söyledi.

Derneğin “Siz yürüdükçe diyabet uzaklaşır” sloganını zaman zaman uygulamaya çalıştığını anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, hareketli bir yaşam içinde olunmasının önemine işaret etti.

Derneğin uyarılarının dikkate alınması gerektiğini kaydeden Akıncı, ülkedeki diyabetli oranıyla gizli diyabetli oranının yüksekliğine dikkat çekti. Akıncı, Kıbrıs Türk toplumunda bu hastalığa yakalanma olasılığının oldukça yüksek olduğunu da vurguladı.

Akıncı, Cumhurbaşkanlığı olarak farkındalığın artması ve ülkede diyabetle ilgili bilincin yerleşmesi için her türlü desteğe hazır olduklarını da  söyledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.