1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YÖNETİM SİSTEMİ TARTIŞILIYOR!
YÖNETİM SİSTEMİ TARTIŞILIYOR!

YÖNETİM SİSTEMİ TARTIŞILIYOR!

Uluçay: Parlamenter sistemi iyileştirmek mümkündür

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için hangi yönetim sisteminin ideal olabileceği çalıştayda tartışılıyor…

Çalıştayda konuşan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, parlamenter sistemin ülkeyi getirdiği noktanın ve bu noktadaki eksikliklerin nasıl giderileceğinin tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

Uluçay, içinde bulunulan ekonomik ve siyasi koşulların ülkenin gelecekte hangi sistem ile yöneteceğine ışık tutacağını da kaydetti.

Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi ile Dr. Fazıl Küçük Vakfı işbirliğindeki “KKTC’de İdeal Yönetim Sistemi Tartışması: Uluslararası Katılımlı Başkanlık Sistemi ve Parlamenter Sistem” çalıştayı Girne’de başladı.

Çalıştayın açılış konuşmalarını Cumhuriyet Meclisi eski Başkanı ve Dr. Fazıl Küçük Vakfı Onursal Başkanı Sibel Siber, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ile DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Deniz İşçioğlu yaptı. Ardından devlet ve hükümet yetkililerinin konuşmalarına geçildi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da ülkede başkanlık sistemi ile parlamenterler sisteminin yıllardır tartışıldığını hatırlatarak, bu çalıştayda daha bilimsel verilerle iyi bir sonuca ulaşılacağına inandığını söyledi.

Uluçay, Parlamenter sistemin ülkeyi getirdiği noktanın ve bu noktadaki eksikliklerin nasıl giderileceğinin tespit edilmesi gerektiğini belirtti.

Parlamenter sistemi daha da iyileştirmenin mümkün olduğunu kaydeden Uluçay, KKTC’nin parlamenter sistemin nimetlerinden çok fazla yararlanmadığını söyledi.

Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, “İçinde bulunulan ekonomik ve siyasi koşullar gelecekte hangi sistem ile yöneteceğimize ışık tutacaktır” dedi.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.