1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YORGANCIOĞLU: "KIBRIS'TA BULUNAN DOĞALGAZ TÜM ADA HALKINA AİT"
YORGANCIOĞLU: "KIBRIS'TA BULUNAN DOĞALGAZ TÜM ADA HALKINA AİT"

YORGANCIOĞLU: "KIBRIS'TA BULUNAN DOĞALGAZ TÜM ADA HALKINA AİT"

Yorgancıoğlu, Kıbrıs'ta bulunan doğalgazın tüm ada halkına ait olduğunu belirterek,

A+A-

"RUM TARAFI DİYOR Kİ 'KIBRIS SORUNU ÇÖZÜLSÜN, HAKKINIZI SONRA ALIN. BİZ O GÜNE KADAR KULLANALIM AMA SİZ ÇÖZÜMDEN SONRA KULLANIN.' BU KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN OLMAYAN BİR ŞEYDİR"

"MEHMET ALİ TALAT'IN CUMHURBAŞKANLIĞI DÖNEMİNDEKİ MÜZAKERELERDE BİRÇOK UZLAŞI ELDE EDİLDİ. ŞİMDİ EĞER TARAFLAR GEÇMİŞTEKİ UZLAŞILARI KABUL EDERLERSE, ÇÖZÜM ÇOK DAHA KOLAY. BUGÜNKÜ RUM LİDERİ, GEÇMİŞTE MUTABAKATA VARILMIŞ TÜM KONULARI TARTIŞMA KONUSU YAPMAK İSTİYOR"

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs'ta bulunan doğalgazın tüm ada halkına ait olduğunu belirterek, Rum tarafının bu konudaki tutumunu benimsemediklerini söyledi.

Yorgancıoğlu, İstanbul'da Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin Doğu Akdeniz doğalgazına ilişkin sorularını yanıtladı.

Doğu Akdeniz'de Kıbrıs'ın yanı sıra, İsrail, Lübnan ve Mısır'ın da bulduğu doğalgaz kaynakları olduğunu hatırlatan Yorgancıoğlu, bunların Avrupa'ya güvenli, sürekli ve ucuz şekilde taşınması için Kıbrıs ve Türkiye üzerinden geçmesi gerektiğini belirtti.

Yorgancıoğlu, gazın adada Türkler ve Rumlar arasındaki anlaşmazlığın çözülmesine de katkı yapacağı konusundaki umutların devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

"Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasındaki sorunların, her iki halka ait olan bu doğalgaz aracılığıyla çözülerek, maksimum derecede yaşam kalitesini artırma adına ve enerjide mevut sürdürülemez durumun sürdürülür yapıya kavuşması adına önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunun yalnızca Kıbrıs Türkleri ve Rumları değil, İsrail ile Türkiye arasındaki, İsrail ile Lübnan ve Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesine yardımcı olacağını, Rus gazına bağımlı Avrupa için de alternatif olacağını düşünüyoruz."

Yorgancıoğlu, Kıbrıs'ta yatırıma elverişli, güvenli ortam oluştuktan sonra adanın güneş potansiyeline de uluslararası yatırım yapılabileceğini ifade etti.

GAZ TÜM ADA HALKININ

Gazın paylaşımına ilişkin soru üzerine Yorgancıoğlu, gazı, resmiolarak tanındığı için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) araştırdığı ve ortaya çıkardığını ancak gazın, adada yaşayan tüm insanlara ait olduğunu vurguladı.

Rum tarafının bu konudaki tutumunu benimsemediklerini ifade eden Yorgancıoğlu, şöyle devam etti:

"Rum tarafı diyor ki 'Kıbrıs sorunu çözülsün, hakkınızı sonra alın. Biz o güne kadar kullanalım ama siz çözümden sonra kullanın.' Bu kabul edilmesi mümkün olmayan bir şeydir. Bu amacı elde ettikten sonra sorunun çözümünü uzatmak gibi bir seçenek kullanma şansları vardır."

Yorgancıoğlu, KKTC'nin tutumunun ise  "Kıbrıs sorunu çözüldükten sonra her iki halkın da payını alması ve her alanda ikili ilişkilerini geliştirmesi" olarak özetledi ve şunları kaydetti:

"Uluslararası hukuk onlara biraz daha şans verir gibi görünüyor. Mehmet Ali Talat'ın cumhurbaşkanlığı dönemindeki müzakerelerde birçok uzlaşı elde edildi. Şimdi eğer taraflar geçmişteki uzlaşıları kabul ederlerse, çözüm çok daha kolay. Bugünkü Rum lideri, geçmişte mutabakata varılmış tüm konuları tartışma konusu yapmak istiyor. Bunun ne Kıbrıslı Rumlara ne Türklere yararı olur."

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.