1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “ZAMANA OYNUYORLAR”
“ZAMANA OYNUYORLAR”

“ZAMANA OYNUYORLAR”

Eroğlu, TBMM heyetiyle...

A+A-

 

EROĞLU: “TEMELLERİ SAĞLAM BİR ANLAŞMA İÇİN UĞRAŞIYORUZ”

“ANLAŞMAYA VARMAK ESAS NİYETİMİZ ANCAK ANLAŞMA, VAR OLAN GERÇEKLER DİKKATE ALINARAK YAPILDIĞI ZAMAN KALICI BİR ANLAŞMA OLABİLİR”

ÖZ: “TÜRKİYE, EŞİT TOPLUMLU, İKİ KURUCU DEVLETLİ BİR SONUCA GİTME NOKTASINDAKİ SİZİN ŞAHSINIZDAKİ TÜM GİRİŞİMLERİ DESTEKLEMEKTE”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türk tarafının temelleri sağlam bir anlaşma için uğraştığını söyledi.  Eroğlu, “Anlaşmaya varmak esas niyetimiz ancak anlaşma, bugünün şartları ve var olan gerçekler dikkate alınarak yapıldığı zaman yaşayabilir, kalıcı bir anlaşma olabilir. Aksi taktirde geçmişte olduğu gibi, 5-10 yıl içerisinde başka şeylerle karşılaşabiliriz” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere KKTC’ye gelen TBMM Temsilcisi Ömer Faruk Öz başkanlığındaki heyeti kabul etti.

TBMM heyetinde, AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, MHP Adana Milletvekili Ali Halaman, CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal bulunuyor.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Eroğlu kabulde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türkü’nü, böylesi anlamlı ve önemli bir günde yalnız bırakmadıkları için heyete teşekkür etti.

Barış ve Özgürlük Bayramı’nın Kıbrıs Türkü için çok önemli olduğunu kaydeden Eroğlu, “O günleri yaşayan bir kişi olarak nerelerden nerelere geldiğimizi, kimlerle geldiğimizi gayet iyi bilmekteyim. Bu anlamlı günde Anavatan Türkiye’ye, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve Anavatandaki kardeşlerimize minnet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

“ZAMANA OYNUYORLAR”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 1974 öncesine dönmeyi kimsenin istemediğini çünkü o günlerin karanlık günler olduğuna işaret etti. Türk tarafının, Barış Harekatı’ndan sonra bir devlet kurmasına rağmen bir federal devlete karşı olmadığını ortaya koyduğunu kaydeden Eroğlu, müzakerelerin çok uzadığını ve bir çözüme ihtiyacı olmadığını göstermeye çalışan Rum tarafının müzakere masasında zamana oynamaya devam ettiğini söyledi.

Eroğlu, “Halbuki çözüm niyetiyle, anlaşma niyetiyle masaya oturmuş olsalardı, bu iş 6 ayda çözülürdü... Bu yıl çözüm olabilirdi. 2015’i hedef göstermeye başladılar. 2015 geldiği zaman da 2016’yı gösterecekleri kesin” şeklinde konuştu.

DIŞ  DÜNYAYA ELEŞTİRİ

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafının anlaşmaya muhtaç olmadığı gibi, dış dünyadan da bir anlaşma yapılması için baskı ya da telkin gelmediğine işaret etti.

Eroğlu, Türk tarafını masaya oturtup, merhum Rum lider Glafkos Klerides’in itiraf ettiği gibi “müzakere masasına anlaşma isteriz gibi oturduk ancak hiçbir anlaşmaya imza koymadık” şeklindeki düşüncenin devamını şimdiki liderin politikasında da gördüklerini söyledi.

ÖZ

TBMM Temsilcisi Ömer Faruk Öz de konuşmasında, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 40. yıl kutlama etkinliklerinde TBMM’yi temsil etmek amacıyla katıldıklarını belirterek, TBMM Başkanı ve Türk halkının sevgi ve selamlarını getirdiklerini belirtti.

Öz, Kıbrıs davasını konuşmak için sadece günü değil, geçmişte yaşananları ve tarihi çok iyi okumak gerektiğini kaydetti. Kıbrıs halkının özgürlük bayramını çoktan hak ettiğini söyleyen Öz, “Türkiye, nasıl ki 1974’te Türk halkına karşı yapılan yanlışlara dur demişse,  şu anda da çözüm sürecinin eşit toplumlu, iki kurucu devletli bir şekilde sonuca gitme noktasındaki sizin şahsınızdaki tüm girişimleri desteklemekte” dedi.

“KIBRIS TÜRK HALKI HİÇBİR ZAMAN YALNIZ OLMADI”

Çözüm olmasını istediklerini ve çözümden yana olduklarını kaydeden Öz, çözümsüzlük noktasında da Kıbrıs Türk halkının hiçbir zaman yalnız olmadığını, Türkiye’nin 1974’te gösterdiği desteğin her zaman devam ettiğini belirtti.

Öz, şöyle devam etti:

“Temennimiz, sizin şahsınızda Türk tarafının göstermiş olduğu iyi niyetli yaklaşımları, Rum tarafının da, zamana oynamadan, hızlı bir şekilde çözüm konusunda irade ortaya koymasıdır. Umarız bu iş daha uzun sürmez çünkü bu sorunun yıllardır sürüncemede kalmasının kimseye faydası olduğunu söylemek mümkün değil. İnşallah Kıbrıs Türk halkı, geçmişte yaşadığı acılar ve tatsızlıkları bir daha yaşamaz”

Ömer Faruk Öz, teslimiyet olmadan barış sürecini desteklediklerini ancak Kıbrıs Türk halkının elini rahatlatma noktasında, Türkiye’nin 1974’den yana eksiltmediği desteğin AKP hükümetleri döneminde artarak devam ettiğini söyledi. Öz, özellikle Kıbrıs Türk halkının yaşam şartlarının iyileştirilmesi noktasında gayret sarf ettiklerini kaydetti.

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.