1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AFRODİT PARSELİ TİCARETE AÇILIYOR…
AFRODİT PARSELİ TİCARETE AÇILIYOR…

AFRODİT PARSELİ TİCARETE AÇILIYOR…

ARAŞTIRMA-BULMA AŞAMASINDAN ÜRETME-DEĞERLENDİRME SAFHASINA GEÇİYOR...

A+A-

“BEYAN TÜRKİYE’YE YANIT NİTELİĞİNDE: KIBRIS HİDROKARBON YATAKLARINDAN FAYDALANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Delek şirketinin, “Afrodit” parseli olarak bilinen 12. parselin Ticari Elverişlilik Deklarasyonu’nu (Declaration of Commerciality) Tel Aviv Borsası’na dün resmen sunduğu ve bu beyanla, Güney Kıbrıs’ın söz konusu parselle ilgili araştırma-bulma aşamasını tamamlayarak üretme-değerlendirme aşamasına geçtiği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi “Doğalgaz Üretimde… Afrodit Yatağının Ticari Elverişlilik Deklarasyonu Delek Tarafından Resmen Sunuldu” başlık ve spotuyla manşetten aktardığı haberinde, bu deklarasyonun, 12. parselin gerçek değerine kavuşacağı ve bu parselden istifade etme çalışmalarının başlayacağı anlamına geldiğini yazdı.

Gazete, bu eylemin 3 açıdan büyük öneme sahip olduğunu kaydederek, özetle şöyle devam etti:

“1- Bu deklarasyon, kalite, miktar ve pompalama basıncı gibi bilimsel ve ekonomik-teknik açıdan uluslararası anlamda kabul gören parametrelere sahip hidrokarbon yatağına sahip olunduğunu göstermektedir.

2- Bu deklarasyonla, söz konusu hidrokarbon yatağından yararlanılması, şu an dünya genelindeki düşük petrol fiyatlarına rağmen mali açıdan verimli ve yaşayabilir addedilmektedir.

3- 12. Parselin ortaklarının (Noble, Delek, Avner şirketlerinin), bu deklarasyonun ardından, hidrokarbon yatağından yararlanılması ve yatağın geliştirilmesine yönelik, maliyeti 2 milyar doları bulması beklenen yatırım yapma kararı almaya oldukça yaklaşmıştır.

4- Bu deklarasyonla, üretilecek doğalgazı satın alacak alıcıların bulunması için ciddi bir önhazırlık yapıldığı anlaşılıyor. Ticari İlan Beyanı, Mısır ile olan müzakerelerin ilerlediğini gösteriyor. Delek’in Ticari Elverişlilik Deklarasyonu’nu, Noble Energy’nin beyanı takip edecek.”.

“BEYAN TÜRKİYE’YE YANIT NİTELİĞİNDE… DELEK TARİHİ BİLE ÖZENLE SEÇTİ”

Gazete, Ticari Elverişlilik Deklarasyonu’nun Türkiye’nin üst düzey yetkililerinin yaptığı açıklamalara yanıt niteliği taşıdığını ve bu deklarasyonun, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki hidrokarbon yataklarından faydalanmasının söz konusu olmadığı mesajını verdiğini öne sürdü.

Haberde, Rum Enerji Bakanlığı’nın 90 gün içerisinde “üretim izni” çıkarması gerektiği de belirtildi.

TAK

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.