1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AKINCI: “ARTIK ÇÖZÜM ZAMANI GELDİ, HATTA GEÇTİ”
AKINCI: “ARTIK ÇÖZÜM ZAMANI GELDİ, HATTA GEÇTİ”

AKINCI: “ARTIK ÇÖZÜM ZAMANI GELDİ, HATTA GEÇTİ”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta artık çözüm zamanının geldiğini, hatta geçtiğini söyledi.

A+A-

AKINCI: “ARTIK ÇÖZÜM ZAMANI GELDİ, HATTA GEÇTİ”

“İKİ TARAF DA POLİTİK KARARLILIK VE İRADE GÖSTERMELİ”

“BEKLENTİLER YÜKSEK OLUNCA SORUMLULUK AĞIRLAŞIYOR”

“KHK, YÖDAK VE OMBUDSMAN GİBİ KURUMLAR DEMOKRATİK, ŞEFFAF İŞLEYİŞE KAVUŞTURULMALI”

SİBER: “BU YIL ÇÖZÜM YILI OLSUN”

“MECLİS’İ BİLGİLENDİRME TOPLANTILARINA MECLİS BAŞKANI DA DAHİL EDİLSİN”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta artık çözüm zamanının geldiğini, hatta geçtiğini söyledi.

Akıncı, 1968’de başlayan müzakere sürecinin 2015’te sonuçlandırılması için iki tarafın da politik kararlılık ve irade göstermesinin zamanının geldiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakere sürecinde, Meclis’le ve sivil toplum örgütleriyle interaktif bir diyalog kuracağını kaydederek, halkın beklentilerinin çok yüksek olduğu zor bir dönemde Cumhurbaşkanlığı görevine seçildiğini söyledi. Akıncı, “Beklentiler yüksek olunca sorumluluk bir o kadar daha ağırlaşıyor. Zorluklar bir o kadar daha artıyor” dedi.

SİBER, ÇÖZÜM VE BAŞARI DİLEDİ

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, bu sabah Cumhurbaşkanı Akıncı’yı ziyaret ederek görevinde başarı diledi.

Siber, görüşmenin basına açık bölümünde yaptığı konuşmada, önemli bir sürece girildiğini ve halkta genel olarak iyimser, pozitif bir beklenti bulunduğunu ifade ederek, “Size Kıbrıs görüşmelerinde başarılar diliyoruz ve ümit ediyoruz bu yıl, önümüzdeki yıl Kıbrıs sorununun çözüldüğü ve toplumumuzun uluslararası toplumun bir parçası olduğu günü hep birlikte göreceğiz. Bu yolda size başarılar diliyoruz” dedi.

YÖDAK, KHK, OMBUDSMAN

Sibel Siber, içte de birçok sorun bulunduğuna işaret eden ve özellikle Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK), Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK), Ombudsman gibi konularda Cumhurbaşkanı’nın aktif çalışmalar yürüterek halk yararına olumlu adımlar atacağına inandığını ifade etti. Siber, özellikle KHK’nın şeffaflığa kavuşmasının ve terfi ve atama alacak kişilerin kazansa da kaybetse de şüphe duymayacağı şeffaf, adil bir sınav sistemi getirileceğine inandığını söyledi.

Siber, “Size bu meşakkatli görevinizde başarılar diliyoruz” diye konuştu. Meclis’in Cumhurbaşkanlığı ile yakın çalışan kurumlar olduğuna işaret eden Meclis Başkanı Siber, Meclis’ten geçen yasaların Cumhurbaşkanı’nca onaylandığını, bu konuda da yine olumlu, halk yararına işler yapacaklarını vurguladı.

“BİLGİLENDİRMELERE MECLİS BAŞKANI DA DAHİL EDİLMELİ”

Kıbrıs sorunu müzakerelerinde Meclis’in daha sıklıkla bilgilendirilmesi ve Meclis Grubu toplantılarına Meclis Başkanı’nın da dahil edilmesinin önemine işaret eden Siber, “Çünkü Meclis Grubu’nda Meclis Başkanı da var. Daha önce sadece Meclis’te temsil edilen siyasi parti başkanları Meclis Grubu olarak adlandırılıyordu. Bilgilendirmelere Meclis Başkanı’nın da dahil olacağına inanıyoruz ve size başarılar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

AKINCI: “KIBRIS’IN VE BÖLGENİN BEKLENTİLERİ VAR”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Meclis Başkanı Siber’in yakın diyalog ve işbirliği içinde çalışmaları gereken çok önemli bir kurumun başında bulunduğuna işaret ederek, Cumhurbaşkanı’na vekalet etme, Meclis’in düzenli çalışmasını gözetme ve ülkenin sorunlarını çözecek iyi yasaların geçmesine gözcülük etme görevleri olan Siber’e bu görevlerde başarı diledi.

Akıncı, zor bir dönemde ve halkın beklentilerinin çok yüksek olduğu noktada Cumhurbaşkanlığı’na seçildiğini belirterek bütün Kıbrıs’ın ve bölgenin de beklentileri bulunduğuna işaret etti.

“BEKLENTİLER YÜKSEK OLUNCA SORUMLULUK AĞIRLAŞIYOR”

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Beklentiler yüksek olunca sorumluluk bir o kadar daha ağırlaşıyor. Zorluklar bir o kadar daha artıyor” dedi.

“ARTIK ÇÖZÜM ZAMANI GELDİ, HATTA GEÇTİ”

Kıbrıs’ta artık bir çözümün zamanının geldiğini, hatta geçtiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

“1968 yılında başlayan bir müzakere sürecini 2015 yılında artık sonuçlandıralım. Dile kolay. Yani yarım asra yakın bir dönemden bahsediyoruz. Dolayısıyla geldiğimiz aşamada inanıyorum ki artık konuşulanlar büyük oranda konuşuldu, tartışmalar büyük oranda yapıldı. Elbette daha yapacağız. Açıkta kalan noktalar var. Onlar da elbette tartışılacak ancak sonuçta iki tarafın da politik kararlılık ve irade göstermesinin zamanı geldi.

“EN ÖNEMLİ SORUMLULUK BENİM… EL ELE YÜRÜMEK HALKIN BEKLENTİSİ”

Bu noktada halkımızın seçtiği Cumhurbaşkanı olarak elbette en önemli sorumluluk benim omuzlarımdadır. Bu sorumluluğu sonuna kadar yerine getirmek benim en büyük görevim. Ama bütün bu süreçlerde el ele, gönül gönüle yürümek, sanıyorum toplumumuzun bizden beklentisidir. Bunun altını çizmek isterim. Çünkü yürünecek yol birlikte yürünecek bir yoldur ve bulunacak çözüm hep birlikte içinde yaşayacağımız bir çözüm olacaktır.”

“BİLGİLENDİRME İÇİN İNTERAKTİF ORTAM”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere sürecinde halkın önemli kurumlarının başında gelen Meclis’in, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin, sendikaların ve bireylerin aydınlatılmasının, bilgili kılınmasının önemine dikkat çekerek, bunun gayreti içinde olacağını söyledi.

Akıncı, sivil toplumun ülke geleceği için önemli olduğunu ve mutlaka bir şekilde devrede olmaları gerektiğini belirterek, tek yanlı bilgi verme değil, onların da görüşlerinin alındığı bir interaktif ortam yaratmaları gerektiğini vurguladı.

“OMBUDSMAN KABUL GÖRECEK BİR İSİM”

KHK’nın demokratik ve çoğulcu bir yapıya kavuşturulmasının son derece önem taşıdığını; uzun zamandır boş olan Ombudsman’a yetkin, toplumun kabul göreceği bir ismin atanmasının öncelikleri arasında yer aldığını, ilk fırsatta değerlendirmelerini yaptıktan sonra Meclis’le de istişare içinde gerekli düzenlemeyi yapacaklarını anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, YÖDAK’ın da, benzer kurumların da demokratik şeffaf işleyişle topluma hizmet üretecek noktalara ulaştırmanın vazgeçilmez ödevleri olacağını kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.