1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ANASTASİADİS ÖNEMLİ MESAJLAR VERMEYE HAZIRLANIYOR
ANASTASİADİS ÖNEMLİ MESAJLAR VERMEYE HAZIRLANIYOR

ANASTASİADİS ÖNEMLİ MESAJLAR VERMEYE HAZIRLANIYOR

Rum Yönetimi Başkanı, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına bakış açısını anlatacak

A+A-

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 22-29 Eylül’de New York’a gerçekleştireceği ziyaret çerçevesinde Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına bakış açısıyla ilgili uluslararası camiaya ve Türkiye’ye “çok önemli mesajlar vermeyi planladığı” haber verildi.
   Politis; “Başkan Sinyal Veriyor.. Kıbrıs Sorunu 22-29 Eylül’de New York’tan Başlıyor” başlıklı haberinde New York ziyaretini BM Genel Kurul toplantısı kapsamında gerçekleşecek olan Anastasiadis’in mesajlarını, gerek BM Genel Kurulu kürsüsünden gerekse Kıbrıs sorununda geleneksel rolü olan temsilciler ve devlet başkanları ile ABD’de yapması beklenen temaslar çerçevesinde vereceğini yazdı.

Kıbrıs Türk tarafına da seslenecek
   Gazete Anastasiadis hükümetinden bir kaynağa dayanarak, Anastasiadis’in, muhtemelen Maraş ve/veya doğal gaz gibi Güven Yaratıcı Önlemler’le ilgili önerisine ilişkin ifadelerle Kıbrıs Türk tarafına da seslenerek Kıbrıs sorununa ilişkin niyetleriyle ilgili sinyaller de vereceğini yazdı.
   Habere göre BM Genel Kurulu ve Anastasiadis’in bu kapsamda gerçekleştireceği temasları, Eylül sonu veya Ekim başına tarihlenen, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlama döneminin birkaç gün öncesine denk geliyor. Anastasiadis’in programının henüz şekillendirilmediği ancak ABD’deki Amerikan-Yahudi Lobisi yetkilileriyle görüşeceğine kesin gözüyle bakıldığı belirtiliyor.

Downer gitti, eylülde geri gelecek
   Haberde, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın önceki gün Ada’dan ayrıldığı ve artık eylül ayından önce dönmesinin beklenmediği, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasından önce BM merkezine gidecek olan Downer’ın Genel Kurul toplantısının hemen öncesinde Kıbrıs’tan geçmesinin beklendiği belirtildi.

“Büyük yanlış olur”
   Downer’ın New York’a gidiş sebebinin BM Genel Kurul toplantısı olmadığını yazan gazete devamla şunları yazdı:
   “Downer, Kıbrıs’ta bulunduğu 6 gün içerisinde iki lider dışında, çarşamba günü Andreas Mavroyannis, perşembe günü Osman Ertuğ ile görüştü ve cuma günü AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine gelecek gelişmeler hakkında bilgi verdi. Downer, Derviş Eroğlu’nun önceki danışmanı Kudret Özersay ile de görüştü.
   Downer, uluslararası toplumun, Kıbrıs sorununun çözümü maksadıyla, ekonomik kriz yaşanan şu anda Rum tarafına yapılacak bir baskının aksi sonuçlar doğuracağı değerlendirmesinde bulundu. Downer Associated Press’e yaptığı açıklamada ‘Uluslararası camia, Kıbrıslı Rumlara baskı yapmak için ekonomik krizi kullanmaya çalışırsa bu büyük bir yanlış olur. Kıbrıslı Rumlar ekonomik zafiyetinin kullanılmakta olduğunu hissederse, olumsuz tepki gösterecektir. Dolayısıyla uluslararası camianın, şimdi baskı zamanıdır diye düşünmesi yanlıştır.”  


“Cesaret verici”
   Açıklamasının başka bir noktasında ise önümüzdeki ekim ayında yeniden başlaması beklenen müzakerelerin ön hazırlığı düzeyinde halen birçok iş yapıldığını söyledi. ‘Başarının sırrı iyi ön hazırlık olacak´diyen Downer her iki tarafın da müzakere prosedürünün iyileştirilmesi yöntemlerini düşünmeye çok zaman ayırmalarını cesaret verici olarak niteledi.
   Müzakerelere müzakereci/danışmanların katılımının yükseltilmesi konusuna da değinen ve bu değişikliğin prosedürü iptal etmediğini, yükselttiğini söyleyen Downer, yeniden birleşmiş bir Kıbrıs’ın daha çok turist ve özellikle de enerji alanında daha çok yatırımcı çekebileceğini belirterek, muhtemel bir çözümden ortaya çıkacak ekonomik faydalara değindi.
   Downer, ‘yeniden birleşmiş bir Kıbrıs, doğal gaz ihracatı için bir santral geliştirilmesi de dâhil, enerji alanının gelişmesi için çok daha iyi bir ortam sağlayabilir. Kıbrıs’ın ihtiyaç duyduğu en son şey, doğal gazdan faydalanmayla ilgili gerilimdir. Bunun, Kıbrıs yeniden birleşirse doğal gaz alanının gelişmesinin daha kolay olacağı olgusunu güçlendiren bir şey olduğu inancındayım’ dedi”.

KIBRIS

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.