1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ASIM İDRİS, DÜNYA OLİMPİZM GÜNÜNÜ KUTLANDI
ASIM İDRİS, DÜNYA OLİMPİZM GÜNÜNÜ KUTLANDI

ASIM İDRİS, DÜNYA OLİMPİZM GÜNÜNÜ KUTLANDI

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris, 23 Haziran Dünya Olimpizm Günü, nedeniyle yayımladığı mesajda, “Ülkemizdeki gençlerimizin de dünyada spor organizasyonlarına katılabilmeleri arzumuzdur” dedi.

A+A-

“ÜLKEMİZDEKİ GENÇLERİMİZİN DE DÜNYADA SPOR ORGANİZASYONLARINA KATILABİLMELERİ ARZUMUZDUR” 

 Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris, 23 Haziran Dünya Olimpizm Günü, nedeniyle yayımladığı mesajda, “Ülkemizdeki gençlerimizin de dünyada spor organizasyonlarına katılabilmeleri arzumuzdur” dedi.

“Dünya Olimpizm gününü coşku ve heyecanla kutluyoruz. Olimpizm; bir yaşam felsefesidir. Bedene, iradeye ve zihne özgü nitelikleri yücelterek dengeli bir biçimde bütünleştirir. Olimpizm sporu kültür ve eğitimle kaynaştırarak çaba göstermenin, iyi örneklerin eğitsel değerlerin ve evrensel temel ahlak ilkelerine saygının verdiği mutluluğa dayalı bir yaşam biçimi yaratmayı amaçlar” diyen Bakan İdris, olimpizmin sporun her yerde uyumlu insan gelişimine hizmet etmesini sağlamak, bu yolla insan saygınlığını titizlikle koruyan barışçıl bir toplum yaratılmasında özendirici rol oynamakta olduğunu vurguladı.

Olimpiyat kavramındaki temel düşüncenin, iç içe geçmiş beş halka ile beş kıtayı kucaklayan olimpik hareketin etkinliğini evrensel ve kalıcı kılmak olduğuna vurgu yapan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris, “Olimpiyat bir ruh hali, bir yaşam felsefesi ve bir hayat tarzıdır. Eğitim ve kültürün, ahlakın birleştiği, insanlarımızın, gençlerimizin tertemiz ruh hali içerisinde spor yaptığı bir duyarlılıktır” dedi.

Bakan İdris açıklamasında şu ifadeler yer verdi:

“Günümüz spor dünyasına baktığımız zaman, sporun ne kadar büyük kitlelere hitap ettiğini gözlemlemekteyiz. Ülkemizdeki gençlerimizin de dünyada spor organizasyonlarına katılabilmeleri arzumuzdur. Birçok spor federasyonumuzun dış temaslar konusunda büyük yol kat ettiklerini görüyoruz. Ülkemiz insanına uygulanan ve hiçbir olimpik ilkeyle bağdaşmayan spor alanındaki ambargoların artık dünya tarafından fark edilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Olimpizm düşüncesi ve ilkelerinden bahsettiğimiz bu günde, gençlerimizin de özgür spor yapma hakkına sahip olduklarını dünyadaki tüm spor kamuoyuna birkez daha hatırlatırım. Bütün bu evrensel değerler içerisinde tüm spor camiamızın 23 Haziran Dünya Olimpizm Günü’nü en içten dileklerimle kutlar saygılar sunarım.”

Kaynak:TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.