1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE EYLEM VAR
BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE EYLEM VAR

BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE EYLEM VAR

Emekçinin haklarını kırparak tasarruf ! “Uyanış bugün başlamıştır”

A+A-

 

DİLEK: “ÇALIŞANIMIZIN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDEN KAYNAKLANAN HAKLARINI İSTİYORUZ. ASLA GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

LATİFOĞLU: “TOPLU SÖZLEŞMEDE YAZAN MEFAATLER TÜM TÜK ÇALIŞANLARINA UYGULANMAK ZORUNDADIR”

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş), Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK)  çalışanlarının Toplu İş Sözleşmesi’nden doğan terfi ve özlük haklarının verilmediği gerekçesiyle Başbakanlık önünde eylem yapıyor.

Kamu-İş, Başbakanlık önünde bu sabah başlattığı eylemi, Bakanlar Kurulu toplantısının tamamlanmasına kadar sürdüreceğini açıkladı.

DİLEK

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek, eylem esnasında yaptığı konuşmada, hükümeti, emekçinin haklarını kırparak tasarruf yapmakla suçladı.

Bugünkü eylemin, “toplumun haklarını geri almak için atılan ilk adım” olacağını ifade eden Dilek, “Uyanış bugün başlamıştır” dedi.

Geçmiş hükümetle yapılan görüşmelerde TÜK çalışanlarının hakları konusunda bir uzaşıya varıldığını ancak yeni hükümetin farklı düşündüğünü savunan Dilek, “Yeni gelen Başbakan ve yeni gelen Maliye Bakanı, sizlerin, emeğin haklarından keserek tasarruf yapacağını söylüyor” şeklinde konuştu.

Hükümetin Kamu-İş’e, TÜK çalışanlarının ihtiyat sandığı haklarından taviz verme karşısında terfileri verme veya sadece 15-20 kişiye terfi verme teklifinde bulunduğunu iddia eden Dilek, böyle teklifleri kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Dilek ayrıca başka devlet kurumlarında çalışan TÜK personeline, TÜK ile yapılan Toplu İş Sözleşmesi’nde yer alan hakların verilmediğini de savundu.

Dilek, “Çalışanımızın Toplu İş Sözleşmesinden kaynaklanan haklarını istiyoruz. Asla geri adım atmayacağız” dedi.

LATİFOĞLU

Kamu-İş’in üye olduğu Hür İşçi Sendikaları Federasyonu(Hür-İş)’nun Başkanı Yakup Ö. Latifoğlu ise, TÜK personelinin ,yasalar ve Toplu İş Sözleşmesinde yer alan hakları açısından yok sayıldığını savundu.

TÜK personelinin, içte (TÜK’de çalışan) ve dışta (TÜK personeli olup da başka dairelerde görevlendirilen) diye ikiye ayrılmaya çalışıldığını kaydeden Latifoğlu, “Toplu sözleşmede yazan mefaatler tüm Toprak Ürünleri Kurumu çalışanlarına uygulanmak zorundadır, içerde- dışarda ayrımı söz konusu olamaz. Terfiler yıllardan beri yapılmamaktadır, tek gerekçe TÜK’ün mali sıkıntısı gösterilmişti, artık bu sıkıntı da yok” dedi.

Kamu-İş’ten alınan bilgiye göre, TÜK ile yapılan Toplu İş Sözleşmesi’nde TÜK’ün 200 çalışanından 100 kadarına  en geç 1 Ocak 2015’de terfi verilmesi öngörülüyor. Bunun yanında, TÜK’ün farklı kamu kurum veya kuruluşunda çalışan 60 personelinin bulunduğu ifade edildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.