1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÇAMLIKÖY’ÜN SUYUNU ELEKTRİK ÇARPTI
ÇAMLIKÖY’ÜN SUYUNU ELEKTRİK ÇARPTI

ÇAMLIKÖY’ÜN SUYUNU ELEKTRİK ÇARPTI

Çamlıköy’ün suyunu elektrik çarptı

A+A-

Çamlıköy’de içme ve sulama suyu motorunun elektriği biriken borç nedeni ile kesildi. Köylü bir haftadır susuz

Gürsel KARAGÖZLÜ

Çamlıköy’de içme ve sulama motorlarının elektrik borcu ödenmedi, Kıb-Tek, su motorlarının elektrik enerjisini geçtiğimiz hafta kesti. Su motorlarının enerjisi kesilince köylü de susuz kaldı.

Çamlıköy Muhtarı Fehmi Çamlıköylü, Ekim 2010 tarihinde köy muhtarlığına bağlı olan iki adet içme ve sulama suyu motorunun 533 bin TL elektrik borcu olduğunu ve bu borcu kabul etmeyerek motorlarla ilgili evrakları Güzelyurt Kaymakamlığı’na teslim ettiğini söyledi.

Çamlıköylü, su motorlarına daha önceki muhtarların yönettiğini söyleyerek açığa sebep olanların tespit edilmesi için ilgililere müracaat ettiğini ancak aradan 6 yıl geçmesine rağmen ilgili bakanlığın herhangi bir işlem başlatmadıkalrını söyledi.

Fehmi Çamlıköylü, su motorlarının 533 Bin TL’lik elektrik borcunun olduğunu, 2016 Eylül ayı itibarı ile yalnızca 244 numaralı su motorunun elektrik borcunun 753 bin 374 TL’ye ulaştığını kaydetti.

Çamlıköylü, diğer motorun elektrik borcu ile ilgili Lapta Belediyesi eski başkanı Mehmet Zafer’in mahkemeden ara emri aldığını ancak o motorun da elektrik borcunun yüksek meblağlara ulaştığını söyledi.

Fehmi Çamlıköylü, 244 numaralı motorun bir hafta önce elektrik enerjisinin kesildiğini ve köylünün susuz kaldığını ifade etti.

1-20160927105528.jpg

Susuzluk tarımı da vurdu

Çamlıköy’de bir haftadır suların akmaması, bölgedeki tarım üretimini de vurdu. Çamlıköy’de tarım ürünlerinin susuzluktan kurumak üzere olduğunu söyleyen Fehmi Çamlıköylü, ilgililerin bir an önce harekete geçerek köye su sağlamalarını istedi.

Çamlıköylü, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile temasa geçtiğini ve sorunun aşılması için yardım istediğini ve yardım sözü aldığını söyleyerek bakana ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

Fehmi Çamlıköylü, “İçme ve sulama suyu motorlarının elektrik borcu açığının tespit edilmemesinden ve olayın yargıya havale edilmemesinden dolayı köylüler ve olayı bilen vatandaşlar ‘dosya kapatılıyor mu?’ diye soruyor. Halkın vicdanı rahatlatılmalı, sorumlular bir an önce tespit edilip gerekli şekilde cezalandırılmalıdır” dedi.

Belediye devreye girdi

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, konunun bilgilerine gelmesinden sonra harekete geçerek köye içme suyu sağlanması için faaliyete geçtiklerini ve başka bir su motorundan su alarak gün itibarı ile içme suyu hattına su bağlandığını söyledi.

Kaya, elektrik borcu olan so motorunun belediye ile alakalı olmadığını motorun kontrolünün Bölge Sular Komitesi’nde olduğunu söyledi.

Kaymakamlık soruşturma talep ediyor

Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç’de konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, söz konusu su motorları için 2012 yılından itibaren kaymakamlığa elektrik faturası gitmediğini ancak kendisinin göreve geldiği 9 Haziran itibarı ile konu su motorlarının elektrik faturaları ile ilgili araştırma yaptığını kaydetti.

Güzelyurt Kaymakamlığı görevine 9 Haziran 2016 tarihinde atandığını söyleyen Direnç, 244 numaralı su motorunun Haziran 2016 tarihine kadar olan borcun 45 Bin TL civarında olduğunu ve fatura gelmemesine rağmen bu borcu Bölge Sular Komitesi ile masaya yatırdığını ve borcun ödenmesi için karar aldıklarını söyledi.

Konuyu Elektrik Kurumu Yönetim Başkanı Hasan Erçen ile de görüştüklerini söyleyen Direnç, “Yaptığım araştırmada Çamlıköyde muhtarlığa ait olan ve BSK’ya teslim edilen 4288 nolu motor da vardır ve elektrik borcunun başladığı dönemde motorun kaydını muhtarların tutmadığını ve elektrik borçlarını ödemediklerini öğrendim. Zamanın belediye başkanının da bu 4288 nolu motor için ara emri aldığını da öğrendim. Elektrik Kurumu’na bu fatura gelmediğini, bu kadar borç biriktiğini ve haberdar edilmediğimizi, ayrıca bu kadar borç olan motorun elektriğini neden kesmediniz diye de sordum. Elektrik Kurumu, bu motorunda ara emri alınan motor olduğunu zannettiklerini aktardılar. Elektriği kesilen 244 numaralı motorun toplam 753 bin TL civarında borcu vardır bu borcu üreticilerden ve köylülerden toplanan para ile ödemek mümkün değildir” diye konuştu.

Üreticiler ve köylü mağdur olmasın diye fatura gönderilmemesine rağmen yaklaşık 45 Bin TL elektrik borcunu ödemeyi taahhüt ettim” diyen Tevfik Direnç, önceki borçlar için de Sayıştay’a, Savcılığa, Maile Bakanlığı’na Kıb-Tek yönetimine, İçişleri Bakanlığı’na yazı yazacağını kaydetti.

Direnç, “Dönemin muhtarlarının yönetiminde olan motorlar için soruşturma başlatılmasını talep edeceğim. Görev sürem dışındaki elektrik borcu için Kıb-Tek ve hükümet oturup bir karar üretmelidirler. Ben görev süremdeki borç için ödeme taahhüdü verdim” dedi.

Havadis

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.