1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÇAVUŞOĞLU: “4 TL’NİN ÜZERİNDEKİ FİYATLAR GERÇEKÇİ DEĞİL”
ÇAVUŞOĞLU: “4 TL’NİN ÜZERİNDEKİ FİYATLAR GERÇEKÇİ DEĞİL”

ÇAVUŞOĞLU: “4 TL’NİN ÜZERİNDEKİ FİYATLAR GERÇEKÇİ DEĞİL”

Çavuşoğlu: “4 TL’nin üzerindeki fiyatlar gerçekçi değil”

A+A-

ÇAVUŞOĞLU: “4 TL’NİN ÜZERİNDEKİ FİYATLAR GERÇEKÇİ DEĞİL”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, belediyelerce açıklanan su fiyatlarını değerlendirerek, “4 TL’nin üzerindeki fiyatlar gerçekçi değil” dedi.

Çavuşoğlu, Genç TV’de katıldığı Günün Getirdikleri programında, belediyelerin belirlediği su fiyatları konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, su fiyatını 4 TL ve altında belirleyen belediyelere teşekkür ederek, bunun üzerinde bir fiyatın kabul edilebilir olmadığını ifade etti.

Çavuşoğlu, belediyelerin kaçak metraj ve lokasyonuyla ilgili bilgi talep ettiklerini ancak belediyelerin yüzde 50 kaçak olduğunu ifade ettiğini belirterek, bunun inandırıcı olmadığını kaydetti.

4 TL’nin üzerinde su fiyatı belirleyen belediyelerde fiyatın yeniden değerlendirilmesi için mücadele vereceğini vurgulayan Çavuşoğlu, suyun fiyatının 3,50 TL olması gerekliliğine dikkat çekti.

Su fiyatını 4 TL’ye kadar belirlemiş olan belediyelerin gerçekçi bir yaklaşım ortaya koyduğunu belirten Çavuşoğlu; Vadili, Paşaköy, Büyükkonuk gibi söz konusu belediyelere teşekkür etti.

“SU FİYATININ KADEMELİ OLMASINA KARŞIYIM”

Çavuşoğlu, kademeli su fiyatı belirlenmesine karşı olduğunu belirterek, illa ki kademelendirilecekse, niyeti alt gelir grubunu korumak olan bir belediyenin fiyatı 10 tona kadar 3 TL’ye verip üzerindeki tonajların daha yüksek bir fiyata satılabileceğini belirtti.

Çavuşoğlu, alt gelir grubuna su fiyatının 4,9 TL olarak belirlenmesini samimi bulmadığını dile getirdi.

“SU FİYATINI YÜKSEK BULANLAR SİYASET YAPIYOR”

Çavuşoğlu, TC’nin 6.63 TL olan talebinin, pazarlıklar sonucu 2.30 TL’ye çekildiğini anımsattı. Fiyatı belirleyen bileşenlerin tek tek ele alınması yerine toptan bir pazarlık yapıldığına dikkat çeken Çavuşoğlu, “su fiyatını eleştirenlerin de bu fiyatın makul olduğunu bildiğini ancak siyaset yapmaya çalıştıklarını” söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, “KKTC Su Temin Projesi” kapsamında, birçok yatırım yapıldığını, 480 Km hat çekildiğini, 250 Km’lik ara hatların da çekileceğini ifade ederek, fiyatın TC ve deniz geçişinde yapılan yatırımlar dışında tutularak 2.30 TL’ye kadar düşürüldüğünü hatırlattı.

“AÇIKLANAN KAÇAK ORANLARI GERÇEKÇİ DEĞİL”

Bakan Çavuşoğlu, bazı belediye başkanlarının yüzde 50 ve üzerinde kaçakları olduğunu dile getirdiğini belirterek, bakanlık olarak tüm belediyelerden kaçak metrajları ve lokasyonlarını sözlü ve yazılı talep etmiş olmalarına karşın herhangi bir dönüş olmadığını kaydetti.

Su kaçak metrajlarını belirlememiş olan belediyelerin su fiyatlarının belirlenme noktasında yüzde 50 kaçaktan bahsetmesinin ise gerçekçi olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, özellikle kırsal kesimdeki su hatlarının TC kaynaklarıyla zaten yenilenmiş olduğunu, dolayısıyla bu oranlarda kaçakların mümkün olmadığını ifade etti.

Çavuşoğlu, en fazla kaçak olması muhtemel Lefkoşa’da bile bu oranda bir kaçak olmadığını belirtti.

“TARIMDA KULLANILACAK SUYUN FİYATI DÜŞÜK OLACAK”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye’den gelecek suyun tarımda kullanılacak kısmıyla ilgili gelen soru üzerine, suyun tarımda kullanılacak kısmının olabildiğince düşük bir fiyat olması için büyük bir çaba içerisinde olduklarını söyledi.

Çavuşoğlu, tarımda kullanılacak su ile ilgili yapılacak yatırımların enerji maliyetlerinin minimum düzeyde tutacak şekilde projelendirildiğini ve suyun düşük bir fiyata üreticilerle buluşturulacağını kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.