1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DİKER DAVASINDA YENİ BİR İDDİA DAHA!
DİKER DAVASINDA YENİ BİR İDDİA DAHA!

DİKER DAVASINDA YENİ BİR İDDİA DAHA!

Cinayet sanığı Erol Diker’in avukatının “Dava tebligatı sanığa zorla imzalatıldı” iddiası üzerine açılan duruşma içinde duruşmaya dün kaldığı yerden devam edildi

A+A-

Cinayet sanığı Erol Diker ile ilgili olarak Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülmesine devam edilen davada Diker’in avukatının “Dava tebligatı sanığa zorla imzalatıldı” iddiası ile açılan duruşma içerisinde duruşmaya dün yeni tanıkların dinlenmesi ile kaldığı yerden devam edildi.

Mahkemede tanık olarak dinlenen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görevli Dahiliye Uzmanı Dr. Nadire Taşçıoğlu, Pisikiyatris Dr. Abidin Akbirgün ile Lefkoşa Polis Genel Müdürlüğü’nde görevli polis memurları, iddia makamının ve sanık avukatının sorularını yanıtladı.

Taşçıoğlu: İşkence bulgusuna rastlanmadı
Tanık kürsüsünde ifade veren Dahiliye Uzmanı Dr. Nadire Taşçıoğlu, sanık Erol Diker’e ilişkin muayene raporunu mahkemeye kanıt olarak sundu.

Sanık avukatının, “Müvekkilim, 18 Nisan - 9 Mayıs 2012 tarihlerinde her gün akşam 20.00 ile 23.00 saatleri arasında polis işkencesine maruz kaldı” şeklindeki iddiasına yönelik, Dr. Nadire Taşçıoğlu, bu tarihler arasında sanığa yaptığı muayenede herhangi bir işkence bulgusuna rastlamadığını sanık Erol Diker’in de kendisine bu yönde bir şikayette bulunmadığını söyledi.

Sanık avukatının, “Bilinçli yapılan işkencelerde işkenceye maruz kalan kişinin duruşunda ve görünüşünde bir bozukluk görülmeyebilir” iddiasına ise tanık kürsüsünden cevap veren Dahiliye Uzmanı Dr. Nadire Taşçıoğlu, “Kişi işkenceye maruz kalsaydı bu muayenesini yapan doktor tarafından görülürdü, muayene raporuna da yazılırdı” dedi.

Akbirgün: Depresyon ve donukluk hali görülmedi
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün ikinci tanık olarak dinlenen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görevli Pisikiyatris Dr. Abidin Akbirgün ise sanık Erol Diker’in 18 Nisan - 9 Mayıs 2012 tarihlerinde yapılan psikolojik muayenesine ilişkin doktor raporunu mahkemeye kanıt olarak sundu.

Tanık Psikiyatr Dr. Abidin Akbirgün, sanığın muayenesi sonucunda, sıkıntılı olduğunun tespit edildiğini belirtti ancak depresyon ve donukluk halinin görülmediğini ifade etti.

Polis memurları da dinlendi
Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı polis memurları ise mahkemede verdiği ifadede, sanık Erol Diker’e “işkence yapıldığı” yönündeki sanık avukatının iddialarını yalanladı.

Tanık, Müfettiş Haydar Karabacak tarafından, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne ait envantere kayıtlı 126 jop, 120 kalkan ve 120 kask olduğunu ve sorumluluğunda bulunan bu envanterlerin toplantı sonucu alınan kararlar olmadan hiç kimseye verilemeyeceğini kaydetti.

Karabacak, “Bu envanterler, toplumsal olaylarda gerekli olduğunda kullanılmak üzere polis memurlarına verilir ve kaydı da yapılır. Ancak bunun için de toplantı sonucu alınan karara ihtiyaç vardır. Toplantı sonucu alınan karar olmadan, bu envanterler hiçbir nedenden ötürü Polis Genel Müdürüne dahi verilemez” dedi.

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.