1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “DP-UG’NİN TEKELLEŞTİRMEYE YOL AÇACAK TÜM ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞIYIZ”
“DP-UG’NİN TEKELLEŞTİRMEYE YOL AÇACAK TÜM ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞIYIZ”

“DP-UG’NİN TEKELLEŞTİRMEYE YOL AÇACAK TÜM ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞIYIZ”

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, parti olarak tekelleştirmeye yol açacak tüm özelleştirmelere karşı olduklarını söyledi.

A+A-

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, parti olarak tekelleştirmeye yol açacak tüm özelleştirmelere karşı olduklarını söyledi.

DP-UG basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, bir TV kanalına konuk olan DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Denktaş “DP-UG iktidar olursa KKTC-TC arasında imzalanan protokol ve özelleştirmeye tavrınız ne olur?” şeklinde yönelttiği bir  soruya karşılık  “Bizim ret ettiğimiz bir konuda Türkiye Hükümeti’nin ısrarcı olacağını zannetmiyorum” dedi.

Özelleştirme konusuna Türkiye’den örnek veren Serdar Denktaş; Türkiye’de elektrik üretimi, dağıtımı ve tahsilatının rahatlıkla özelleştirilebileceğini, çünkü Türkiye’nin büyük ölçekli bir ülke olduğunu ve verimli sonuç alınabileceğini belirtti, ancak bunun KKTC gibi küçük ölçekli bir ülkede yapılamayacağını söyledi.

“Elektriği özelleştirme, tekelleştirme; telekomünikasyonu özelleştirme, devletin telekomünikasyondan elini çekmesi;  Ercan’ı özelleştirme; egemenliğin en önemli açılımlarından birini elden çıkarması” demektir diyen Denktaş, bir takım ülkelerde yapılmakta olan özelleştirmelerin; devletin reel ekonominin içinde küçülmesi, Kamu daralması ve daha verimli çalışma imkanları sağlanması için yapıldığına işaret etti.

Özelleştirme politikasına karşı olmadıklarını da açıklayan Denktaş,  KKTC’de özelleştirilecek bir kurum bulunmadığını belirtti.

Denktaş, ‘özekleştirme’ hakkında görüşlerini ise şöyle açıkladı.

“Bizim ‘tekelleştirmeye yol açacak bütün, ‘özelleştirmelere karşı bir duruşumuz var. Biz ‘Elektrik Kurumu özerkleşsin’ diyoruz. Peki, özekleştirmeden ne anlıyoruz? Siyasetin elini çektiği ama sendikanın tam anlamıyla elini içine attığı ve çalıştırdığı bir yapı mı? Hayır.
Çünkü siyasetçi kadar sendikacı da bir takım kurumların verimsiz çalışmasında suçludur. Dolayısıyla hem siyasilerin hem de sendikaların elini çektiği bir yapı nasıl oluşur onu konuşuyoruz ve paydaşlarla müşterek oturup tartışmamız gerektiğinin de bilincindeyiz”

KTHY'nin batmadığını, kapatıldığını iddia  eden Denkatş, DP-UG’nin iktidara gelmesi halinde KTHY’nın muadili bir milli havayolu şirketinin özel sektör katılımı ile birlikte yeniden hayata geçirileceğini ve şirketin eğitimli eski personelinin de  bu şirket içerisinde değerlendirileceğini kaydetti.

DP-UG’nin seçim bildirgesinde yer alan; ‘KKTC’nin geleceği, geleceğin KKTC’si için Yol Haritası’ adlı programların bir kısmının beş yıl içerisinde, bir kısmı ise beş yılın sonunda tamamlanabilecek konular olduğunu belirten Denktaş, programın toplumun beklentisine cevap verecek tek gerçekçi proje olduğunu savundu.

Denktaş, ‘Eğitim, Sağlık ve Ekonomi’ konusunda üç ana programın yanı sıra Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt-Lefke, İskele-Karpaz içinde ayrı ayrı bölgesel kitapçıklarla programlarını halka ulaştırdıklarını ve kamuoyu ile paylaştıklarının da altını çizdi.

Muhalefet döneminde verimli ve yoğun bir çalışma programı hazırladıklarını söyleyen Denktaş, 2009 yılından itibaren bölge bölge dolaştıklarını, ‘halk kürsüleri kurarak halkın sorunlarını dinlediklerini ve çözüm formüllerini uzman ekip ve halkla bire bir iletişim kurarak ortaya koyduklarını belirtti.

DP-UG’nin süreç içerisinde merkez sağda tek parti oluşumuna doğru gideceğini de iddia eden Serdar Denktaş; “DP-UG şemsiyesi yarın değil ama süreç içerisinde merkez sağda tek parti oluşumuna doğru gidecek. Günün sonunda doğru bir liderlikle doğru bir sonuç oluşabilir" dedi.

TAK

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.