1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ELCİL: “SİBER HÜKÜMETİ DİRENÇ GÖSTEREMEDİ”
ELCİL: “SİBER HÜKÜMETİ DİRENÇ GÖSTEREMEDİ”

ELCİL: “SİBER HÜKÜMETİ DİRENÇ GÖSTEREMEDİ”

KTÖS VE KTOEÖS, MAAŞLARIN GÜNÜNDE ÖDENMEMESİNİ ELEŞTİRDİ

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), hükümetin Haziran ayı maaşlarını gününde ödeyememesini eleştirdi.

İki sendika, adanın kuzeyinde “Türkiye tarafından kurdurulan siyasi rejimin”, çalışanların maaşlarının gününde ödenmemesiyle bir kez daha gerçek yüzünü ortaya koyduğunu ileri sürdü.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ile KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel bugün KTÖS Lokali’nde düzenledikleri ortak basın toplantısında, maaşların gününde ödenmemesini eleştirdi.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, toplantıda yaptığı konuşmada, sürdürülebilirliği olmayan rejimin “dayatma, buyurma ve emir almaya dayalı” olduğunu iddia etti.

Elcil, adanın kuzeyine, kaldıramayacağı kadar Türkiye’den nüfus taşındığını, siyasi gelecek için aşırı istihdam yapıldığını, güvenlik gerekçe gösterilerek nüfusa göre iki buçuk kat polis istihdam edildiğini, adada 40 bin TC askeri bulundurulduğunu, partizanlık yapıldığını, Türkiyeli şirketlerin vergiden muaf tutulduğunu, üretimin bitirilerek bunun yerine kumar, fuhuş ve kara paraya dayalı ekonominin getirildiğini iddia etti.

Şener Elcil, “Türkiye’nin uyguladığı ekonomik ambargo sebebiyle üretilenlerin ihraç edilememesi TC kökenli bankaların mevduatları toplayıp dış ülkelerde kaçırması sonucu yüksek faizler, devleti yönettiğini söyleyenlerin yerli bankalarla sosyal güvenlik fonlarını kredi alma bahanesi ile hortumlamaları bütçede açığın oluşmasının temel nedenleridir” ifadelerini kullandı.

“TOPLUM OLARAK FAKİRLEŞİYORUZ”

TL kullanımının sonucunda ortaya çıkan enflasyonun, toplum olarak fakirleşmenin en büyük etkenlerden birisi olduğunu söyleyen Elcil, “Ülkemizdeki kurumlarımızın başında bulunan yöneticilerin TC’den atanması ve bunun yanında TC elçisinin vali gibi görev yapması adamızın kuzeyini TC’nin sömürgesi yapmıştır” dedi.

“SİBER HÜKÜMETİ DİRENÇ GÖSTEREMEDİ”

Elcil, maaşların eksilen kısmının Türkiye’den tamamlanması sürecinin, bu ay maaşların gününde ödenmemesini getirdiğini iddia etti. Yapılan dayatmalara Sibel Siber hükümetinin de direnç gösteremediğini ileri süren Elcil, Kuran kurslarının açılması, İlahiyat Koleji’ne yüzlerce öğrenci alımı ve okulun büyütülmesiyle ilgili ortaya konan talebe onay vererek, ödemeyle ilgili gecikmenin ortadan kalkmasının kabul edilemeyecek bir tutum olduğunu savundu.

Elcil, “Hangi hükümet gelirse gelsin, para almak için Kıbrıslı Türkler’in iradesi Ankara’ya teslim edilmektedir. AKP’nin şeriatçı, dini siyaset aracı olarak kullanan zihniyeti Sibel Siber hükümetini de teslim almış görünmektedir” sözlerini kullandı.

GÖKÇEBEL

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ise, maaşların eksilen kısmının tamamlanmasının AKP tarafından Kuran Kurslarına izin verilmesine bağlanmasının ve buna da “Şeffaf Sibel Siber” hükümetinin onay vermesinin Kıbrıslı Türkler’in kimliğine ve kültürüne yönelik saldırılara hükümette olan üç partinin de aynen UBP gibi onay vermesi anlamı taşıdığını ileri sürdü.

“DAYATMALARA KARŞI ÇIKILMALI...”

Gökçebel, “Seçime gidilen bu dönemde laf üretmenin kolay olduğunu fakat siyasi iradeye sahip çıkarak, okulların dışında gericilere, yobazlara çanak tutacak, bilim yerine korku ve hurafenin öğretildiği kurslara izin vererek, hükümetteki partilerin de AKP’ye teslim olduklarının açık bir göstergesidir” dedi.

Tahir Gökçebel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AKP hükümeti, Ercan Havaalanı’nı yandaş şirkete peşkeş çektikten sonra maaşlar ödenmiştir. Bugün İlahiyat Koleji ve Kuran Kursları şart olarak öne sürülüyor. 2013-2015 Protoklü’nün imzalanması isteniyor. Bu tehdit ve şantajlar reddedilmediği sürece Kıbrıslı Türkler’in siyasal iradesine saygı duyulmadığı gibi, halkın hükümeti de olunamaz”.

 

TAK

Etiketler : , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.