1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. EMEKLİLER BUGÜN PARALARINI ALIYOR
EMEKLİLER BUGÜN PARALARINI ALIYOR

EMEKLİLER BUGÜN PARALARINI ALIYOR

Emekliler bugün paralarını alıyor

A+A-

Maliye Bakanlığı, kamu çalışanlarının maaşlarının pazartesi günü eksiksiz ödenebilmesi için yoğun çalışmaların devam ettiğini açıkladı

Maliye Bakanlığı, devletten emekli aylığı alanların Şubat ayı maaş ödemelerinin bugün yapılacağını; kamu çalışanlarının maaşlarının pazartesi günü eksiksiz ödenebilmesi için yoğun çalışmaların devam ettiğini açıkladı.  

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 2016 – 2018 dönemini kapsayacak “Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü” ile 2016 Mali Yılını kapsayan Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sağlanacak olan kredi ve hibelerin kullanımına ilişkin protokolün henüz imzalanmadığı belirtildi.

Açıklamada, bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti’nden KKTC’ye 2016 yılının Ocak ve Şubat aylarında herhangi bir şekilde kaynak aktarımı yapılamadığı kaydedildi.

Özellikle her mali yılın başında karşılaşılan sıkıntıların aşılabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarından özellikle kamu maliyesinin desteklenmesi hususunda kaynak aktarımının bu yıl için yapılamamış olması nedeniyle Maliye Bakanlığı’nın yerel gelirlerle giderleri karşılama zorunluluğuyla karşı karşıya kaldığı ifade edildi.

“Hedef güçlü bir kamu maliyesi”
Maliye Bakanlığı açıklamasında, hükümetin, orta vadede yerel gelirlerle giderleri karşılayabilecek güçlü bir kamu maliyesi yapısı oluşturmayı hedeflediği belirtildi.
Açıklamada, “Gelinen aşamada son yıllardaki olumlu gelişmelere rağmen henüz cari bütçemizi kendi yerel gelirlerimizle karşılayacak düzeye ulaşabilmiş değiliz. Yıllar itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nden kamu maliyesine destek mahiyetinde tedarik edilen kaynakların azalmakta olduğu tabloda verilen bilgilerle de teyit edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

“Yoğun çalışmalar devam ediyor”
Açıklamada, kamu maliyesinden maaş alan başta engelliler, şehit eşi, malul, malul gazi, ebeveynler ve sosyal yardım maaşı alanlar olmak üzere tüm maaş ödemelerinde herhangi bir gecikmenin ciddi sosyal ve siyasal yaralara yol açabileceğinin bilinciyle yoğun çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

Maliye Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Bakanımız Birikim Özgür de katıldığı bir televizyon programında Türkiye Cumhuriyeti ile protokolün henüz imzalanmamış olmasından kaynaklanan sıkıntıyı şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşarak yerel gelirlerimizle ödemelerimizi gerçekleştirebilmek için azami gayret içerisinde olduğumuzu belirtmiş, sosyal medya ortamındaki bir soruya karşılık da yine aynı çerçevede çalışmalarımızın devam ettiğini ortaya koymuştur. Söz konusu bilgilendirmelerin siyasi amaçlar doğrultusunda gözdağı verme, tehdit ve benzeri maksatlarla yapıldığı yönündeki yorumlara ilişkin ise Sayın Bakanımız teessüflerini belirtmekte ve konunun hassasiyetinden hareketle söz konusu yorumlara ilişkin değerlendirmeyi kamuoyunun takdirine bırakmaktadır.”

Diyalog

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.