1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EROĞLU: "DOĞRUSU DÜNYANIN BU HAKSIZLIĞI NE KADAR DEVAM ETTİRECEĞİNİ MERAK EDİYORUZ”
EROĞLU: "DOĞRUSU DÜNYANIN BU HAKSIZLIĞI NE KADAR DEVAM ETTİRECEĞİNİ MERAK EDİYORUZ”

EROĞLU: "DOĞRUSU DÜNYANIN BU HAKSIZLIĞI NE KADAR DEVAM ETTİRECEĞİNİ MERAK EDİYORUZ”

CUMHURBAŞKANI EROĞLU, BURSA YENİŞEHİR KAYMAKAMI, BELEDİYE BAŞKANI VE GAZİLER HEYETİNİ KABUL ETTİ.

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ekonomik krizi bahane ederek müzakereleri gelecek yıla bırakmak isteyen Rum tarafına karşın, mayıs-haziran aylarında görüşmelerin başlamasını istediklerini söyledi.

Eroğlu, Rum tarafı masada hep uzlaşmaz tutum sergileyip sorun yarattığı halde Kıbrıslı Türklere ambargolar uygulandığını belirterek, “Doğrusu dünyanın bu haksızlığı ne kadar devam ettireceğini merak ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Bursa Yenişehir Kaymakamı Süleyman Yılmaz, Belediye Başkanı Hamdi Cingil ile 1974’ten sonra ilk kez Kıbrıs’a gelen 18 Kıbrıs Barış Harekatı gazisinden oluşan heyeti kabul etti.

Görüşmede konuşan Bursa Yenişehir Kaymakamı Süleyman Yılmaz, KKTC’de bulundukları süre içerisinde mümkün olduğunca gezeceklerini ve bazı temaslarda bulunacaklarını kaydederek, 18 gazinin savaştan sonra ilk kez KKTC’ye geldiğini kaydetti.

EROĞLU: “GENÇLİĞİMDE GÜZEL DOSTLUKLAR KURDUM”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da konuşmasında heyeti görmekten memnuniyet duyduğunu kaydetti ve gençlik yıllarında kendisinin de Yenişehir’e gidip geldiğini, güzel dostlukları olduğunu ifade etti.

Gazilerin 1974 Barış Harekatı’yla Kıbrıs mücadelesine katıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, kendisinin de gençlik yıllarından bu  güne aynı mücadele içinde olduğunu ifade etti. Zor günleri geride bıraktıklarını kaydeden Eroğlu, 1974 Barış Harekatı’ndan sonra geçmişte yaşadıkları zor günlerin unutulmadığını ama geçmişte kaldığını kaydetti.

1974 Barış Harekatı’nda oluşturulan coğrafya üzerinde önce Kıbrıs Türk Federe Devleti, ardından da KKTC’nin kurulduğunu anlatan Eroğlu, sadece Türkiye tarafından tanınsa da bir devlette olması gereken her şeyin KKTC’de olduğunu dile getirdi.

“GÜVENLİK KONSEYİ KARARI YANLIŞ”

BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı KKTC’nin tanınmaması ve “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünün korunması yönündeki kararını” anlatan Eroğlu, bu kararın yanlış bir karar olduğunu da vurguladı.

“MÜZAKERELER... HEP SABIRLA...”

Mücadelelerini müzakere masasında devam ettirme yolunu seçtiklerini ifade eden Eroğlu, Rumların müzakere masasında esneyeceğini, artık var olan gerçekleri kabul edeceğini ve bir anlaşma zarureti olduğunu anlayacağını düşünerek hep sabırla müzakereleri sürdürdüklerini dile getirdi.

“MAYIS- HAZİRANDA BAŞLASIN”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi’nin Güney’deki ekonomik krizi bahane ederek müzakereleri gelecek yıla aktarmamasını istediklerini de ifade ederek, Mayıs-Haziran aylarında görüşmelere başlanması temennisinde bulundu.

“DOĞRUSU MERAK EDİYORUZ”

Rum tarafının müzakere masasında hep uzlaşmaz bir tutum sergilediğini, hep sorun yarattığını dile getiren Eroğlu, ancak buna rağmen Kıbrıslı Türklere ambargolar uygulandığını ifade etti ve “Doğrusu dünyanın bu haksızlığı ne kadar devam ettireceğini merak ediyoruz” diye konuştu.

İslam alemiyle yakınlaşmaya çalıştıklarını, AB ile temaslarını sürdürdüklerini  belirten Eroğlu, Türkiye’nin herhangi bir bakanı yurt dışına çıktığı zaman Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs’taki çözüm formüllerini masaya koyduğunu ve bunun da kendilerine güç verdiğini söyledi.

1366104729.jpg

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.