1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EROĞLU, DÜNYA SANAT GÜNÜ NEDENİYLE RESEPSİYON VERDİ
EROĞLU, DÜNYA SANAT GÜNÜ NEDENİYLE RESEPSİYON VERDİ

EROĞLU, DÜNYA SANAT GÜNÜ NEDENİYLE RESEPSİYON VERDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sanatçıların nitelikli, düşünen, yaratıcı kişiler olarak toplumların vazgeçilmez temel unsurları olduğunu belirterek, sanata ve sanatçıya değer veren toplumların ileri medeniyet düzeyine ulaşmada başarılı olduklarını ifade ett

A+A-

EROĞLU: “SANATÇILAR OLARAK, NİTELİKLİ, DÜŞÜNEN, YARATICI KİŞİLER OLARAK TOPLUMLARIN VAZGEÇİLMEZ TEMEL UNSURLARISINIZ”

“'CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLTÜR VE SANAT ÖDÜLÜ’ İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMAYI YAPIP BAKANLAR KURULU’NDA GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE BAŞBAKANLIK’A İLETTİK… HEDEFİMİZ CUMHURİYETİMİZİN 30’UNCU YILI OLAN 15 KASIM 2013’TE BU ÖDÜLLERİN İLK SAHİPLERİNİ AÇIKLAMAKTIR”

“CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI YASA TASLAĞI VE YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ İÇİN ELZEM OLAN TÜZÜKLER HAZIRLANDI. HÜKÜMETİMİZ VE PARLAMENTOMUZUN KONUYA HASSASİYET VE İVEDİLİKLE EĞİLMESİ İÇİN GEREKEN GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIM”

ALBAYRAK: “BU İNCE DÜŞÜNCEYİ ORTAYA KOYUP TURİZM ÇEVRE VE KÜLTÜR BAKANI’NI 1-0 MAĞLUP EDEN CUMHURBAŞKANI’NI TEBRİK EDİYORUM”

“KKTC’DE MÜZE OLMAMASI ÇOK BÜYÜK BİR AYIP”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sanatçıların nitelikli, düşünen, yaratıcı kişiler olarak toplumların vazgeçilmez temel unsurları olduğunu belirterek, sanata ve sanatçıya değer veren toplumların ileri medeniyet düzeyine ulaşmada başarılı olduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, sanatçıya sağlanan olanakların artırılması için üzerlerine düşeni yapmakta kararlı olduklarını da kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu Dünya Sanat Günü nedeniyle dün akşam Cumhurbaşkanlığı bahçesinde sanatçılara resepsiyon verdi.

Resepsiyona CTP-BG Milletvekili ve sanatçı Arif Albayrak ile çok sayıda sanatçı katıldı.

“GURUR VERİCİ…”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu resepsiyonda yaptığı konuşmasına, “Dünya Sanat Günü’nün gerek evrensel, gerekse ülkenin düşünce ve sanat alanına katkı koyan tüm sanatçılarla, onlardan desteklerini esirgemeyen sanatseverlere”  kutlu olmasını dileyerek başladı.

“Siz sanatçılar nitelikli, düşünen, yaratıcı kişiler olarak toplumların vazgeçilmez temel unsurlarısınız” diyen Eroğlu, sanata ve sanatçıya değer veren toplumların ileri medeniyet düzeyine ulaşmada başarılı olduklarını belirtti.

Kıbrıs Türk sanatçısının, en zor koşullarda bile halkının en önemli dinamiğini oluşturduğunu kaydeden Derviş Eroğlu, “Zengin bir tarihi, kültürel mirasın sahibi olan ülkemiz sanatçısının ortaya koyduğu eserler gurur vericidir” dedi.

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAKTA KARARLIYIZ”

Zaman zaman KKTC’den çeşitli uluslararası sanatsal etkinliklere katılan sanatçıların eserlerinin dünya çapında olduğunun gösterilmesinin sevindirici olduğunu vurgulayan Eroğlu, “Ancak bu alanda yeteri kadar devlet desteği göremediğiniz için serzenişte bulunduğunuzu biliyoruz. Size sağlanan olanakların artırılması için biz üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı olarak sanata dünya gözünde hak ettiği değeri yakalayabilmesi için yapılacak temaslara büyük önem verdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu şöyle konuştu:

“Sanatçılarımızın dış ve iç organizasyonlara katılımı için her zaman olduğu gibi imkanlarımız ölçüsünde desteğe devam edeceğiz.

Yapabileceklerimizi değerlendirmek, sizlerle daha yakın olabilmek, her türlü sorunlarınızdan haberdar olabilmek için geçtiğimiz yıl boş olan Kültür ve Sanat Danışmanı kadromuza bir görevlendirme yapmış durumdayız.”

HAYATA GEÇEN PROJELER…“CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLTÜR VE SANAT ÖDÜLÜ”

Geçen yıl yaptığı konuşmada hayata geçirmek istediği bazı projelerden bahsettiğini de hatırlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, bunlardan bir tanesi olan, kültür ve sanat hayatının yücelmesine katkıda bulunan başarılı sanatçıları “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü” adı altında ödüllendirerek teşvik etmek ve onurlandırma projesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı’nın gerekenleri yaptığını anlattı.

Eroğlu, “Hazırlanan çalışmayı Bakanlar Kurulu’nda görüşülmek üzere Başbakanlık’a ilettik. Umarız en kısa zamanda Bakanlar Kurulu’ndan karara bağlanır. Hedefimiz Cumhuriyetimizin 30’uncu yılı olan 15 Kasım 2013’te bu ödüllerin ilk sahiplerini açıklamaktır” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI

Ülkede uzun yıllardır eksikliği hissedilen Senfoni Orkestrası’nın hayata geçmesi adına da Cumhurbaşkanlığı olarak yoğun bir gayret sarf ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu şöyle dedi:

“Ülkemiz gerçekleri göz önünde bulundurularak Türkiye Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda görev yapan Kıbrıslı Türk bir kardeşimizin de değerli katkılarıyla, titiz bir çalışmayla hazırlanan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Yasa Taslağı, Başbakanlık’a iletilmiştir. Söz konusu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Yasa Taslağı’nın geçmesinden sonra yürürlüğe girmesi için elzem olan tüzükler de hazırlanmıştır.

Hükümetimiz ve Parlamentomuzun konuya hassasiyet ve ivedilikle eğilmesi için gereken girişimlerde bulunacağımın altını da burada çizmek istiyorum.

VAKIFLAR SİNEMASI’NIN KONSER SALONUNA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

Bu arada Lefkoşa Mevlevi Tekkesi içerisindeki Vakıflar Sineması, konser salonuna dönüştürülüp Cumhurbaşkanlığı Senfoni orkestrası çalışma yeri olarak seçilmiş, böylece eski Lefkoşa’mızın bir değerine de sahip çıkılmıştır.

Vakıflar Sineması’nın bu amaçlar için Cumhurbaşkanlığı’na devri Vakıflar İdaresi tarafından yapılmış olup restorasyon çalışmalarına en erken bir zamanda başlanacağı müjdesini de siz değerli sanatçılarımıza vermek istiyorum.

Evet, biz sanatçılarımızı seviyor, onları Kıbrıs Türk halkının, insanoğlunun gelişmesinde önemli yere sahip özel kişiler olarak görüyoruz. Dilerim gelecek yıl ve bundan sonraki yıllar sanatçılarımız ve tabii ki ülkemiz insanı için çok daha geniş ve güzel olanaklardan söz edebileceğimiz yıllar olur.”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, konuşmasının sonunda geçen yıl CTP-BG Milletvekili Arif Albayrak’ın söz istediğini hatırlatarak, bu yıl kendisi istemeden mikrofonu ona bırakacağını ifade etti.

ALBAYRAK MÜZE İSTEDİ

CTP-BG Milletvekili Sanatçı Arif Albayrak da, “Bu gece burada çok nezih bir topluluk var. Bu ince düşünceyi ortaya koyup Turizm Çevre ve Kültür Bakanı’nı 1-0 mağlup eden Cumhurbaşkanı’nı tebrik ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın kendisini eleştirebileceğini bile bile mikrofonu kendisine verdiğine dikkat çeken Albayrak, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na sanatçılar adına teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun geçen yıl planladığı projelerin iki tanesini hükümete ve meclise havale ettiğini belirterek kendisini tebrik eden Albayrak, Eroğlu’ndan müze konusunda da katkı istedi.

Eski Polis binalarının müze için uygun olmasına rağmen yapılamadığını kaydeden Albayrak, Cumhurbaşkanı Eroğlu’ndan ETİ binalarının müzeye dönüşümü için destek istedi.

Albayrak, “KKTC’de müze olmaması çok büyük bir ayıp” diyerek, sanatçıların bu konularda birlik olması halinde Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun da bu birliktelikten güç alıp daha fazla destek verebileceğini söyledi.

KKTC’nin kültür elçilerinin katkılarını sorgulayan Albayrak, geçtiğimiz günlerde ödül alan Kıbrıslı Türk yönetmen Derviş Zaim’i tebrik ederek, Türkiyeli piyanist Fazıl Say’ın hapis cezasına mahkum edilmesini eleştirdi.

Albayrak, “Yüreğimizin bir yanında huzur, diğer yanında umut var” dedi.

Kaynak:TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.