1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GİRNE İLÇE BAŞKANI YENİDEN ÇELER
GİRNE İLÇE BAŞKANI YENİDEN ÇELER

GİRNE İLÇE BAŞKANI YENİDEN ÇELER

Yapılan açıklamaya göre;

A+A-

 

ÖZYİĞİT: “HERKESE DÜŞEN GÖREV SAYIN AKINCI’NIN MÜZAKERE MASASINDA SÜRDÜRDÜĞÜ MÜCADELEYE DESTEK VERMEKTİR”

“GÜNEY LEFKOŞA’DA KIBRISLI TÜRKLERE YÖNELİK SALDIRILARI KINIYORUZ. SORUMLULAR MUTLAKA CEZALANDIRILMALIDIR”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Girne İlçe Başkanlığı’na Girne Milletvekili Zeki Çeler getirildi.

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, TDP Girne İlçesi 5. Olağan Kongresi dün yapıldı.

Divanın oluşturulması ile başlayan kongrede, Genel Başkan Cemal Özyiğit, Genel Sekreter Suphi Hüdaoğlu ve İlçe Başkanı Zeki Çeler konuşma yaptı. Kongrede, faaliyet ve mali raporlar oybirliği ile onaylandı.

Kongrede yapılan seçim sonucu TDP Girne İlçe Başkanlığı’na yeniden Zeki Çeler getirilirken, İlçe Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Turgut Uluhan, Tuğçe Kortan, Rahme Emin, Arzu Çaydamlı, Duygu Otçuoğlu, Akın Akı, Cavit Dereli, Pertev Karagil, Cemal Akşid Yemenici. Disiplin Kurulu: Önder Kalfa, Ali Sucubaşı, Mehmet Gürtunç.

ÖZYİĞİT: “ZİYA RIZKI’NIN VİZYONUNU YAŞATARAK GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Genel Başkan Özyiğit kongrede yaptığı konuşmada, Girne denilince akla gelen ilk isimlerden birinin Ziya Rızkı olduğunu belirterek, Rızkı’nın sahip olduğu vizyonu yaşatarak güçlendirmenin görevleri olduğunu söyledi.

Kıbrıs’ta çözüme, barışa inanan, şiddetin karşısında insanlığını, kardeşliği savunan, sosyal demokrat düşünceye sahip olan, adalet ve eşitlikten asla taviz vermeyen Ziya Rızkı’nın, bu ilke ve düşüncelerinin hayat bulması adına mücadele verdiklerini belirten Özyiğit, “İnadına barış, inadına kardeşlik, inadına demokrasi, inadına adalet” diye konuştu.

Girne’nin ve Kıbrıs Türk halkının simge isimlerinden Ziya Rızkı’nın öğretisi olan barış, kardeşlik, adalet, eşitlik gibi kavramların kökleşerek yerleşmesi adına mücadele ettiklerini vurgulayan Özyiğit, dünyanın çoğu yerinde yaşanan saldırıların bir daha yaşanmaması için Kıbrıs’ta ve tüm dünyada barış istediklerini belirtti.

Özyiğit, “Fransa’da yaşananlar Büyük Ortadoğu projesinin mimarlarının ürünüdür. Bu proje Orta doğuyu kana buladı, ancak yaratıkları canavar şimdi kendilerini vuruyor” ifadelerini kullandı.

AKINCI’YA DESTEK, SALDIRILARA KINAMA

Savaşın acılarını yaşamış insanlar olarak Kıbrıs’ta adil ve yaşayabilir bir barış istediklerini belirten Özyiğit, tıpkı Ziya Rızkı gibi barışa, kardeşliğe inanan ve halkın büyük desteği ile Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı’nın masada adil ve her iki tarafın kabul edebileceği bir çözüm arayışında olduğunu belirtti ve herkese düşen görevin bu mücadeleye destek vermek olduğunu ifade etti.

Güney Lefkoşa’da Kıbrıslı Türklere yönelik yapılan saldırıları da kınayan Özyiğit,  sorumluların mutlaka cezalandırılmaları gerektiğini vurguladı.

“EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ”

Konuşmasında TDP’nin çalışmalarına da değinen Özyiğit, yeni katılımlar ve kurulan örgütlerle her geçen gün güçlendiklerini, halktan aldıkları güçle yollarına emin adımlarla yürüdüklerini söyledi.

TDP olarak kendilerini her anlamda geleceğe hazırladıklarını belirten Özyiğit, “Bir yandan örgütlenmemizi sürdürürken, diğer yandan da yoğun bir şekilde çalışan komitelerimiz aracılığı ile vizyonumuzu çok daha açık ve net bir şekilde toplumun önüne koyacağız. Aramıza katılan yeni kişilerle de vizyon sahibi, dinamik geniş bir kadro ile halkın karşısına çıkacağız” diye konuştu.

HÜDAOĞLU: “GİRNE’DEN MECLİSE DAHA FAZLA TEMSİLCİ TAŞIYACAĞIZ”

TDP Genel Sekreteri Suphi Hüdaoğlu da, TDP Girne İlçesine; Ziya Rızkı gibi hem TKP’ye, hem de toplumuna büyük katkıları olmuş saygıdeğer bir liderin yeni jenerasyon ekibi olarak baktıklarını belirtti.

Hüdaoğlu, TDP olarak yıllar sonra Girne’den Meclis’e bir temsilci gönderdiklerini belirterek, çok daha etkili bir çalışma ve örgütlenme ile daha fazla sayıda kişinin Meclise taşınacağına inanç belirtti.

Fransa’da meydana gelen terör olaylarına da değinen Hüdaoğlu, şunları dile getirdi.

“Bu terör bir sonuçtur. ABD, İngiltere ve Fransa eski başkanlarının itirafları ile Irak’a yapmış oldukları müdahalelerin sonucudur. Pek tabii ki şiddetin sonucu şiddet olmamalıdır. Bağdat ile Paris şu anda hem yaşanmışlık, hem de duygusal olarak uzak değildir. Paris’teki saldırılardan büyük üzüntü duyuyoruz, ancak aynı üzüntüyü Bağdat bombalanırken de duymuştuk. Savaş ve terörizm bir birini besleyen iki unsurdur.  TDP olarak bizler, bu tür olaylarda barışın savunucusu ve destekçiyiz.”

İnsanların sırf doğum yerleri farklı olduğu için ötekileştirildiğini, özellikle son aylarda Akdeniz’de toplu ölümlerin gerçekleştiğini belirten Hüdaoğlu, dünyanın ise buna seyirci kaldığına dikkat çekti. Sosyal Demokrat bir parti olan TDP’nin, insanların doğum yerlerine ve vatandaşlıklarına göre ayrılmasına kesinlikle karşı olduğunu belirten Hüdaoğlu, bu düşünceye karşı hem kendi ülkelerinde hem de diğer ülkelerde kararlı bir şekilde mücadele edeceklerini söyledi.

“İbadete çağrı olması gereken ezanın, hoparlördeki şiddetini dindarlıkla paralel gören, yargıyı tehdit eden insanlar olduğunu” ifade eden Hüdaoğlu, TDP’nin bu zihniyetin artmaması için de mücadele ettiğini vurguladı.

Ülkede kanser, kalp, şeker ve tansiyon gibi ciddi hastalıklarda artış olduğunu, ancak sağlığa ayrılan bütçe ile bunlarla mücadele edilemeyeceğini belirten Hüdaoğlu, “kaynak yok” gerekçesi ile gıda güvenliği gibi ciddi bir olayın üzerine gitmeyen hükümetin başka alanlara kaynak ayırdığını ifade etti.

Hüdaoğlu, Avrupa’da çağdaş ülkelerde gıda güvenliği nasıl sağlanıyorsa, KKTC’de de sağlanması için bunun bir alternatif olduğunu kaydetti.

ZEKİ ÇELER: “AMAÇ ÖZELDE TDP GENELDE TOPLUMU İLERİYE TAŞIMAK”

TDP Girne İlçe Başkanlığı görevine yeniden getirilen TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler de, kendisine bu görevi tekrardan layık gören herkese teşekkür ederek, yönetimde görev alan almayan tüm kişilerle birlikte daha aktif ve yoğun bir çalışma temposu içine girerek özellikle örgütlenme çalışmalarına hız vereceklerini belirtti.

TDP’nin Girne İlçesi’nde istikrarlı bir yükselişte olduğunu, son yerel seçimlerde oylarını ciddi oranda artırdıklarını ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destek verdikleri Mustafa Akıncı’nın her iki turda da Girne’de birinci çıktığını anımsatan Çeler, bunun hem doğru yolda olduklarını gösterdiğini, hem de sorumluluklarını artırdığını söyledi.

Zıya Rızkı’yı kendilerine örnek aldıklarını, onun açtığı yoldan ilerlemek için çaba gösterdiklerini belirten Çeler, amaçlarının özelde TDP, genelde ise toplumu ileriye taşımak olduğunu kaydetti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.