1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. “GIZ MUSTAFA”NIN TANITIM VE İMZA ETKİNLİĞİ GAZETECİLER BİRLİĞİ’NDE YAPILDI
“GIZ MUSTAFA”NIN TANITIM VE İMZA ETKİNLİĞİ GAZETECİLER BİRLİĞİ’NDE YAPILDI

“GIZ MUSTAFA”NIN TANITIM VE İMZA ETKİNLİĞİ GAZETECİLER BİRLİĞİ’NDE YAPILDI

Gazeteci-yazar Hasan Karaokçu’nun son kitabı “Gız Mustafa”nın tanıtım ve imza etkinliği Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nde (KTGB) yapıldı.

A+A-

Gazeteci-yazar Hasan Karaokçu’nun son kitabı “Gız Mustafa”nın tanıtım ve imza etkinliği Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nde (KTGB) yapıldı.

KTGB Merkezi’nde saat 19.00’da başlayan gecede, Hasan Karaokçu, “Aya’nın uçan ve geleceği okuyan kahini: Gız Mustafa” kitabını anlattı ve isteyenlere imzaladı. Khora Kitap tarafından yayınlanan Gız Mustafa kitabının satışı da yapıldı.

“GIZ MUSTAFA”  

Etkinliğe katılanlara Gız Mustafa kitabını ve yazılış sürecini anlatan Hasan Karaokçu, gecenin sonunda kitapla ilgili soruları cevapladı ve kitapta da yer alan bazı hikayelerden örnekler verdi.

Karaokçu, Gız Mustafa’nın Kıbrıs’ta yaşamış mistik gücü olan insanlardan bir tanesi olduğunu belirterek, “Mistik güçleri olan insanlar, güçlerinin kıymetini bilir ve kötü enerjiyi asla kullanmak istemez. Gız Mustafa da yaşamı boyunca mistik güçlerinin kıymetini çok iyi bilmiş ve hiçbir zaman kötüye kullanmamış, kötüye kullandırmaya  zorlayanlara da boyun eğmemiş bir değerdi” dedi.

Gız Mustafa’nın başlı başına bir Kıbrıs olduğunu insan sevgisi, ülke sevgisi ve tanrı sevgisinin onun en büyük değerleri ve simgeleri olduğunu ifade eden Karaokçu,  “Gız Mustafa sahip olduğu tüm bu değerleri köyü Dilekkaya’yı, burada yaşayan beşikteki bebekten  yaşlı insanına kadar herkesi korumak, hastasından muhtacına kadar tüm insanlara yardım etmek için kullandı” diye konuştu.

Karaokuçu, Gız Mustafa’nın hayatı boyunca sahip olduğu değerleri kullanma konusunda din dil ve ırk ayrımı yapmayarak yüce bir değer olduğunu ortaya koyduğunu ifade ederek, Rum olsun,  İngiliz olsun Fransız olsun,  yardım dilemek, derdine çare aramak, gelecekle ilgili endişelerini gidermek için Adanın dört bir tarafından ve yurtdışında gelen herkese kapılarını ve yüreğini açtığını anlattı.

Mevlana gibi “Kim olursan ol gel” felsefesiyle yaşayan Gız Mustafa’nın, dünyevi değerlere önem vermediğini ve yardım ettiği insanların ettiği duaların onun için çok daha değerli olduğunu anlatan Karaokçu, kendisine bırakılan paraları köyünün gençlerine, fakire fukaraya, okul çocuklarına dağıtarak bunu ortaya koyduğunu ve yaşamı boyunca insanların gözünde hep yüceldiğini vurguladı.

Karaokçu, fakir doğup, fakir ölen Gız  Mustafa’nın, yaşamının her safhasında attığı her adımda, söylediği her sözde, yaptığı her yardımda “insanlık dersi” verdiğine işaret ederek, “Her geçen gün birer birer yitirmekte olunan insan sevgisi, tanrı sevgisi,  doğruluk, dürüstlük, yardımseverlik, gibi o güzel değerlerle yaşanabileceğini  gösterdi bizlere” dedi.

Konuştuğu her insandan “Gız Mustafa” hakkında bir şeyler öğrendiğini ve o insanlarda Gız Mustafa’nın yaşam felsefesiyle ilgili izler bulduğunu dile getiren Karaokçu, konuştuğu her insanda büyük bir heyecan ve O’na karşı ölümsüz bir saygı gördüğünü söyledi.

Gız Mustafa’nın herkese nasip olmayacak şekilde “Önce Allah Sonra Mustafa” olarak anılmasının en büyük sebebinin bunlar olduğunu ifade eden Karaokçu, “İşte o ölümsüz saygı ve değeri kalıcılaştırmak için “Gız Mustafa” kitabını ürettim.   Çünkü o bunu hak ediyordu. Gız Mustafa Kıbrıs’tı, ama önce İnsandı” diye konuştu.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.