1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. “GÜVENLİ GIDA PROGRAMI” KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ
“GÜVENLİ GIDA PROGRAMI” KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ

“GÜVENLİ GIDA PROGRAMI” KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ve Gıda Mühendisleri Odası’nın işbirliği içerisinde "Güvenli Gıda Programı" konulu seminer düzenledi.

A+A-

ÜSTEL “GEREK YURTİÇİNDEN, GEREKSE YURTDIŞINDAN GELEN TURİSTLERE DAHA YÜKSEK STANDARTLARDA HİZMET SUNMAYI HEDEFLİYORUZ”

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ve Gıda Mühendisleri Odası’nın işbirliği içerisinde "Güvenli Gıda Programı" konulu seminer düzenledi.

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ,  seminerde Gıda Mühendisleri Odası tarafından "Güvenli Gıda Programı" ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı adına seminere Turizm Planlama Dairesi Müdürü ve Oteller Encümeni Üyesi Turgut Muslu ile Teşvik ve Denetim Şube Amiri Güniz Bilin katıldı. KITOB adına ise seminerde başkan Mehmet Dolmacı, KITOB Koordinatörü Ayşe Dönmezer ve Esra Çelikeri yer aldı.

Oteller Tüzüğü'nün sağlık ile ilgili bölümünde yer alan maddede, restoranı olan otellerin Gıda Güvenliği Sertifikası almaları zorunluluğu bulunuyor. Bu sertifikaların her otel tarafından alınması için ise Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı ile KITOB, otellere destek olma konusunda bir takım çalışmalar başlattı.

Seminerde Gıda Mühendisleri Odası’ndan; Sibel Taçay, Gülsen Akdoğdu ve Selen Ertuğrul  otel temsilcilerine, Güvenli Gıda Sertifikasyon Programı’nın nasıl ve ne şekilde olacağı konusunda bilgilendirme yapıldı.
Açıklamada şu bilgilere de yer verildi:

“Gıda Mühendisleri Odası, ABD-Ulusal Restoranlar Birliği Vakfı’nın hazırladığı ServSafe sistemini  ülkemiz koşullarına uyarlayarak eğitim, denetim ve sertifikasyondan oluşan bir program uygulamıştır.

Bu seminerin ikinci aşaması olarak; Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı, KITOB ve Gıda Mühendisleri Odası;  otellerden mutfakları ile ilgili olarak talep edilen bilgilerin derlenmesini müteakip otellerimizin Güvenli Gıda Sertifikası alma süreçlerinin maliyeti ve planlamasını ortaya koyarak bu sertifikalara verilebilecek devlet katkısı belirlenecektir.”

ÜSTEL: “TURİSTE YÜKSEK STANDARTTA HİZMET SUNULMASI AMAÇLANMIŞTIR”

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, bu sertifikaların ivedilikle elde edilmesi suretiyle otellerin standardını artırması ve gerek yurtiçinden, gerekse yurtdışından gelen turistlere daha yüksek standartlarda hizmet sunulmasının hedeflendiğini söyledi.

Üstel, bu doğrultuda ülkemizde Güvenli Gıda konusunda çalışmaları bulunan Gıda Mühendisleri Odası’ndan da destek alma yoluna gidildiğini belirtti.

Üstel, sürecin oteller açısından bir plan dahilinde yürütülmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması prensibi ile hareket edilerek öncelikle otellerin bilgilendirilmesini amaçladıklarını söyledi.

Kaynak:TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.