1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İLK KADIN BAŞBAKAN OLACAK!
İLK KADIN BAŞBAKAN OLACAK!

İLK KADIN BAŞBAKAN OLACAK!

Parti başkanlarının toplantı sonrası basına yaptığı açıklamada, isim üzerinde uzlaştıklarını kaydettiler.

A+A-

CTP-BG Genel BaşKanı Özkan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşme sonrası geçici hükümeti kuracak isimi kamuoyu ile paylaştı.

CTP-BG Genel BaşKanı Özkan Yorgancıoğlu: Bu isim bir kadın, milletvekilimiz Sayın Dr. Sibel Siber, cumhurbaşkanı sayın Siber’i yanına çağıracak.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı: Sayın Cumhurbaşkanına ismi verdik. Görev dağılımlarını da detaylı konuştuk. 4,3,3 yönünde bir bakanlık dağılım olacak.

Teknokrat hükümeti olacak, isimler üzerinden konuşmadık. Perşembe veya Cuma günü yeni başbakan kabineyi Cumhurbaşkanına sunacak.

Bakanlıklar içerisindeki yasa dışı uygulamaların derhal üzerine gidilecek. Maaşlarla ilgili herhangi bir sorun yoktur.

DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş: 3 partinin isim üzerinde uzlaşısı sağlandı. Bugün yarın kabine kimlerden oluşabilir, kendi aramızda onun istişaresini yapacağız. Geçici hükümet, şu anda mevcut hükümetin yaptığı çarçur olayını durdursunlar. Müşavirleri kendi işleri ile ilgili uğraşmasını sağlansınlar yeter.

DP-UG 3 bakanlık alacak, bunlar en önemsiz bakanlıklar da olabilir. Başbakanlık ve bakanlıkların dağılımı esas 28 Temmuz’dan sonra konuşulacak.

(saat: 13:00)

CTP-BG, DP-UG ve TDP, erken seçime kadar kurulacak seçim hükümeti üzerinde yaptığı çalışma toplantısını tamamladı ve uzlaşıya vardı.

Partiler, Başbakan için üzerinde uzlaştığı ismi Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na sunmak üzere Cumhurbaşkanlığı’na gitti.

Cumhuriyet Meclisi’nde saat 09.30’da başlayan ve 12.30 sıralarında tamamlanan toplantıya, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve partilerin yetkilileri katıldı.

Toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan parti başkanları, uzun süren toplantıda uzlaşıya vardıklarını ve Başbakanlık için bir isim üzerinde mutabak sağladıklarını söyledi.

Yorgancıoğlu, Başbakanlık için mutabakata varılan ismi, ilk önce Cumhurbaşkanı’na sonra da basına açıklayacaklarını söyledi.

Toplantıda, seçime kadar kurulacak yeni hükümetin neler yapacağını görüştüklerini, bakanlar konusunda prensip anlaşmasına vardıklarını söyleyen Yorgancıoğlu, bu kişilerin fiilen devlette görev yapmayan milletvekili adayı olmayacak kişilerden seçildiğini belirtti.

Serdar Denktaş da, siyasi çevrelerde bu 3 partinin anlaşamayacağı da düşünüldüğü, fakat ortak bir noktada buluştuklarını ve gerekli uzlaşıyı sağladıklarını kaydetti.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, zor bir süreçten geçtiklerini, hükümeti düşürdüklerini ve dolayısıyla yeni seçim hükümetinin sorumluluğunun kendilerinde olduğunu belirterek, önemli olanın ülkeni sağ salim seçime götürmek olduğunu söyledi.

Çakıcı, yeni kurulacak hükümetin teknokrat bir hükümet olacağını da belirtti.

Eroğlu, Dr Sibel Siber'e saat 15:00'de randevu verdi.

Cumhurbaşakanı Derviş Eroğlu, 3 siyasi partinin geçici hükümet kurmak için sundukları isim Dr Sibel Siber'e saat 15:00'de randevu verdi. 

 

Yenidüzen

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.