1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "KIBRIS SORUNU BİR İŞGAL MESELESİDİR"
"KIBRIS SORUNU BİR İŞGAL MESELESİDİR"

"KIBRIS SORUNU BİR İŞGAL MESELESİDİR"

"Kıbrıs sorunu bir işgal meselesidir"

A+A-

Güven oylaması öncesinde parlamentoda konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Kotzias, Türkiye ile ilişkilere önem verdiklerini vurguladı. Ancak üzerinde durulması gereken en önemli konunun Kıbrıs olduğunu ve 'Türk ordusunun Kıbrıs'tan ayrılması gerektiğini yineleyen Kotzias, "Bu bir doğalgaz paylaşımı değil, işgal meselesidir" dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, parlamentoda, yeni hükümet ile ilgili yapılan güven oylaması öncesinde yaptığı konuşmada, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs sorununa değindi. Kıbrıs’ta Rum ve Türk toplumları arasında yakınlaşmaya yönelik atılan her türlü adımı memnuniyetle karşıladığını ifade eden Kotzias, şöyle konuştu:

'KIBRISLI TÜRKLER KENDİLERİNİ EVLERİNDE HİSSETMELİ' 

"Biz, Kıbrıslı Türklerin bu Ada'nın kendilerinin de evi olduğunu hissetmelerini güvence altına alacak hakları almaları gerektiğine inanıyoruz. Türk genç nesil, hayal etme hakkı olduğunu ve burada kalabileceğini, yaşayabileceğini ve gelecekte aile kurabileceğini hissetmeli.”

Türk-Yunan ilişkilerine de değinen Kotzias, Yunanistan’ın, Türkiye ile olan ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduğunu belirterek, Gökçeada'da Rum lisesinin açılmasını memnunlukla karşıladığını vurguladı.

'GÖKÇEADA'DAKİ LİSENİN AÇILMASI SEVİNDİRİCİ' 

Yunan hükümetinin Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesinde en önemli kriter olarak her zaman Kıbrıs meselesini ortaya koyduğunu anlatan Kotzias, “Türkiye ile değerli ve çok yönlü ilişkilere inanıyoruz. Ancak, aynı zamanda gözlerimizi kapatmıyoruz ve Ege’de süregelen tahrik edici hareketlerini kaydediyoruz. Önlemlerimizi alıyoruz ve uluslararası düzeyde gerekli girişimlerimizi yapıyoruz.

Tabii ki, az sayıda öğrenci ile de olsa, Gökçeada’daki ortaokul ve lisenin yeniden faaliyete geçirilmesi olayını selamlıyoruz” diye konuştu.

'GARANTÖRLER MESELESİNE SON VERMELİYİZ' 

Öte yandan Kotzias, Kıbrıs’ta garantör ülkelerin yeni uluslararası hukuk kurallarına göre artık yetki sahibi olmadığını savunarak, garantörlük konusuna son verilmesi gerektiğini kaydetti. Garantör ülkelerin Londra ve Zürih antlaşmalarını ihlal ettiklerini ileri süren Kotzias, “Bunların artık yetki sahibi olma hakları yok. Çünkü yeni uluslararası hukuk kuralları üçüncü bir ülkeye karşı ne şiddet kullanılmasına ne de işgal edilmesine izin veriyor. Garantörlükler meselesine son vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

'ÇÖZÜM DEĞİL, 1974'ÜN TEKRARI OLUR' 

Ayrıca Kotzias, Kıbrıs sorununun bir ‘işgal’ meselesi olduğunu ileri sürerek, kalıcı bir çözüm için Türk ordusunun Ada'dan gitmesi gerektiğini savundu: "Kıbrıs sorunu gösterilmek istendiği gibi Ada'daki doğalgaz kaynaklarının paylaşılması meselesi değil. Her şeyden önce bir işgal meselesidir. İşgal güçleri varlığını sürdükçe Kıbrıs sorunu için çözüm olamaz. Bu, çözüm olmaz, bizleri 1974’e götürenlerin tekrarı olur. Gitmeleri gerekiyor."

Sputnik

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.