1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KILIÇ, LEFKOŞA VE GAZİMAĞUSA’DA GENÇLİK MERKEZLERİ YAPILACAĞINI AÇIKLADI
KILIÇ, LEFKOŞA VE GAZİMAĞUSA’DA GENÇLİK MERKEZLERİ YAPILACAĞINI AÇIKLADI

KILIÇ, LEFKOŞA VE GAZİMAĞUSA’DA GENÇLİK MERKEZLERİ YAPILACAĞINI AÇIKLADI

KILIÇ: “GENÇLERİN İHTİYAÇLARINA FAZLASIYLA CEVAP VEREBİLECEK KAPASİTEDE”

A+A-

Resmi temaslarda bulunmak için dün gece KKTC’ye gelen Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Lefkoşa ve Gazimağusa’da yapılması öngörülen, spor tesisleri, kültür ve sanatsal faaliyetlere uygun mekânlar içeren Gençlik Merkezleri hakkında bilgi verdi.

Kılıç, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan ile birlikte, Gençlik Merkezi yapılması öngörülen yerlerden biri olan Lefkoşa Domuzcular Burnu mevkiinde incelemelerde bulundu.

Ziyarette TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve Milli, Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri de hazır bulundu.

Yapılacak olan Gençlik Merkezlerinde basket/voleybol, tenis sahaları, nizami basketbol ve voleybol sahaları ölçülerine sahip spor salonu ve farklı faaliyetlerin yapılabileceği geleneksel Türk mimarisinde binalar içeriyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bölgede basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Gençlik Merkezi’nin Türkiye’de 1 milyon nüfuslu illerde kadar yapılan Gençlik Merkezleri boyutunda olacağını, dolayısıyla merkezlerin Lefkoşa ve Gazimağusa’daki tüm gençlerin sanatsal, kültürel ve sportif ihtiyaçlara cevap verebilecek kapasitede olacağını vurguladı.

Kılıç, tesislerin “gençlerin ihtiyaçlarına fazlasıyla cevap verebilecek kapasitede” olacağını söyledi.

20 TEMMUZ VE ZAFER STATLARINA TARTAN PİST

Suat Kılıç, ayrıca Girne 20 Temmuz Stadı ile Güzelyurt Zafer Stadı’ndaki koşu pistlerinin tartan yapılacağını da açıkladı.

KKTC’nin ve ülkeye yüksek öğrenim için Türkiye ve üçüncü ülkelerden gelen gençlere hizmet edecek projelere devam edeceklerini kaydeden Suat Kılıç, “Finansman ihtiyacını beraberinde getiren projeler bunlar. Türkiye hükümetinin bizim arkamızda sağlam durması sayesinde biz bu işleri yapabiliyoruz” dedi.

Suat Kılıç, “Bildiğiniz gibi Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’ın gözünde Türkiye Cumhuriyeti ne ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de odur. Anadolu’da yaşayanlar ne ise yavruvatanda yaşayanlar da odur. Türkiye’deki gençlerimize hangi hassasiyetle yaklaşıyorsa adadaki genç kardeşlerimize aynı hassasiyetlerle yaklaşıyor. TC hükümeti adına Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın bu gençlik ve spor vizyonunu KKTC gençleri ile buluşturmayı bu projeler sayesinde gerçekleştirmeye gayret ediyoruz” dedi.

Söz konusu tesislerde, gençlere okul saatleri dışında, anne ve babaların veremediği eğitimin verileceğini vurgulayan Kılıç, tesislerin TC’nin katkıları ile yapılacağını ancak tesislerde gençlere hizmetin Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verileceğini kaydetti.

Kılıç, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliğinin, TC ile KKTC arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde sürdürüldüğünü belirtti.

Gençlik Merkezlerinin tamamlanma tarihiyle ilgili olarak Kılıç, “Ne kadar hızlı başlanabilirse o kadar erken bitirmeyi hedefliyoruz. Parası hazır bu projelerin. Ama adadaki yerel yönetimlerden destek görmemiz lazım. Arsa bulmak için belediyelerin birbiriyle yarışması lazım ki bir an önce ihaleye çıkabilelim” dedi.

Kılıç, “Uygun bir arazi belirlenemez, TC Büyükelçiliğine arazi konusunda bilgi verilmezse gecikmeler yaşanabilir” dedi.

 

Kaynak: TAK

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.