1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KOCAİSMAİL, CUMHURİYET MECLİSİ’NE YÜRÜDÜ
KOCAİSMAİL, CUMHURİYET MECLİSİ’NE YÜRÜDÜ

KOCAİSMAİL, CUMHURİYET MECLİSİ’NE YÜRÜDÜ

Tek başına Cumhuriyet Meclisi’ne yürüdü;

A+A-

 

“ULUSAL KANSER POLİTİKASI OLUŞTURULMALI”

“ULUSAL KANSER POLİTİKASI OLMADIĞINDAN ARTAN KANSER VAKALARININ NEDENİNİN BİLİNEMİYOR…. İSTATİSTİKİ BİLGİ HAZIRLANAMIYOR”

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, bugün “yıllardır mücadelesini verdiği; ülkede ulusal kanser politikasının oluşturulması ve bu konuda Kanser Savaş Dairesi, Halk Sağlığı Kurumu ya da benzeri ciddi bir otoritenin kurulması” için tek başına Cumhuriyet Meclisi’ne yürüdü.

“Bizler ve Gelecek Nesiller İçin Buradayım”, “İvedilikle Ulusal Kanser Politikası İstiyoruz” sloganlı pankartlar taşıyan Kocaismail, dernek binasından başlayan yürüyüşünü, Cumhuriyet Meclisi önünde sonlandırdı. Yol boyunca halkın, Kocaismail’e destek verdiği görüldü.

Kocaismail’in, Meclis önünde yaptığı basın açıklaması sırasında duygusal anlar da yaşandı. Derneğin kurulduğu günden bu yana yaklaşık 23 yıldan beri ulusal kanser politikası için mücadele verdiklerini söyleyen Kocaismail, bu mücadelenin başarıya ulaşamamasından duyduğu üzüntüyü gözyaşları içinde dile getirdi.

Kocaismail, ulusal kanser politikası olmadığından her geçen gün artan kanser vakalarının nedeninin bilinemediğini, istatistiki bilgilerin hazırlanamadığını vurguladı.

Ulusal kanser politikasının oluşması talebine yönelik olarak, Meclis Başkanı, yardımcısı, Başbakan, milletvekilleri ve bakanlara ulaştırılan yazılara verilen cevaplarda tümünün destek bildirdiğine işaret eden Kocaismail, “Bugün ise dernek olarak, bu süreci çabuklaştırmak niyetindeyiz. Eylemin amacı süreci hızlandırmak hareket katmak” dedi.

Kocaismail, bazı bakanlar ve Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisinden gelen öneriler doğrultusunda proje hazırlanarak, önerge haline getirileceğini ve kadük olan yasanın iyileştirmelerle birlikte, Meclis’e sunulması için mücadele edeceklerini kaydetti.

Ulusal kanser politikası konusunda 4 Ocak Pazartesi güne kadar bir hareketlenme olmazsa, Meclis önünden yeniden eylem yapacaklarını söyleyen Kocaismail, tüm halkı bu eyleme katılmaya çağırdı.

Kocaismail, “Bu hepimizin davası. Bu konuda tüm kesimlerin görüş birliği var. Bir kıvılcım bekleniyor. Biz bu süreci hızlandıralım, hareketlendirelim” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.