1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KÜÇÜK HÜKÜMETİ İSTİFA ETTİ!
KÜÇÜK HÜKÜMETİ İSTİFA ETTİ!

KÜÇÜK HÜKÜMETİ İSTİFA ETTİ!

KÜÇÜK: “CUMHURBAŞKANI’NIN ANAYASA ÇERÇEVESİNDE YASALARA BAĞLI KALARAK, TARAFSIZLIĞINI YİTİRMEDEN, SÜRECİ İYİ DEĞERLENDİRMESİNİ BEKLİYORUZ”

A+A-

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na hükümetin istifasını sundu.

Cumhurbaşkanlığı’nda basına kapalı olarak, yaklaşık 20 dakika süren görüşmenin ardından, UBP Genel Başkanı Küçük, basına açıklamalarda bulundu.

Küçük, hükümetin istifasını, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na sunduğunu ve Cumhurbaşkanı’nın istifayı kabul ettiğini belirterek, süreçte Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Anayasa çerçevesinde, yasalara bağlı kalarak, tarafsızlığını yitirmeden süreci iyi değerlendirmesini beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, yeni görevlendirme yapılana kadar göreve devam etmesini istediğini belirten Küçük, “Bu da doğaldır” dedi.

“CUMHURBAŞKANI YENİ GÖREVLENDİRME YAPANA KADAR GÖREVE DEVAM ETMEMİZİ İSTEDİ”

17 MAYIS 2010’DA İŞBAŞINA GELEN İRSEN KÜÇÜK HÜKÜMETİ, KIBRIS TÜRK HALKININ DEVLET ÇATISI ALTINDAKİ 23, KKTC DÖNEMİNİN DE 17’NCİ HÜKÜMETİYDİ

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Eroğlu’na sunduğunu ve Cumhurbaşkanı’nın kabul ettiğini belirterek, “Beklentimiz Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Anayasa çerçevesinde, yasalara bağlı kalarak, tarafsızlığını yitirmeden kararlar vermesidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na hükümetin istifasını sunmasının ardından Cumhurbaşkanlığı kapısında basına açıklamalarda bulunan İrsen Küçük, “Cumhurbaşkanı’nın bundan sonra atacağı adımları ve alacağı kararları adım adım izleyeceğiz. Sonuçlarını da halkımızla paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Küçük, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, yeni görevlendirme yapılana kadar hükümetteki görevlerine devam etmelerini istediğini de ifade etti.

KÜÇÜK

UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük, ülkedeki siyasal bir süreç yaşanmakta olduğunu hatırlatarak, kısa bir süre önce UBP’de 8 milletvekilinin muhalefetle işbirliği yaparak kendi kurdukları hükümeti düşürmek için güvensizlik önergesine imza attıklarını anımsattı.

UBP yetkili organların, Genel Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi’nin toplanarak 8 milletvekilinin girişimlerini incelediğini “ÜBP tüzüğü ile teamüllere aykırı” ve  “UBP’ye gerçekten ihanet olduğu” kararıyla ihraçları için Disiplin Kurulu’na sevk ettiğini anlatan Küçük, “Tüzüğe göre basın önünde işlenen bir suçun savunması için bir haftalık süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Disiplin kovuşturmalarında bir hafta ile 15 gün süre verilmektedir. Bu arkadaşlarımıza 7 gün süre verildi” dedi.

Söz konusu 8 milletvekilinin savunmalarını vermeden istifa ettiklerini ve parlamentoda 2 milletvekili ile temsil edilen DP’ye katıldıklarına işaret eden Küçük, dün akşam da DP’nin kurultayını yaparak ismini değiştirdiğini ifade etti.

2009 İRADESİ

Bu süre içerisinde 2009 meclis iradesinde büyük değişiklik olduğunu belirten Küçük, 2009’da bugünkü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun başbakanlığı döneminde parlamentoda 26 milletvekili ile görev yapan IBP’de ilk olarak Tahsin Ertuğruloğlu’nun ayrıldığını ve milletvekili sayısının 25’e düştüğünü, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından da UBP’nin azınlık olduğunu ve 24 milletvekili ile görevini sürdürdüğünü anlattı.

Mayıs 2010’da hükümeti kurma görevini aldığında UBP’nin 24 milletvekili ile azınlık durumunda olduğuna işaret eden Küçük, o dönemden itibaren partilerde sayısal değişiklikler olduğunu  ve UBP’nin 26’ya daha sonra 27 ve son olarak da 30’a ulaştığını ifade etti.

8 MİLLETVEKİLİNİN AYRILMASI VE ERKEN SEÇİM TARİHİ

“8 milletvekili bizden ayrılıp da DP çatısı altına girince çok değişiklik oldu. Halkın iradesi temsiliyeti belki siyasal olarak aritmetik olarak orada duruyor ama siyasi bakımdan bu irade ortadan kalktı” diyen Küçük, bu iradenin yeniden tecellisi için UBP’nin 22 milletvekili ile parlamentoya Anayasa ve yasaları inceleyerek erken seçim önerisi olarak 21 Temmuz’u sunduklarını belirtti.

60 gün yasakları da dikkate alarak sundukları bu tarihin komitede grubu buluna CTP-BG ve UBP’nin oybirliği ile erken seçim tarihi olarak 28 Temmuz’un belirlendiğini ve bunun parlamentoda onaylanarak sürecin başlatıldığını anımsatan  Küçük, “ Seçim yasakları da başladı” dedi.

“İSTİFAYI SUNDUM…BEKLENTİMİZ….”

UBP’ye güvensizlik önergesi ile de yeni dönemin ortaya çıktığını belirten Küçük, “Biz de bugün Anayasal görevimizi yerine getirdik. Az önce cumhurbaşkanına hükümetin istifasını sundum” ifadelerini kullandı.

Bundan sonraki sürecin cumhurbaşkanına ait olduğunu ifade eden Küçük şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı’ndan beklentimiz Anayasa çerçevesinde yasalara bağlı kalarak tarafsızlığını yitirmeden kararlar vermesidir. Bu süreci de halkın hükümetsiz kalmaması ve işlerinin yürüyebilmesi için iyi değerlendirip anayasal çerçeveden çıkmaması gerekir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bundan sonra atacağı adımları ve alacağı kararları adım adım izleyeceğiz. Sonuçlarını da halkımızla paylaşacağız.”

“HÜKÜMETTE GÖREVE DEVAMINIZI İSTEDİ”

Soru üzerine Cumhurbaşkanı’nın bundan sonraki tavrıyla ilgili kendileri ile bir şey paylaşmadığını belirten Küçük, cumhurbaşkanının istifalarını kabul ettiğini ancak yeni görevlendirme yapılıncaya kadar hükümette görevlerine devam etmelerini istediğini ve bunun da doğal olduğunu ifade etti.

KÜÇÜK HÜKÜMETİ

17 Mayıs 2010’da işbaşına gelen İrsen Küçük hükümeti, yaklaşık 3 yıllık bir icraat döneminin ardından dün güvensizlik önergesiyle düşürülmüştü.

Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki hükümette bazı bakanlar, 6 Nisan 2011 ve 10 Eylül 2012 tarihlerindeki değişikliklerle görevden alınmıştı. Son dönemde bazı  milletvekillerinin katılımı ile Cumhuriyet Meclisi’nde 30 rakamına ulaşan UBP’ de 8 milletvekilinin istifası ile milletvekili sayısı 22 rakamına gerilemişti.

Küçük hükümeti, Kıbrıs Türk halkının devlet çatısı altındaki 23, KKTC döneminin de 17’nci hükümetiydi.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.