1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Mahmut Tuncer'e 5 yıl hapis!
Mahmut Tuncer'e 5 yıl hapis!

Mahmut Tuncer'e 5 yıl hapis!

Mahmut Tuncer'e 5 yıl hapis!

A+A-

İzmir'de yaşayan bir müzisyenin, eserinin melodisini rızası olmaksızın kendi eserinde kullandığı ve dağıtımını yaptığı iddiasıyla şikayetçi olduğu şarkıcı Mahmut Tuncer ve çalıştığı plak yetkilisi hakkında "Manevi veya mali haklara tecavüz" suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sinai Haklar Soruşturma Bürosu  savcısı Ali Osman Kaynak'ın, müşteki Bilgin Çetin'in eserinin izinsiz  kullanıldığına yönelik yaptığı şikayet üzerine Mahmut Tuncer ve çalıştığı Özdemir  Plak yetkilisi Mustafa Özdemir hakkında başlattığı soruşturma tamamlandı.

Cumhuriyet savcısının Mahmut Tuncer ve Mustafa Özdemir hakkında  "Manevi veya mali haklara tecavüz" suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle  hazırladığı iddianame, İzmir Fikri ve Sinai Haklar Ceza Mahkemesince kabul  edildi.

İddianamede, müşteki Bilgin Çetin'in "Cincon" isimli eserini Bornova  1. Noterliğine tescil ettirmek suretiyle eser sahibi olduğu, eserini çeşitli  sosyal medya mecralarında umuma arz ettiği, şüpheli Mahmut Tuncer'in "Ankara"  isimli eserinde müştekinin rızası olmadan eseri kullandığı ve eser sahibi olarak  müştekinin ismini göstermediği, plak yetkilisinin de bu eserin dağıtımını  gerçekleştirerek mali ve manevi haklara tecavüzde bulunulduğu belirtildi.

Şüphelilere ihtarda bulunulduğu ancak uyarıların kayda alınmadığına  dikkati çekilen iddianamede ifadelerine yer verilen şarkıcı Mahmut Tuncer, 1980  yılından beri Türk Halk Müziği sanatçısı olduğunu belirterek parçanın sözünü  kendisinin yazdığını, müziğin belli bir bölümünü kendisi yaparken bir bölümünü de  bazı müziklerden esinlenerek 2005 yılında yaptığını kaydetti.

Tuncer, suçlamayı kabul etmeyerek karşı tarafla uzlaşmak istemediğini  ifade etti.

Özdemir Plak yetkilisi Mustafa Özdemir de Mahmut Tuncer'in şarkının  kendisine ait olduğuna dair ıslak imzalı muvafakat alıp albüm yaptıklarını, MESAM  ve MSG isimli Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı kuruluşlardan teyit aldıklarını,  işlemlerin yasal olduğunu savunarak suçlamayı reddetti. 

İddianamede yer alan bilirkişi raporuna göre karşılaştırması yapılan  iki eserin de ölçü yapısının 4/4'lük olduğu ve 8 ölçüden oluştuğu ifade edildi.

İddianame, şöyle:

"Bilirkişi raporunda, Mahmut Tuncer'e ait olarak geçen 'Ankara' isimli  eserin melodisinin 'Cincon' eserinde kullanılan melodiyle aynı olduğu, 'Cincon'  ve 'Ankara' eserlerinin tonları ve sözlerinin farklı olduğu, icrada ise  altyapısal farklılıklar bulunduğu ancak bu farklılıkların eserin özünü değiştiren  hususlar olmadığı, her iki eserde de eseri oluşturan melodinin aynı olduğu, her  iki eserin de eser niteliğinde olduğu, müştekiye ait 'Cincon' isimli eserin  şikayete konu eser 'Ankara'da kullanıldığı, izinsiz kullanımdan doğan mali ve  manevi hakların ihlal edildiği belirtildi."

Melodi ve ölçü yapılarının kopyalanmış iddiası

Cumhuriyet savcısı, şüphelilerin müştekiye ait Cincon isimli müzik  eserinin melodi ve ölçü yapılarını kopyalayarak izinsiz Ankara isimli müzik  eserinde kullandıklarını, Ankara isimli eserin bestecisi, söz yazarı ve  yorumcusunun şüpheli Mahmut Tuncer olduğu, bu eserin bulunduğu albümün yapımcısı  olan şirketin yetkilisinin şüpheli Mustafa Özdemir olduğuna kanaat getirerek  şüphelilerin "manevi ve mali haklarına tecavüz" suçlamasıyla 5 yıla kadar hapis  cezasıyla cezalandırılmalarını talep etti.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.