1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MAMALI: “MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILMALI”
MAMALI: “MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILMALI”

MAMALI: “MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILMALI”

Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı ve Lefkoşa Bağımsız Milletvekili Adayı Barış Mamalı...

A+A-

Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı ve Lefkoşa Bağımsız Milletvekili Adayı Barış Mamalı, İngiltere, ABD, Avustralya, İrlanda, Kanada ve Hollanda gibi ülkelerde cezai açıdan milletvekillerinin hiçbir dokunulmazlığı olmadığını, diğer birçok demokratik ülkede ise kapsamın çok dar tutulduğunu belirterek, “Bu gibi gereksiz ayrıcalıkların uygar batı demokrasilerinde yeri yoktur ve KKTC’de de kaldırılması, ya da en azından kapsamının daraltılması gerekmektedir” dedi.

Mamalı açıklamasında, milletvekili dokunulmazlığının,  parlâmento üyeleri hakkında  suç işledikleri durumda, parlâmentonun izni olmadan, gözaltına alma, tutuklama gibi bazı cezai takibat işlemlerinde bulunulamayacağı anlamına gelmekte olduğunu kaydederek,  dokunulmazlığın ceza kanunları karşısında vatandaşların eşitliği ilkesinin bir istisnası niteliğinde olduğunu savundu.

KKTC’de milletvekili dokunulmazlığının kapsamının çok geniş tutulduğunu ileri süren  Mamalı şöyle devam etti:

“Milletvekili  seçimden önce veya sonra islediği ileri sürülen suçlar için, bazı istisnalar dışında, Meclisin kararı olmadıkça, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Bu kadar kapsamlı milletvekili dokunulmazlığı olması yanında mevzuatımızda bir de, "Milletvekillerini Tanıtıcı Belge ve İşaretler Yönetmeliği" bulunmaktadır. Bu yönetmeliğe göre, milletvekillerinin özel araçlarını kullananlar için zımnî bir dokunulmazlık sağlanmaktadır.

Milletvekiline, iki aracının plakalarına milletvekili aracı olduğunu gösteren ve Meclis tarafından verilen özel birer işareti takma hakkı tanınmaktadır. Bu suretle milletvekilinin arabalarını kullanan diğer şahıslara da, hukuken değilse bile pratikte, bir nevi dokunulmazlık sağlanmakta ve polis, böyle bir işaret taşıyan arabalar ve sürücüleri hakkında denetleme görevini yerine getirememektedir.”

 

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.