1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. OTEM TADİLATI TAMAMLANMAK ÜZERE
OTEM TADİLATI TAMAMLANMAK ÜZERE

OTEM TADİLATI TAMAMLANMAK ÜZERE

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, turizm sektörünün kalifiye ihtiyacını karşılanmasına hizmet edecek Otelcilik Turizm ve Eğitim Merkezi’nin (OTEM) kısa zamanda hizmete geçeceğini açıkladı.

A+A-

TURİZM BAKANI HARMANCI, OTEM’İN KALİFİYE ELEMAN İHTİYACININ KARŞILANMASINI SAĞLAYACAĞINI SÖYLEDİTurizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, turizm sektörünün kalifiye ihtiyacını karşılanmasına hizmet edecek Otelcilik Turizm ve Eğitim Merkezi’nin  (OTEM) kısa zamanda hizmete geçeceğini açıkladı.

Mehmet Harmancı, Bakanlık basın bürosu aracılığı ile yaptığı açıklamada, turizme önemli katkı sağlayacak OTEM’in geçmişte hedefinden saptırılarak “istihdam yuvasına” dönüştürüldüğünü, OTEM’in fonksiyonlaştırılmasının en önemli bir adım olacağını söyledi.

Projenin son aşamasına gelindiğini belirten Harmancı, eğitimlerde kullanılacak ekipman ve tefriş elemanlarının tedariki ile ilgili bütçenin saptanmasının ardından TC Yardım Heyeti’nden blokeyi talep ederek ihale yöntemiyle ihtiyaçları tedarik edeceklerini dile getirdi.

Turizm sektöründe en büyük şikayetin ara eleman eksikliği olduğunu, birçok otel ve işletmenin bu açığı yurt dışından eleman getirerek giderdiğini kaydeden Harmancı, OTEM’in açılmasıyla kalifiye eleman ihtiyacının da giderileceğini ifade etti.

Harmancı, OTEM’in işsizlik sorununa büyük oranda çözüm getireceğini söyledi.

“ÜNİVERSİTELER YÖNETİME KATKI KOYMAK İSTİYOR”

Ülkedeki 5 üniversite yetkilisi ile bir araya gelerek OTEM konusunda görüş alış-verişinde bulunduğunu ifade eden Harmancı, Bakanlığın üniversite temsilcileri ile birlikte Merkez’in öncelikle modüler anlamda mesleki eğitim ile eğitmenlere yönelik eğitim vermesi gerektiği konusunda hem fikir olduğunu vurguladı.

Üniversitelerin OTEM yönetimine katkı koymak istediğini de söyleyen Harmancı, eğitim koordinasyonunun sağlanması açısından üniversiteler ile işbirliği yapacaklarını aktardı.

Yönetim modeline ilişkin sektör temsilcileri ile birlikte değerlendirme yapmak istediklerini de söyleyen Harmancı, Kıbrıs Türk Otel İşletmecileri Birliği ile görüştüklerini, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile de görüşmek istediklerini ifade etti.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.