1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. POLİÇELER (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
POLİÇELER (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

POLİÇELER (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Meclis Genel Kurulu, çek kullanımının kolaylaştırılması ve günümüz koşullarına ve AB’ye uygun olarak çek yasağına girenlerin ceza davası kapsamı dışında, hukuk davası kapsamında değerlendirilmesini içeren Poliçeler Yasa Önerisi’ni oybirliğiyle kabul etti.

A+A-

TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, Poliçeler (Değişiklik) Yasa Önerisi’yle ilgili konuşmasının başında hükümet icraatları ve son gelişmelerle ilgili yorumlar yaptı.

Emiroğluları, UBP’nin geçmiş dönemlere dair yolsuzlukları ortaya çıkarma iddiasıyla Başbakanlık Denetleme Kurulu kurduğunu ancak bir şey yapmadığını, TDP’nin seçimden korkmadığını, hodri meydan dediğini kaydetti.

Emiroğluları, vatandaşların yaşadığı sıkıntıların aşılması için bu yasanın tek başına yeterli olmadığını, meclis gündemindeki diğer yasaların da geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, Poliçeler Yasa Önerisi’nin komiteden oybirliğiyle geçen ve tüm partilerin hemfikir olduğunu anlattı. Emiroğluları, yasaya emek veren milletvekillerinin, belli riskleri göze alarak hareket ettiğini, yasa yürürlüğe girince ekonominin daha iyiye gideceğine inandıklarını söyledi. 

Daha sonra Poliçeler (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin madde madde görüşülmesine geçildi.

Bu sırada söz alan Komite Başkanı, UBP Milletvekili Hasan Taçoy, 31 Mart 2013’ten itibaren faaliyetleri sona eren ETİ’nin çek yasağına girmesinin 3 yıl muaf tutulmasını içeren bir ek madde önerdi.

Öneriyle ilgili söz alan CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, hükümetin Ercan’ı özelleştirirken ETİ’yi ne duruma düşüreceğini düşünmediğini ve iflas ettirdiğini; aslında ilgili bakanların çek yasağına alınması gerektiğini savundu.

Daha sonra ek madde oybirliğiyle dikkat alındı.

Oylamada 40 kabul oyuyla yasa önerisi kabul edildi. 9 milletvekili oylamaya katılmadı.

Meclis bugünkü çalışmalarını böylece tamamladı. Bir sonraki birleşim Perşembe günü yapılacak.

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.