1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SHELL AFRODİT’TE
SHELL AFRODİT’TE

SHELL AFRODİT’TE

Shell Afrodit’te

A+A-


Shell Afrodit’te

İngiliz BG şirketi, Afrodit yatağının yüzde 35 hissesini ele geçirdi

Rum Yönetimi’nin tek yanlı olarak ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge”deki (MEB) 12 numaralı parsel ve buradaki “Afrodit” yatağının ruhsat sahibi olan Amerikan Noble Energy şirketinin, buradaki yüzde 70 hissesinin yüzde 35’ini İngiliz British Gas (BG Group) şirketine devretme kararına varması, bugünkü Rum gazetelerine manşet oldu.Rum basını BG hisselerinin çok yakında Shell’e geçeceğini yazdı.

Politis gazetesi, “Bütün Enerji Devleri Kıbrıs MEB’inde… Mısır’a Doğal Gaz Satışı ve Petrol Aramaları Yakın” başlıklarıyla manşetten yayımladığı haberinde, Noble Energy şirketi ile İngiliz British Gas (BG) şirketinin, 12’inci parsel ve Afrodit yatağındaki kullanım haklarına eşit katılım (yüzde 35) konusunda anlaşmaya varmaları konusuna geniş yer ayırdı.

   Gazete, Noble Energy ile İngiliz BG şirketi arasında varılan büyük öneme sahip anlaşmanın, Afrodit yatağında tespit edilen doğal gaz yataklarının ve aynı zamanda Rum MEB’inin tamamında tespit edilmesi beklenen yatakların değerlendirilmesi konusunda yeni bir dinamik meydana getirdiğini yazdı.

İki taraf arasında altı ay süren müzakerelerin ardından, iki şirketin, 12’inci parsel ve Afrodit yatağındaki kullanım haklarına eşit katılım (yüzde 35) konusunda mutabakata vardıklarını yazan gazete, Noble’ın 12’inci parseldeki yönetici rolünü muhafaza ettiğini, BG’nin ise Afrodit yatağındaki rezervlerin potansiyel alıcısı olarak ortaya çıktığını, çünkü İngiliz şirketin dünyadaki en büyük doğal gaz dağıtıcılarından olduğuna işaret etti.

Haberde, Afrodit yatağındaki hakların yüzde 35’inin satışının, 165 milyon dolar karşılığında gerçekleştiği de belirtildi.

Gazete haberini iç sayfadan ise “BG ile Shell Afrodit’te- Noble ile İngiliz Şirket Arasında Büyük Öneme Sahip Anlaşma- Enerji Planlamalarına İvme- MEB’deki Egemenlik Haklarının Güçlenmesi- Yatağın Değerlendirilmesine İlişkin Ekonomik Rahatlama- Mısır’a Doğal Gaz Satışı Çok Yakın” başlıklarıyla yayımladı.

Lakkotripis: Çok önemlibir gelişme

Gazeteye göre, dün konu hakkında açıklama yapan Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Noble Energy şirketinin, 12’inci parselde sahip olduğu hakların bir bölümünü İngiliz BG şirketine devretmek için hali hazırda Rum Yönetimi’ne başvuruda bulunduğunu söyledi.

Anlaşmanın onaylanması ve kabul edilmesinin artık Rum Bakanlar Kurulu’na kaldığını yazan gazete, böyle bir anlaşmanın Hükümet tarafından “sevinç verici bir olay” ve “ülkenin enerji planlaması açısından da büyük bir başarı olarak” kabul edilmesinin kesin olarak addedildiğini belirtti.

Gazete, Lakkotripis’in, Noble Energy ile BG şirketi arasındaki müzakerelerin olumlu bir şekilde sonuçlanmasına doğrudan katıldığını ve Rum bakanın bütün gelişmelerden tam anlamıyla ve sürekli haberdar olduğunu da ifade etti.

Gazete, Afrodit yatağındaki 3’üncü oyuncunun ise İsrailli Delek şirketi olduğunu anımsattı.
Bunun çok önemli bir gelişmeden ibaret olduğunu söyleyen Lakkotripis, bu durumun, gerek teknik, gerek de ticari-ekonomik açıdan büyük faaliyet alanına sahip bir şirketin Rum MEB’i ile bunun perspektiflerine duyduğu güvene işaret ettiğini dile getirdi.

Gazeteye göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu’da açıklamasında, bunu ülkenin enerji planlaması açısından çok olumlu bir gelişme olarak nitelendirdi ve hem Hükümeti hem de Lakkotripis’i bu gelişmeden ötürü kutladı.

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.