1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “SOSYAL DEMOKRASİYİ İKTİDARA TAŞIYACAĞIZ”
“SOSYAL DEMOKRASİYİ İKTİDARA TAŞIYACAĞIZ”

“SOSYAL DEMOKRASİYİ İKTİDARA TAŞIYACAĞIZ”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, evrensel sosyal demokrasi ilkelerini temel alan yaşam biçimine inanıp, bu amaçlar doğrultusunda hareket eden TDP’nin, sosyal demokrasiyi, demokratik sol felsefeyi iktidara taşıma kararlılığında

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, evrensel sosyal demokrasi ilkelerini temel alan yaşam biçimine inanıp, bu amaçlar doğrultusunda hareket eden TDP’nin, sosyal demokrasiyi, demokratik sol felsefeyi iktidara taşıma kararlılığında olduğunu belirtti.

Özyiğit, ülkede, temel insan haklarının, eşitlik ve adaletin hakim kılındığı, sivilleşme ve demokratikleşmenin gerçek anlamda hayat bulduğu, partizanlık ve adam kayırmacılığın olmadığı, hiçbir alanda ötekileştirme ve ayrımcılığın yapılmadığı, yapanın yanına kar kalmayacak bir düzen kurmak gerektiğini kaydetti. Özyiğit, “TDP olarak bu uğurda kararlılıkla mücadele edeceğiz. Halkla birlikte bunu başaracağız” ifadesini kullandı. 

TDP’den yapılan yazılı açıklamaya göre partinin Güzelyurt İlçesi 5. Olağan Kongresi gerçekleştirildi.

Divanın oluşturulması, saygı duruşu, yurt dışında bulunan Genel Sekreter Suphi Hüdaoğlu’nun mesajının okunması ve Genel Başkan Özyiğit’in konuşması ile başlayan kongrede, faaliyet ve mali rapor oybirliği ile onaylandı. Kongre, seçimler, dilek ve temenniler ile sona erdi. 

TDP Güzelyurt İlçe Başkanlığına yapılan seçim sonucunda Kamil Gilanlıoğulları seçilirken,  İlçe Yönetim Kurulu, Cem Kızılgök, Şerife Karadağlı, Cavit Sekmen, Gülnür Özsaygın, Cemal Darbaz, Ali Üncü, Adnan İşbilir, Özkan Tıknaz ve Eşmen Hoşkara’dan oluşyor.

ÖZYİĞİT: “VERİLEN MÜCADELE BAŞARILI OLDU”

TDP Genel Başkanı Özyiğit konuşmasına, son 2 yılda ilçe başkanı olarak görev yapan Yılmaz Siham ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek başladı.

İki yıl önce genel seçimlerin ardından yapılan Güzelyurt İlçe Kongresi’nin “oldukça moralsiz bir ortamda yapıldığını” anımsatan Özyiğit, “Eğer iki yıllık sürenin sonunda bu salona sığmıyorsak, bu verilen mücadelenin başarılı olduğunun göstergesidir. Emeği geçen, mücadele veren herkesi kutluyorum” ifadesini kullandı.

Son yerel seçimlerde Güzelyurt İlçesi’ndeki belediye meclis üyesi sayılarını artırdıklarını, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Mustafa Akıncı’nın Güzelyurt İlçesi’nde ilk sırada çıkmasına büyük katkı sağladıklarını anımsatan Özyiğit,  birlik içinde, omuz omuza verip birlikte hareket edilmesi halinde, ilk genel seçimlerde de halkın iktidarını yaratacak sonuçlara ulaşılacağını söyledi.

Halkın desteği ile yollarına emin ve sağlam adımlarla devem ettiklerini, son iki seçimin de bunun göstergesi olduğunu belirten Özyiğit, ilk seçimlerle birlikte Güzelyurt İlçesi’nden meclise temsilci göndereceklerine inanç belirtti.

“HÜKÜMET TOPLUMDAN KOPUK”

Konuşmasında son siyasi gelişmelere de değinen Özyiğit, CTP-UBP hükümetinin de tıpkı geçmiş CTP-DP hükümeti gibi “toplum yararına icraat yapmadığını, hükümet programında takvimlendirilen vaatleri yerine getiremediğini” savundu. 

Özellikle üretimin can damarı olan Güzelyurt-Lefke bölgesine ilgisiz davranıldığını belirten Özyiğit, “Toplumdan kopuk hükümet ortaklarından birinin kurultay, diğerinin de bakan değişimleriyle uğraşmaktan toplumun sorunlarıyla ilgilenmeye vakit bulmadığını” ileri sürdü.

Ülkede eğitimden sağlığa, ekonomiden turizme kadar hiçbir sektörde işlerin yolunda gitmediğini iddia eden Özyiğit, “Ülkede baştan aşağı yenilenme şart. Doğruları söyleyen, dün başka bugün başka konuşmayan, ilkeli tutarlı politikalar izleyen siyasi yapılara ihtiyaç vardır. Bu noktada görüş ve düşünceleri her geçen gün geniş kitleler tarafından onay bulan sosyal demokrasiyi savunan TDP, toplumla birlikte bu yolu yürüyecek ve ülkedeki değişimde ba rol oynayacaktır” ifadelerini kullandı. 

“AKINCI’YA GÜVENİYORUZ”

Kıbrıs konusuna da değinen Özyiğit, Mustafa Akıncı’nın seçilmesiyle birlikte başlayan müzakerelerin olumlu bir havada ilerlediğini, Kasım ayıyla birlikte liderlerin yoğunlaştırılmış müzakerelerde esaslı konuları derinlemesine görüşmeye başladıklarını belirtti.

Özyiğit, “Arzumuz ve beklentimiz sürecin olumlu ilerlemesi ve her iki tarafın da içselleştirebileceği bir çözüm zeminin ortaya çıkmasıdır” dedi. 

Çözümün 11 Şubat ortak metinde belirtildiği gibi, iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözüm temelinde olacağını vurgulayan Özyiğit, “Akıncı toplumun kabul etmeyeceği bir çözümün altına asla imza atmaz. Bu konuda Akıncı ve ekibine güveniyoruz. Çözüme yönelik desteğimiz da kararlılıkla sürecektir” ifadesini kullandı.

GİLANLIOĞULLARI: “TOPLUMU İLERİ GÖTÜRMEK ADINA ÇALIŞACAĞIZ”

TDP Güzelyurt İlçe Başkanlığı’na getirilen Kamil Gilanlıoğulları da kendisini bu göreve layık gören herkese teşekkür ederek, yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla birlikte, özelde partiyi, genelde ise toplumu ileri götürmek adına çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.