1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SUÇLAMALARI REDDETTİLER
SUÇLAMALARI REDDETTİLER

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

Sanıklar aleyhlerinde getirilen hiçbir suçlamayı kabul etmedi.

A+A-

“Yasadışı kürtaj” davasının sanıklarından 3’ü Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Adam öldürme” dâhil toplam 20 davadan itham edilirken, diğer 3 sanık adam öldürme haricindeki davalardan itham edildi.

Devrim DEMİR 

Kamuoyunun yakından takip ettiği  “Yasadışı kürtaj” davası bugün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlıyor. Geçtiğimiz oturumda Başsavcılık, davaları tek bir dosya altında görüşülmesi talebinde bulunmuş avukatlar ise bu talebe itiraz etmişti.

Tutuklu yargılanan Doktor Fahri Karagözlü, Doktor Rasiha Serdaroğlu, Doktor Mehmet Ali Tunçbilek, Doktor Verda Özkent Tunçbilek, ebe Ayşegül İşbilen ve emekli hemşire Taner Okburan dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin huzuruna çıkarıldı. Yargıç Murat Soytaç ve Seren Bensen’in üye olarak yer aldığı heyete yalnızca bu dava için Girne Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol başkanlık ediyor.

İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener hazır bulunduğu davada, Mehmet Ali Tunçbilek’i Avukat Serhan Çınar, Verda Tunçbilek’i, Avukat Mustafa Şener, Ayşegül İşbilen ile Taner Okburan’ı Avukat Emre Kadri, Fahri Karagözlü’yü Avukat Güneş Menteş ve Rasiha Serdaroğlu’nu Avukat Tahir Seroydaş ile Avukat Ömer Başay temsil etti.

Davaya ilişkin oturumda heyet başkanı Fatma Şenol, dün Başsavcılığın talebine ilişkin kararını açıkladı.

Sanıklar tek dosya altında yargılanacaklar

Girne Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol, Başsavcılığın ve avukatların talebine vurgu yaptı. Şenol, savcılığın eklemek istediği davaların var olan benzer davalarla aynı davalar olduğunu kaydetti.

Mahkeme Başkanı Fatma Şenol, ülkede kriminal olayların aydınlatılması için Laboratuarın olmadığına dikkati çekerek, sanıklarla ilgili dosyanın ağır cezaya havale edildikten sonra DNA raporlarının geldiğini anımsattı. Şenol, savcılığın eklemek istediği suçlamalar ile ilgili geç kalmadığını belirterek, dava kapsamında geriye kalan 5 fetüsün her biri için, “Ağır veya hafif bir suç işlemek için sersemletmek” , “çocuk düşürmeye teşebbüs”, “hamileliği yasadışı olarak sonlandırmayı kapsayan”  3’er davayla, toplam 15 ayrı dava daha eklenmesine karar verdiklerini açıkladı.

Suçlamaları kabul etmediler

Girne Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol’un kararının ardından, Doktor Fahri Karagözlü, Doktor Rasiha Serdaroğlu, Doktor Mehmet Ali Tunçbilek, Doktor Verda Özkent Tunçbilek, ebe Ayşegül İşbilen ve emekli hemşire Taner Okburan itham edildi. Ayşegül İşbilen, Taner Okburan ve Fahri Karagözlü, “Adam öldürme” dâhil 20 dava, Verda Özkent Tunçbilek, Mehmet Ali Tunçbilek ve Rasiha Serdaroğlu ise Ağır veya hafif bir suç işlemek için sersemletmek” , “çocuk düşürmeye teşebbüs”, “hamileliği yasadışı olarak sonlandırmayı kapsayan” toplam 19 davadan itham edildiler.

Sanıklar aleyhlerinde getirilen hiçbir suçlamayı kabul etmedi.

Başsavcılığın ilk tanığı bugün dinlenecek

Girne Kaza mahkemesi Başkanı Fatma Şenol, mesai saatinin bitmesini göz önünde bulundurarak, davanın ilk tanığı ile dinlenmesine başlamak üzere oturumu bugün saat 10.30’a erteleyerek kapadı.

Havadis Gazetesi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.